yer yatağı

zumre soruyor: 10

montessori usülü yer yatağı fikri olan,benimseyen, uygulayan var mı?
ben ciddi ciddi düşünüyorum. uyanınca evi dolaşmak için yatağının parmaklıklarından
kurtulmak için uğraşmak zorunda kalmaz.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


zumre


benden önce de soran olmuş meğer.
http://www.nurturia.com.tr/questions/6f3a19f8-ab0c-4f68-8efc-9d65008bc230/1/yer-yatagiben evlenirkende yer yatağı istemiştim ama konu komşu akrabalar saçma bulmuştu.
illa herşey usulüne uygun olacak, illa kurallar olacak.
insanlar tuhaf.


calemity

montesoriden dolayı değil ama biz keremi yaklasık 6 aydır yer yatağında yatırıyoruz..düştüğü için yapmıştık,gayet memnunum uyanınca pek ağlamaz kalkar yanımıza gelir.ama ilk bebeklik dönemi için pek uygun olmaz bence..biraz büyüyünce düşünebilirsiniz geçici bi park yatak alıp onu kullanabilirsiniz daha uygun fiyatları .biz kereme üç tane yatak aldık biri mothercare basic bir ürünü görmüşsünüzdür minik beyaz bir beşik sallanan ilk 4 ay yattı onda sonra mobilya bir karyola aldık 2-3ay yattı yatmadı onu odasına koyduğunuz için o işşi yüzümüze bulaştırıp park yatak alıp tekrar kndi yatak odamıza aldık sonra ona sığmamaya başlayınca yer yatağı yaptık:)) şimdi ikea da gördüğüm yandan korumalı karyolayı alcaz :)))kış geldi..elimizde patlayan yatakları sahibinden de felan satmak istiyorum ama tembelim resim felan...umarım bizim gibi olmasınız :))  


zumre

ilk 1 ay odama alıp, küçük bir sepette yatırmak istiyorum. aslında 3 ay diye belirlemiştim kafamda, şimdi 1 aya düşürdüm süreyi.
sonra odasında yer yatağı planlıyorum.
5.aydan sonrada, odayı güvenli hale getirip kapısına, parmaklıklı engellerden takarım ya da koridora takarım. diye diye düşünüyorum.
olabildiğince az eşya almaya çalışıyorum. belkide geç kaldım. 37. haftadayım, yazık hala yatacak yeri yok bebeğimin.
hepsini deneyip görücem. her çocuk farklıdır ama deneyimlerinizi merak ettim.


aytude

biz de calemity gibi biraz elimize yüzümüze bulaştırıcaz sanırım :) mothercare sepet aldık, 1.5 ay yattı. Hediye bir park yatak vardı, 3 ay yattı. Sallantı istemediği için bıraktık. İşbir'den babybed aldık. Ama şimdi kış geldi, yatak odamızda, elbise dolabının yanında yer yatağı, oradan da bugün farkettim ki, soğuk esiyor, yatağının altına yün yorgan filan atmıştım ama öyle göürünüyor ki karyola alacağız. Fakat aldığımız yatak ta 80x140, o ölçülerde ikea da karyola yok. Ben de hafif olsun, güzel olsun diye illa ki ikea istiyordum.

Yer yatağı güzel oluyor, yanına uzanıveriyoesun uyumazsa, seninle birlikte uyuyor. Ama emeklemeye başladı şimdi, yanına kalın minderlerde koysak aşmaya çalışıyor sabah, gece, başlıyor mızıklamaya. Sabah mamaaa diye ağlıyordu mesela.
Ama şöyle güzellikleri de var, mesela ben mutfakta iş yaparken bakıyorum yanımda bitiveriyor bizim oğlan, kendi kendine uyanmış, minderleri aşmış, mutfaga kadar emeklemiş, sınır koymamak güzel birşey :) kendi kendine keşfe cıkmış!


elvan

bir arkadaşımın oğlu 11 aylık yer yatağında yattı hep. kendisi şu aralar karyola bakıyor. yer yatağından sürekli dışarı çıkıyormuş yani parkede uyuyakalıyormuş, çok hareketli yattığınden yatakta tutmak zor oluyormuş. bu yüzden karyola bakıyor...

bense hiç kullanmadım yer yatağı. ilk 6 ay park yatak kullandım. kendi yatağımız büyüktü kendi seviyeme getirebilmek için. daha sonra karyolasına geçirdim. hala karyolada yatıyor. şu aralar yeni parmaklık yaptırmayı düşünüyorum marangoza, kendisi uyanınca çıkması için bir tarafı açık olmalı... yerden yüksekte olmasının faydaları var, ısı konusunda yerden soğuk çekmiyor ve hava akımına pek fazla maruz kalmıyor. zaten ilk 7 ay pek hareketlenmedikleri düşünülürse yer yatağını ileriki zamanlarda yazın düşünebilirsiniz...zumre

teşekkürler.
soğuk beni de tedirgin ediyor. zaten evin en soğuk odası onun olacak.
ama yatağımız büyük olacak. 160*200 var. fazladan elimizde bu boyutta yatak var.
ortopedik ama sertliği uygun olur mu daha mı sert olmalı bundan emin değilim.


CiciAnne

ben yanında yattığım gecelerde yer yatağı kullanıyoruz fakat hulyavetunanın dediği gibi, uykusu pek açılmadan dolanmaya kalkıyor ve bulduğu yerde uyuyakalıyor sonra.


Ulku

biz 3 yasina kadar yer yataginda yatirdik.zumre

3 yaş. demekki memnun kaldınız


Ulku

evet, cok memnunduk biz. yalniz, kislari soguk cekmesin diye yatagin ustune yorganlarla falan takviye yaptik. benim kizim da dolasarak uyuyanlardan. yatagin cevresine yastiklarla destek yapiyorduk. her aksam hazirlayip sabah toplamak zamanimizi aliyordu ama uyandiginda kendi gelip bana sarilabiliyordu, aglamasina gerek kalmiyordu (3 yas oncesi min. aglatma taraftariyim, zaten bazi yas donemleri olur olmaz herseye agliyorlar, bari engelleyebildiklerimin onune geceyim dedim).Cevaplamak için Üye ol