Bebek ve Uyku! Beşikten yatağa geçiş...

ceylanr soruyor: 8

Merhaba,
Bebeğim Rüzgar 3,5 aylık ve artık yatak odamızdaki beşik ona dar geliyor. Kendi odasındaki karyolada gündüzleri uyuyor ama gece yatmayı reddediyor. Son 1 haftadır sadece bizim yatakta eşimle aramızda uyuyor. 

 -3,5 ay odaları ayırmak için erken mi? (Gece 03.30'da ve 06.30'da emmek için uyanıyor.)
-En uygun yatış pozisyonu hangisidir? Gündüz yüzükoyun yatarak rahat ediyor. Gece ise artık yan yatmaktansa sırtüstü kafası sağa veya sola dönük kollar yanlara açık yatmayı seçiyor...

Bana önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


hande

Benim oğlum doğduğu günden itibaren kendi odasında yattı. Bu durum anne için biraz yorucu olabiliyor sürekli gitgellerden dolayı, fakat bebek için en sağlıklısı diye düşünüyorum. böylelikle biz şu anda sizin yaşamaya başladığınız sıkıntıları neredeyse hiç yaşamadık. Oğlumuza kendi kendine uyumayı veya kendi odasında uyumayı ayrıca öğretme ve bunun stresini hiç yaşamadık. şu anda da herzaman için kendi yatağında uyumayı tercih eden bir çocuk oldu.

sizin gece uykularıda düzene girmiş bence gayet güzel bir zaman odanızı ayırmanız için. gün geçtikçe ayrılmakta dahada zorluk çekeceksiniz. en sonunda babanız ayrı bir oda da siz çocuğunuzla aynı yatakta ve çocuğunuz 4 yaşında bir duruma kadar sizi sürükliye bilir. sağlıklı bir aile ilişkisi ve sağlıklı bir birey yetiştirmek için bence odasını ayırın.


evren

Bu konuda farklı ekoller var tabi ama, bence ayırmak için erken değil, biz Tan'ı 40 günlük olduktan sonra odamızdan çıkarmıştık. ne kadar erken odasına alışırsa o 5kadar iyi. Sonra  zorlanırsın diye düşünüyorum.  
Bu bebekgiller anne karnı alışkanlığından dar yerlerde yatmayı seviyorlar. Tan da bayağı bir zaman neredeyse  5aylık olana kadar gece karyolasında uyumayı sevmiyordu, en sevdiği yer ana kucağıydı. Bence aranızda yatmayı da o yüzden istiyordur. yatak  dar olunca kendilerini daha güvende hissediyorlarmış.
Ben de çok takmıştım bu konuya ama doktorum bir süre sonra geçeceğini söylemişti.
Yatma pozisyonuyla ilgili ise, artık  boğulma  riski azaldığından, kafasını çevirmeyi öğrendiğinden bırak istediği gibi yatsın, tabi arada sırada yine kontrol etmek lazım. 
bu arada uyku düzeni de gayet iyiymiş.  


ipek

ipekde gündüzleri yüz üstü yatmayı çok seviyor. gündüzleri karyolasına yatırdığımda başını mutlaka yatak koruyucusuna dayıyor bir şekilde. Sanırım bu şekilde kendini güvende hissediyor. :)

geceleri ise hala sepetinde (bizim odada) yatıyor. Geceleri de ilk 3 ay aynı Rüzgar gbi sırt üstü fakat başı yanda yatıyordu. 3. ay kontrolümüzde doktorumuz yan yatırmamızı söyledi. kafa yapısının sağa doğru biaz eğrildiğini söyledi. sepetinin her iki  yanına havlu koyarak 2 gün sola 1 gün sağa yatırıyoruz ama sabaha kadar aynı pozisyonda yattığı içi bazı sabahlar yanağı ve kulağı kızarmış tahriş olmuş şekilde uyanıyor.

sanırım 1-2 aya kadar geceleri de kendi odasına karyolasında yatırmaya başlayacağız.


