oyuncak

adilcan soruyor: 10

oğlum 3 ayı bitirdi oyuncak olarak ne önerirsiniz

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


_Ela_

3 ay civarı fisherprice konuşan köpek ilgisini çekiyordu oğlumun, yanlış hatırlamıyorsam.


Aysegul_

ben 3 tane oyuncak ve oyun halısı aldım ancak henüz elime ulaşmadı. Gelince bakıp cevap yazıcam


adilcan

şimdiden teşekkürler


Ulku

alintidir:

0-3 Ay Arası Oyuncaklar

Hareketli, özellikle müzikli parlak renkli ve basit biçimli olanları seçin. Bebeğin dikkatini toplamasına ve şekil tanımasına yardım eder.

Plastik Halka: El denetimi ve eşgüdümü geliştirir.
Çıngırak: El denetimini ve el göz uyumunu geliştirir; bebeğe bedenin bittiği oyuncağın başladığı yeri öğretir.

4-6 Ay Arası Oyuncaklar
Bez bebekler ve diğer yumuşak oyuncaklar: Düşsel oyuna teşvik eden, avutucu nesneler.
Yumuşak top: El-göz uyumunu geliştirir.
Ayna: Benlik kavramını besler
Parlak renklerde ve farklı şekillerde yumuşak bloklar: Renk ve şekilleri tanımaya yardımcı olur.
Oyun minderi- oyun merkezi: Etki tepkiyi öğretir.
Diş çıkarma halkaları: Rahatsız dişetlerini yatıştırır.
Kumaş kitaplar: Dokunma deneyimi kazandırır; kitap sevgisini besler.

6-9 Ay Arası Oyuncaklar

Bloklar: Boyut algısını güçlendirir, renk ve şekil tanımayı sağlar.
Toplar: El göz uyumunu ve dengeyi sağlar.
Ayna: Benlik duygusunu geliştirir.
Tahta kitaplar: Eğlenceli, sözcük dağarcığını çoğaltır.
Telefon: Yaratıcı oyun sunar, iletişim becerilerini arttırır.
Kutudaki yaylı kuklalar: Nesne kalıcılığını öğretir.

9-12 Ay Arası Oyuncaklar

Kaplar: Nesne kalıcılığını öğretir.
Üstüste yığılan oyuncaklar: Boyut algısını güçlendirir.
Delikli herhangi bir şey: Nesne kalıcılığını öğretir.
Banyo oyuncakları( Duş,kepçe,kova) : Ölçme ve tartmaya yardım eder, yeni ortamları keşfetmeye cesaretlendirir; güvenli özgür oyunla tanıştırır.
Direksiyon: Düşsel oyun sunar.

13-15 Ay Arası Oyuncaklar

Şekil sıralama: Şekiller arasındaki ilişkiyi öğrenmesini sağlar.
Oyuncak kamyon ya da yürüteç: Denge kurmayı sağlar ve yürümeyi pekiştirir.
Üsüste yığılan halkalar: Sıralama becerisini kazandırır.
Basit yapbozlar: Kas becerisini geliştirir, okuma öncesi beceriler kazandırır.
Ayıcık halkaları: El becerisine yardım eder.
Eşleme oyuncakları: Eşleme ilk matematik becerisidir.
Sıralama çantası: Sıralamayı teşvik eder, ilk matematik becerisi.
Şekil yerleştirici: Sıralama becerilerine yardım eder, boyut algısını güçlendirir.

16-18 Ay Arası Oyuncaklar

Bebekler ya da doldurulmuş hayvanlar : Hayal gücünü geliştirici oyun sunar.
Oyuncak at: Fiziksel becerileri teşvik eder.
Kalın pastel boyalar: Çizim ve el becerisini geliştirir.
Sabundan balonlar yapan oyuncak: İlk bilimsel kavramları öğretir. Bazı maddeler biçim değiştirir.

2-3 Yaş Arasında Doğal Oyuncaklar Yaratıcılıklarını Arttırır

Bu aylar arasında çocuklar hayal gücüne dayalı oyunlar geliştirir. Bu nedenle çocuğu kendi kendine yeni birşeyler oluşturacağı malzemeleri tercih edin. Oyun hamurları, kum, su , gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, basit tahmin oyunları(hayvanları tanıma gibi) , boyama kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasında çocuğunuza sunulan oyuncakların doğal malzemeler olması hem yaratıcılığını arttıracak hem de kendini ifade etmesine daha fazla fırsat verecektir.
Bütünü parçalara ayırma, parçalardan bütünü oluşturma gibi zeka ve yaratıcılık isteyen oyuncaklar, mutfak eşyaları, oyuncak telefon, bebek ve arabalar da bu dönemde ilgisini çekmektedir.
Üç tekerlekli bisiklet çocukların en çok sevdiği oyuncaklardan biridir. Bisikletle bacaklarını , el ve ayakları ile birlikte kullanmayı öğrenirler ve yön duyguları oluşur.
Yaratıcılığını geliştiren tahta ve plastik bloklar, oyun hamuru, kum gibi malzemeler el becerisini arttırır. Hayallerini gerçekleştirmeye çaba gösterir. Oyun parklarıysa sosyalleşmeye başlamasını sağlar.
 Doktor korkusu olan bu yaş grubu çocuklara, doktor seti alarak bununla oynaması sağlanmalı (sizi muayene edebilir !) böylece zamanla doktor korkusunu aşmasına yardımcı olunabilir.

