2 aydır kızım emmiyor. Yardım

denizimiz soruyor: 10

Arkadaşlar, biliyorum bu başlıkta bir sürü soru var. Ancak hepsini okudum. Önerileri uyguladım yine de kızım emmiyor. Psikolojim berbat durumda. Ayakta emzirmeye çalıştım, emme pozisyonunu değiştirdim, sakin odada emzirmeye çalışıyorum, kokulu ve baharatlı yemiyorum, şampuannımı değiştirmedim. Çıldıracağım bulamıyorum sorun ne? Kızım 4 buçuk aylık. 2 aydır aynı. Fıstıkcık lütfen bana da bir yorum yaz. Sadece  uyurken ve gece emiyor. O da çok kuvvetsiz ve kısa. Biberon, mama vs. hiç kullanmadım. Kaşıkla veriyorum ama yarısını ziyan ediyoruz. Sütüm bol. Açıktığında meme ucuma süt sürüyorum. Tadını alınca memeyi alıyor. İki kere çekip bırakıyor, zorlarsam ağlıyor. Bırakın yorulduğumu, duygusal olarak çok zoruma gidiyor. Hergün ağlıyorum sinirden. Lütfen yardım!!!

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ayse_anne

seni o kadar iyi anlıyorum  ki oglum 3 aylıkken böyle yapmaya başladı bende anca uyutup emzırydum bazen sagydum bazen döküydum çogu zaman aglydum zoruma gıdıyor du nasıl olurda annesınınmemesınde rahatlamz emmek ıstemez dıye hala  cok duskun sayılmaz ara ara ısteyerek ara ara yıne uykularında emer ama artık uzulmuyrm bence bosuna yıpratma kendını eger  her yolu denedınse yok yere yargılama kendını yıne sag sutunu bı sekılde uyurken kah bıbereonla falan vermeye calıs pes etmede sakın zor ama gecıyor alısıyr ınsan .bebegını sevmen daha onemlı ben artık  o kadar takmıstımkı bagırmıstım karsısında aglamıstım oda bagıra bagıra agladı sonra cok uzuldum kı bu sıteyle tanısmamam sebeb olaydır zamanla azalacak sabret sagarak ver ama vazgecme ıllakı anne sutu benım oglusum hıc mama almadı ıstemesede oyle boyle emzrdım halada emyr cok sukur sende vazgecme Allah yardımcın olsun


psychomom

  ya bi şey öneremıcem, yaşamadıgım için  ama şunu unutmayın,meme emmezse sağarak verebılırsınız,daha da olmazsa mama da yıyebılır. yeter ki ağlayıp üzülmeyın,ne olursda olsun siz bebeğinizin annesısınız ve emzırmesenız de öyle olucak bu..


  Umarım emer bebeğiniz,nasıl ıstersenız öyle olur umarım..


smurfette

sut tazyikli geliyor olabilir hala ;bu da bebegi rahatsiz ediyordur ( sutum bol dediginiz icin diyorum ) ; once sagip tekrar denedimiz mi gerci herseyi yaptim diyorsunuz ama belki bunu denememissinizdir.

Doke saca da olsa belki kasikla icmek daha cok hosuna gitmistir ; bu da ihtimal.


fistikcik

Merhabalar,
Çok zor bir süreç, anlıyorum sizi. Bizde memeyi red kısa sürmüştü, yine de çok yıpratıcı olduğunu biliyorum. Ama lütfen üzmeyin kendinizi, hiçbir şey çözümssüz değil.