esraozlem

Ada 3 ayını doldurana dek park yatağında bizim odamızda yattı. Daha sonra odasına geçirdik. Gece uyanmalarını ikinci ayda bırakmıştı ancak 3.ayında tatile çıkmayı planlamıştık ve orada yanımızda park yatağında yatacaktı bu yüzden önce odasına alıştırıp sonra düzenini bozmamak için tatil dönüşüne kadar beklemiştik. Kısa sürede odasına ve yatağına alıştı. Daha sonra tatillerde kısa süreli de olsa yanımızda yatması problem yaratmadı.

Bir de ilk doğduğu günden itibaren sırtüstü yatmak istemedi. Ne zaman sırtüstü yatırsak ağlamaya başlıyor, uyumuyordu. Önce yan yatırmayı denedik, ama onu da sevmedi. Biz de kontrollü bir şekilde yüzüstü yatırmaya başladık. O şekilde hem daha rahat gaz çıkardığını hem de daha uzun uyuduğunu keşfedince de buna devam ettik. Aralarda ben sırtüstü, yan yatış yine de deniyordum şansımı. Ama dönmeye başladıktan sonra zaten hiç fayda etmedi :) Hala en sevdiği pozisyon yüzüstü.erimonat

Uzman tv de çocuk uzmanı bahdediyordu bu konuyla ilgili 0-3 yaş ta çocuk uyandığında annesini gördüğünde güvende hissedermiş oğlum  o yüzden bizim odamızda kalıyor birde reflüsü var gece kusar aspire eder diye de korkuyorum aslında.haluk yavuzerde doğduktan sonra odasını ayırabilirsiniz diyor


ruzgar

rüzgar 7. ayını bitirdi hala bizim odamızda kendi beşiğinde yatıyor gaz problemi olduğundan aksamları aglayarak kalkabiliyor ve gece mamalarını kesmedik çünkü istiyor  o yüzden odasını daha ayırmadık ne zaman ayırırız bilmiyorum ama kendisi birşekilde düzene girer diye düşünüyorum her bebek farklı sizin bebeğiniz nasıl mutluysa ve sizin içiniz nasıl rahat ediyorsa öyle yapın bence :) 


nesejoy

benim kizim 5 ayliga kadar odamizda yatti, tam olarak da odasina gecmesi 1-1,5 ayi bulabiliyor. bu konuda farkli ekoller var. beni ablam (ki kendisi doktordur) oglunu 8. aydan sonra ayirmisti. ama bizim doktorumuz 6 aylik olamdan ayirin yoksa daha zor olur demisti. ilk hafta resmen reddetti ama zamanla alisti. 

geceleri yuzustu yatirmak icin daha erken, 5 ayliktan once tavsiye edilmiyor. gunduz daha kontrollu olacagindan yatirabilisiniz tabi.
bir de ruzgari cok iyi anliyorum gazli bebek cok zor. yalniz gazi hala bitmediyse sut alerjisini sorgulamakta fayda var. benim kizimin 6 aylikken gazi hala kesilmeyince doktorumuz sut alerjisi uzerinde durdu ve ozel mamaya basladik ben de sut urunleri yemeyi kestim. gaz bir gunde durdu. uzayan gaz sancisi kesinlikle gozardi edilmemesi gereken bir durum.


Zelal_

Bizim doktorumuz 6.ayda ayırmamızı önermişti, oğlum hemen adapte oldu ama ben çok alışmışım benim uyum sağlamam birkaç gün sürdü :))
Yatış pozisyonu ile ilgili olarak doktorumuz ilk doğduğu zamandan itibaren yatağının eğimli olmasını, yastık kullanmamamızı ve sürekli değişik pozisyonlarda yatırmamızı tavsiye etmişti. Şimdi kendine göre nasıl isterse o şekilde döne döne yatıyo, yataktaki eğimi de kaldırdık e koca adam oldu artık :PPP...


Cevaplamak için Üye ol