1,5 aylık bebeğim gece kundakta çok huzursuz uyuyor, yüzüstü mü yatırsam?

berlindenbirseda soruyor: 9

Merhaba sevgili anneler, tecrübesiz bir anne olarak yardımınıza ihtiyacım var. 43 günlük bebeğim gece kundaksız yan ya da sırt üstü yatarsa uyumuyor, kundakladığımda ise önce 2,5-3 saat uyuyor, sonra her saat uyanıyor. Bu birer saatlik uyuduğu sürelerde ise oldukça yüksek sesle ıkınıp sıkınıyor, gerinmeye, kundaktan çıkmaya çalışıyor, kundağı çıkarırsam zaten başa dönüyoruz, ya uyumuyor, ya da gerinip ıkınmaya devam ediyor. Ikınmalar yüzünden gece bolca kusuyor.

Bu acayip gürültülü ve huzursuz uyuyuşun hem sabahları yaptığı kaka için gece boyu ıkınma sebebiyle, hem de kundağı sevmemesi sebebi ile olduğunu düşünüyorum, ama bir çare bulamadım. Son günlerde ilk uyanışından itibaren göğsüme alıp, uyutup yarı uzanarak uyumaya çalışıyorum, ayaklarıma kramp giriyor. Bu halde yine saatte bir uyanıyor, ama ses çıkarmıyor, ben de az da olsa uyumuş oluyorum.
Gündüz uykularını yanımızda yüzüstü çok rahat yapıyor, 3 saat bile uyuyor bazen, gece yatağında böyle uyutmaya ise korkuyorum tehlikelerinden ötürü. Aranızda gece yüzüstü yatırma tecrübesi olan var mı? Bir de emzirmeden kundağı açıp emzirince geri bağlamayı denedim bir kez, karnı doluyken kundak yapma esnasında biraz kusuyor gerçi ama, arada gerinebildiği için işe yarar gibi oldu. Kundakla böyle bir sorun yaşadınız mı hiç? Hmm, bir de bir bebekten bu kadar yüksek homurtu, gerinme, ıkınma sesi nasıl çıkıyor, içim parçalanıyor gördükçe...Ne olur bir fikir verin, çok teşekkür ederim şimdiden.

(Bu arada ben bol bol kimyon yediğim ve ona da bazı geceler 1 tatlı kaşığı kaynamış kimyon verdiğim için gaz sorunumuz pek yok, özellikle kucağımda alttan çok rahat çıkarıyor.)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


elmasAytekin

gündüz uyudugunda yüz üstü sorun olmusa gecede olmaz ben yatırıorum yuz ustu her emzırdıgm de seklını degıstırıyorum


cansuege

Merhaba

bebek istediği kadar gaz çıkarsın yine gaz oluyor.uyumamasının sebebi oda olabilir. gece yüzüstü yatırmak için bence çok erken ne olur ne olmaz uyuyoruz.ben hiç kundağa sarmadım. bende gündüz yüüstü yatırır gece yan yatırırdım. biraz büyüdükten sonra neredeyse 1 yaşına kadar yüzüstü yattı. çok seviyordu yüzüstü yatmayı. bebek kundakla yatmak istemiyordur ne kadar bebekte olsa özgür olmak ister bence :)  Bence yüzüstü için erken biraz daha zamanı var. yardımcı olabildiysem ne mutlu.


esgi

Ben 15 günlükten itibaren yüzüstü yatırdım ve tüm sıkıntılarım son buldu diyebilirim. Bahsettiğiniz problemlerin hepsini yaşadım ama yüzüstü yatınca uykuları düzene girdi. Çünkü hem gaz problemi azaldı, hem de sırtüstü yatarken kıpır kıpır olduğundan elleriyle kendisini uyandırırdı. Ama tabii ki direk kendi yatağına bırakmadım o şekilde. Oluklu yatağına yatırdım, bir süre de gözlemledim. Kustuğu zaman her şey kumaştaki delikten ve yataktaki oluklardan içeri akıyordu. Kısaca boğulma tehlikesi yoktu. Linki de şu; http://www.e-bebek.com/yastik/sevi_bebe/sevi_bebe_cok_fonksiyonlu_yatis_yastigi/SEV-9021
Dilerseniz bir deneyin.