Öncelikle bebeğinizin bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olmanız gerekli. Tüm mesajlarımda belirtirim, burada söz ettiğim memeyi reddetmenin üstesinden gelme yöntemleri bebeğin bir sağlık sorunu yoksa geçerlidir. Öncelikle bebeğinizde reflü ya da alerji gibi bir sıkıntının olup olmadığından emin olmak gerekli. Geçen gün başka bir anne Nurturia'da bebeğinin sadece uykuda beslendiğini, bırakın anne sütünü, mamayı dahi sadece uykuda aldığını anlattı. Böyle bir durum -elbette uzman bir doktor değerlendirmesi şarttır- reflü ya da süt alerjisi ihtimalini akla getiriyor. Sizin de bebeğinizde öncelikle bu ihtimalleri değerlendirmek ve elemek gerek. Lütfen en kısa zamanda bir çocuk gastroenterologuna başvurun. Şu mesajımda Istanbul'daki bazı uzmanların adreslerini vermiştim. Istanbul'da değilseniz de mutlaka şehrinizde çocuk gastroenterologu vardır, çocuk doktorunuza danışın, sizi yönlendirir.
http://www.nurturia.com.tr/questions/baf64ccb-daf7-4dfe-b006-a09200004cee/3/anne-olmayi-beceremedim

Reflü ya da besin alerjisi tanısı kolay olan sorunlar değil. Belki tanı konulana kadar zaman geçecek, siz de memeyi reddeden bebeğinizle üzülmeye devam edeceksiniz. Bu yüzden doktora mutlaka gidin, ama o esnada yapabileceklerinizin de olduğunu bilin istedim.

Süt üretiminizi mutlaka koruyun. Bebeğinizin emmemesi sütün azalma riskini getirir. İyi bir elektrikli sağma makinesiyle sütünüzü 2,5-3 saatte bir mutlaka sağın. Bu sütü kaşıkla bebeğe vermeye devam edin. Mama kaşığı kullanmayın, daha çok dökülür. Bildiğimiz çay kaşıklarını tercih edin, kenarları keskin olmayan ve çelik bir çay kaşığı yeterli.

Bazen bazı sorunlar üstüste biner. Sütüm bol ve biberon vermedim dediğiniz için diğer olasılıkları eliyorum. Süt akış hızınızın fazla olduğu seçeneği daha muhtemel görünüyor. Bebeğinizde reflü varsa, bir de üzerine süt akış hızınız fazla ise durum daha da zorlaşır. Bu durumu çözmek için :

1. İyi bir elektrikli elektrikli sağma makinesi ile emzirmeden hemen önce sütünüzü 5 dakika kadar sağın (hızlı süt akışını alana kadar).

2. Sonra bebeğinizi emzirmeyi deneyin. Tabii bebeğiniz meme ile rahatsızlık hissini özdeşleştirdiği için memeye yaklaşmayı reddedecektir. Bunun için daha önceki mesajlarımda bahsettiğim yöntemleri uygulayın. 
(Yani şunları : Bebeği önce sakinleştirmek ve sonra memeye tutmak gerekir. Bu da çoğunlukla ayakta (müzik eşliğinde, dans eder gibi) sallayarak emzirmekle mümkün olur. Bebeğinizle ten temasınızı arttırın. Uygun sıcaklıktaki bir odada, üzerinizde tişörtünüz olmadan ve ayakta iken, bebeğinizin yüzünü omzunuza ya da kolunuza yaslayın. Omzunuzu emmeye çalışacaktır. Ayakta kalmaya devam ederek bebeği yavaşça memeye yaklaştırın. Bu arada sallayabilirsiniz. Genelde bu şekilde memeyi tutmalarını sağlamak mümkün olur. Bir müddet emzirmeye ayakta ve sallanarak devam etmek gerekebilir).

3. Her emzirmede tek memeyi bebeğe verin. Sık meme değiştirmeyin. Hatta ardarda iki emzirme boyunca tek meme verebilirsiniz. Bu şekilde bebek hızlı süt akışına maruz kalmaz.
Hızlı süt akışı olan durumlarda memeden fazlasıyla su ve şeker ağırlıklı ön süt gelir. Bebek memede fazla durmadığı için yağ ve protein ağırlıklı son süte ulaşamaz. Ön süt fazla gaz da yapar, bu da bebeği daha fazla huzursuz eder.