3-5 Yaş Arasındaki Oyunlarda Kavga Çıkabilir

Okul öncesi çocuklar gerçekçi ayrıntıları ve işleyen parçaları olan oyuncakları tercih ederler. Bu yaş dönemindeki çocuklar yakın zamanda yaşadıkları olayları ve gözlemlerini, oynadıkları oyunlar ve çizimleri aracılığıyla yansıtırlar. Bu yüzden, bu dönemdeki çocukların özellikle sembolik anlatılarında kullandıkları karakterlere, isimlere ve oyun içeriğine ailelerin dikkat etmesi tavsiye edilir.

Bu yaş grubunda çocuklar 2-3’erli gruplar halinde oyunlar kurmaya başlarlar. Ancak oyunlar sırasında paylaşım kavgaları yaşanabilir. Eğer kavga devam ediyorsa barış sağlanması için çocukların da düşüncesi alınarak ortak bir karara varılmalı ve çocuklardan bu karara saygı duymaları beklenmelidir.

3-5 yaş arası dönemdeki çocukların ayrıca taklit ve canlandırma oyunlarına karşı ilgileri artar ve beş yaşında bu ilgi tepe noktasına ulaşır. Kukla oyunlarına karşı ilgileri de çok yüksektir.

Genellikle planlı veya hedefe yönelik lego oyunları oynarlar. Küçük figürler ve arabalarla çeşitli canlandırma oyunlarına ilgileri de tepe noktasına ulaşır.

Bu yaştaki çocukların çoğu küçük parçalar içeren oyuncaklarla oynayabilir. Ancak çocuk hala nesneleri ağzına götürme eğilimi gösteriyorsa küçük parçalar içermeyen oyuncakları tercih etmelisiniz. Oyuncaklar sert yapılı olmalı, keskin kenar veya köşeleri olmamalı, kolayca kırılmamalı ve parçalarına ayrıldığında keskin köşeler çıkmamalıdır. Bir yetişkin gözetiminde olmadığı sürece elektrikli parça içermemelidir


Ulku

bir de su linki okumanizi tavsiye ederim:

http://www.cocukgelisim.com/oyuncak.htmadilcan

detaylı cevabınız için çok teşekkürler. çok faydalı olacak :)


Elcino_mutluatolye

oyun halisini cok tavsiye ederim. benim kizim cok sevdi ve hala cok guzel oynuyor...


evren

renkli kitap gösterebilirsiniz yavaş yavaş... çıngırak, siyah beyaz kontraslı oyuncakları çok seviyorlar.
kumaş kitaplardan alıp beraber dokunabilirsiniz... minik peluş oyuncaklar ayrıca da. oyuncağın dışında da doktorumuzun tavsiyesi bu dönemde bol bol bebekle sohbet edin, ses tonunuzu değiştirerek, tonlamalar yaparak konuşun şeklinde olmuştu.     Aysegul_

Aldığım oyuncaklar k's kids wayne puset oyuncağı, playskool bıcırık kuklalar, infantino çıngıraklı bileklik, nuby çevir eğlen hışırtılı bez kitap. Bir de tiny love tekmele oyna oyun halısı aldım. Oyun halısından memnunum, güzel oyalıyor. Onun dışında wayne puset oyuncağıyla da baya ilgili tutuyor, ağzına sokmaya çalışıyor filan, uzun süre oyalanabiliyor. Açıkçası ben bez kitapları şu dönem için biraz erken buldum. Sonuçta onun oyuncak kitap olduğunu filan anlamıyor sadece renkli ve hışırtılı olması dikkatini çekiyor, ki diğer aldıklarım da gayet renkli zaten. Belki ilerleyen aylarda işime yarar. İnfantino bilekliğin sesi bana çok az geldi, hiç dikkatini çekmiyor. sadece görünce biraz bakıyor o kadar. En hevesle aldığım playskool ise ne yazıkki çok ilgisini çekmedi :(( neyse ilerleyen zamanlarda yine dikkatini çektirmeye uğraşıcam şimdi bütün oyuncakları birden alınca neye uğradığını hangisine sevineceğini şaşırdı heralde:) Açıkçası sositonun da dediği gibi hiçbir oyuncak onu benim onunla oynamam gibi mutlu edemiyor. Ben onu güldürünce attığı kahkahaları diğerleri asla yaptıramadı. Şu da var hakikaten insan yüzleri ve ona benzer şeyler çok dikkatini çekiyor. Wayne bu açıdan biraz zayıf kaldı yüz hatları çok belirgin değil ama renkleri ve çıkardığı sesler gayet iyi. Bir akrabamızın örüp yolladığı şu bebek ise benden sonra en sevdiği oyuncağı oldu, diğer bütün aldıklarımdan çok seviyor. Bu nedenle bence yüz hatları belirgin bebek şeklinde bol renkli ve hışırtılı oyuncaklar daha tercih edilmeli şu aşamada, bir de oyun halısı. Ben tiny love'ı buradaki tavsiyeler üzerine almıştım ve gayet de memnunum. Tabi bütün bunlar bizim ufaklığın zevki :) (resim yüklemeyi ilk defa yapıyorum umarım becermişimdir)


busraa

ben de fisherprice yağmr ormanı jimnastik merkezi oyun halısını çok beğendim alsam mı diye düşünüyorum.Daha erken ileride soracaktım ama madem konusu açıldı sorayım.Kullanan var mı sever mi kuzular?Cevaplamak için Üye ol