ezgiceylin

benim küçük bebeğim dogduğu günden itiberen yüz üstü yatıyor.hiçbir problem yaşamadık.hem hala yüz üstü uyuyor..kendini daha güvende hissediyor ve rahat gaz çıkartıyor.sadece yatağında hiçbir şey bırakmayın battaniye gibi yakasında bez gibi.çarşafıda toplanmayacak şekilde gergin olsun yüz üstü yatıracaksanız .....uyku tulumu kullanabilirsiniz soğuk için ve battaniyesinide beşiğinin üstünden örtebilirsiniz vucut tarafına...ben öyle yapıyordum. bebeğinizi güle güle büyütünbabu

Bahsettikleriniz gaz ve/veya refluyu dusunduruyor. Kilo alimi iyiyse endiselenmek ya da aksiyon almayi gerektiren boyutta bir reflu yok ama hassasiyet var demek daha dogru olur. Gazini cikariyor olmasi gaz sorunu diye adlandirilan barsaklardaki agriya engel olmuyor maalesef her zaman ve 6. hafta gaz sorununun zirve yaptigi haftaymis. 

Yuzustu yatirmak evet rahatlatir ama saglik konusunda yetkili kurumlarca kesinlikle onerilmiyor. 'Ben yatirdim bir sey olmadi' yorumu bir referans degil maalesef, her yatanin basina kotu sey gelecegi soylenmiyor zaten ama yuzustu yatinca ihtimal cok anlamli bir sekilde artiyor. 
Midede hassasiyet varsa Yatagin basini yukseltmek, emzirdikten sonra bir sure kucaginizda dik olarak tutmak sonra yatirmak bir miktar rahatlatacaktir diye dusunuyorum. Gaz icinse zaten heryerde oneriler var. Zaman en iyi cozum. 3 ay doldugunda cok rahatlayacaksiniz. 
nurus

kızımı yüzüstü yatırdığımda 12-15 günlük falandı.22 günlükken başını bir yandan diğer yana geçirmiş,kollarıyla hafifçe destekleyip boynunu 3-4 saniye tutup, pat diye yatıvermişti.


kucağımıza aldığımızda çok kısa bir süre destekledik başını.

geceleri çok rahat uyuyordu,karın üstü yattığı için gazını da çıkarırdı,kusarsa da yatağa kusmuş olurdu.

elleriyle yüzüyle oynayıp,bacaklarıyla da battaniyesini oynatıp kendini uyandıramazdı.

bunlar hep yüzüstü yatmanın avantajları olmuştur bizim için.6 ay kesintisiz yanımda yatağında uyudu.ama ilk ay pozisyon değiştirdiğimizi hemen anlayıp uyanırdı.6. aydan sonra kendisi yatakta dönmeye başlayınca pozisyonları kendisi değiştirir oldu.şimdi ise uyku pozisyonumuz yine yüzüstü,bacaklar iki yana açılmış ve eller yastığın altında.tam keyif işi.

kısacası,kızımın şu an ki uyku kalitesini ve kesinlikle başının o güzel şeklini bu pozisyona borçluyuz...yusuf19

bende yuzustu yatırdım ama sadece gunduzlerı aksam yıne sırt ustu aytıruıyodum kendı odasında uyudugu ıcın korkuyodum ole bırkmaya ama gunduzlerı devamı gelıp odasına bakıyodum kontrol edıyodum ama gece uykuya guvenılmez ben yuzustu yatırmaya basladıgımda ıkı aylıktı doktorumuza sormustum ılk 3 ayadan sonra sorun olmaz demıstı 3 aydan sonra gecelerı de yuzustu yatırdım sımdı ben duzde ytırsam kendı donuyo yıne yuzustu yatıyo rahtına gore ama ılk uc ay doktor sakıncalı demıstı..


ecehankoc

Benim kizim da dogdugundan beri yuzustu yatar. Hastanede yuzustu yatirmayin demislerdi ama baktik hic rahat degil eve gelince cevirdik guzel guzel uyudu. Simdi de kendi daha cok yuzustu yatmayi tercih ediyor.


selinmelihavci

çok küçük bebeklerde yüzüstü yatırmanın gaz çıkarmaya faydası oluyor ama bebeği yalnız bıraktığınız zaman ve gece yüzüstü yatırmayın çünkü allah korusun bu durum ani bebek ölümlerine neden olabiliyor demişti doktorumuz. bu konuyu daha iyi araştırmanızı öneririm. doktorumuz böyle dediği için ben ikiz bebeklerimi ilk aylarda yalnızken hiç yüzüstü yatırmadım. biraz büyüyünce onlar kendileri için en rahat pozisyonu seçiyorlar zaten.


Cevaplamak için Üye ol