4. Emzirme pozisyonunu değiştirin. Bebeğinizin reflüsü varsa onu dik konumda emzirmek daha uygundur. Bebeğinizi başı göğsünüzde, ayakları aşağıya doğru olarak dik konumda tutun ve böyle emzirmeyi deneyin.

Gelişmelerden ve doktorların değerlendirmesinden bizi haberdar edin. Yüreğinizi ferah tutun, düzelecek. Reflüsü varsa bile bebeklerde bu sorun ilk 6 aydan sonra genellikle geçer.
Sevgiler

Not : şu adreste reflülü bir bebeği emzirmek ile ilgili iyi bir makale var. İngilizce okuyabiliyorsanız yararlı olabilir.
http://www.lalecheleague.org/nb/nbnovdec98p175.html

İngilizce okuyamıyorsanız Google Translate ile otomatik çeviri (dili iyi değil, ama hiç yoktan iyidir)
http://translate.google.com.tr/translate?sl=en&tl=tr&js=n&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.lalecheleague.org%2Fnb%2Fnbnovdec98p175.html&act=url


gulenozel

Denizimiz hangi ildesiniz? Fistikcik'in linkini verdigi lalecheleague nin Türkiye'de destek grupları var lllturkiye.org sanırım, her ilde grupları yok ama yardım alabilirsiniz.denizimiz

Beslenmesi ile ilgili şunları söyleyebilirim. Deniz, az ve sık sık emerdi. 30 dk. da bir idi ilk 1,5 ay. Sonra ben bunu 15 dk. 15dk.  uzatarak 1,5 saate çıkardım. 2 aylıktan sonra ise 2 saatte bir emmeye başladı. O zamanlar emerken sütün hızlı çıktığı anda boğulur gibi öksürürdü. Bu memeden soğumasına sebep olmuş olabilir mi? Emmeden sonra kusardı biraz. Doktoru "Her bebekte reflü olur, zamanla geçer. Kilo alımı iyi olduğu için önemli değil demişti." Kaşıkla verdikten sonra eğer fazla içmişse biraz kusuyor şu anda. Bazen midesi ağzına geliyor sanırım ki yutkunuyor ağzını şapırdatıp.


denizimiz

İstanbul'dayız. Bostancı.


fistikcik

"Hızlı çıktığı anda boğulur gibi öksürürdü"" demeniz süt akışının hızlı olduğunu gösteriyor.
Lütfen yukarıda bahsettiğim şekilde, emzirmeden hemen önce sağmayı, sonra çeşitli yöntemlerle bebeği memeye tutmayı, her emzirmede bir meme vermeyi, hatta 2 emzirmede üst üste aynı memeyi önermeyi, ve şimdilik bile olsa daha sık emzirmeyi (böylece göğüste süt çok birikmez) deneyin.
Ama içinizi rahatlatması için reflü açısından da bir değerlendirme alın. Çocuk doktorları kilo alımı iyi olunca reflüyü önemsemeyebiliyor, ama sadece uykuda beslenmesi iyi değil. Bir çocuk gastroenterologuna danışın. (Aslında sadece uykuda emerek iyi kilo alması bile süt akışının hızlı olduğunun göstergesidir).gulenozel

Ne yazık ki lalecheleague Türkiye'nin destek grupları sadece Ankara ve Antalya da varmış, ben diger arkadaslar kadar tecrübeli değilim ancak yine de oradaki bir uzmandan belki telefon ya da e-mail ile de destek alabilirsiniz, bir denemeye deger Allah kolaylik versin.


pkaracasu

Nurti annelerinden 'annesive bebisi'nin başına benzeri bir durum gelmişti ve emmeme nedeni dil bağı olarak açıklanmıştı kendisine.  

http://www.slideshare.net/jinekolojivegebelik/anne-st-ile-beslenme-wwwjinekolojivegebelikcom  burada 65.maddede de dillendirilmiş bu durum, dr.na bir danış istersen...
Ya da 'annesive bebisi'ne mesajla bir danış istersen, kendisi İngiltere'de yaşıyor...Cevaplamak için Üye ol