Mama tek gerçek doğru mu ?

serapiterol soruyor: 10

bugün 76 günlüğüz ve doğum yaptığım günden bugüne kadar sütüm şöyle bebeğimin karnını doyurabilecek düzeye hiç ulaşmadı . 40mız çıktıktan sonrada memeyi eliyle ittirdi ve memeden her geçen gün ben zorladıkça o uzaklaştı. Şimdi sadece arada bir çok uykusu varsa yalancı memeden başka emme duygusunu tatmin etmek için yanaşıyor benimkilere.

durum böyle olunca daha ilk günden mamayla başladık yolumuza ,arada keçi sütü içerek de devam ettik bugüne kadar. 3.ayımıza doğru giderken şimdi de annem Migros da satılan organik inek sütünde içirmiş 1-2 sefer.

eş dost akraba bir telaşla 'aman vermeyin, cahil misiniz okumuyor musunuz siz maazallah bişiy olur,kabız olur ishal olur ,alerji yapar...'' dedi durdu bize. Evet doğru keçi sütü anne sütüne en yakın süt denildiği halde 6.aydan itibaren öneriliyor her yerde.İnek sütü ise 1 yaş sonrası diyor doktorumuz.

Evet bilimsel olarak doğrudur belki de denilenler.Ama bugüne kadar oğlumda herhangi bir gaz sancısı,ishal,kabızlık,rahatsızlık hissi hiç yaşamadım.Denilenlere de kulak asıp çok da pimpirikli telaşlı davranmadım.Her gün günde 800-900 ml ağzını şapırdata şapırdata lıkır lıkır içtiği o mamalara da pek güvenemedim sonuçta. Bu durumda oğlum 10 günde 1 kilo mama yiyor anlayacağınız.

köyde maddi olanakları yetersiz olan aileler çocuklarını ne ile büyütüyor acaba ? elindeki hayvanın sütüyle. olmadı o da yoksa ne diyor teyzemiz(karşı komşum) tülbentin içine lokum sarardım verirdim ağzına !

maddi imkanımız çok şükür var ama bu demek değildir ki herşey yalan tek doğru ve gerçek sadece 6.aya kadar mama. Evet mamalar eskisi gibi değil artık içinde anne sütüne en yakın ölçüde tüm ihtiyaçları barındırılarak hazırlanıyor.Ama GDO denilen bir gerçekte var .

oğlumun son doktor kontrolünde  2 ayımız bittiğimizde 4550 kg ve 59 cm olmuştuk.Hatta doktorumuz bir önceki aya göre boyunuz 6 cm uzadığını söyledi neyle besliyoruz dedi dedim mama + keçi sütü , dikkatli bir biçimde doz aşırmadan sorun yoksa faydalı olabiliyor demek ki dedi. 

benim öğrenmek istediğim bu konuda ne düşünülüyor anneler tarafından , mama yanında sütle evladını büyüten var mı çevrenizde ?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


tarantula

Bizlerde oyle buyumusuz sonucta ama 30 yil oncesi ile simdiyi karsilastirmayi dogru bulmuyorum. Tip ve bilim gelisiyor ve yanlis bilinen seylerin yerine yenileri geliyor. Ben suan bilinen dogrularin uygulanmasindan yanayim. Bir bardak anne sutunde 5mg sodyum (tuz) varken inek sutunde bu miktar 150 mg. gorsel olarak bir sorun gorunmese de bagirsak da gizli kanama yapip cocugu anemi yapma olasiligi oldukca yuksek inek sutunun. Baby center gibi yabanci siteleri de takip ediyorum. Inek sutu ilk bir yil dunyanin hic bir yerinde onerilmiyor. Miniklerin organlari gec gelisiyor nasil kati gidaya geciste bile zorlanirlarken hazir olmadiklari diger seyleri vermekte acele etmemenizi oneririm. Kendi adima bizim kusak ve oncesindeki cogu hastaligin sebebinin kucuklukte verilen yanlis besinlere dayandigina ve organ gelisimlerimizin simdiki cocuklar kadar duzgun olmadigina inaniyorum. Bebek ile ilgili en kucuk karar bile zor. O kadar degerliler ki. Insallah hepimizin minisi saglikla buyur:)


drygzlnc

Keçi sütü gaz,kabızlık yapar diye bişey yok zaten.ama böbrekleri fazla çalıltırdıgı kesin ve bu daha minicik bünyeye agır gelip,ilerde sorun çıkarabilir.mamalar denetleniyor ve gdo aynı zamanda onunla beslenen keçi,inek,koyunada geçiyor.doktorynuza danışmak en iyisi ancak böbrek kontrolü ve kansızlığını takip yineediin nce.


drygzlnc

Takip edin yazmak istemiştim.normal sütte gizli kansızlık riski var.doktorlar sürekli uyarıyor vermeyin diye.ben veremedim mama kullandım keçi sütünün anne sütündwn agır okdugunu duydum.kilo aldırabilşr ama böbrekleri yoruyor diye biliyorum.mutlaka sıkı takip edin.sevgiker


reyyans

benim annem kardeşim 15 günlükken hastalanmış.kardeşime de yarı yarıya sulandırılmış inek sütü vermişler.maaşallah bir  sorunu yok.başka da bişey yazmak istemiyorum..


arzu__arda

Çektiğim bağırsak ağrıları sorunları sayesinde annemi çok sorguladim inek sütü ile beslenmisim yarı yarıya su ilekkarışık çok gaz yapinca basmışlar şeker serbetini o sebeple kendi cocugumda titizlendim 30 yılda çok şey değişti birkaç doktora danışın ortak bir yol bulun derim, bebeginiz için en doğru kararı siz verirsinizferayeelgin

Demir eksikliğine yol açıyor diye biliyorum erken aylarda.


ferayeelgin

Birde sodyum oranı sütte bir bebeğin ihtiyacından çok fazla.ben hiç mama vermedim.çok şükür sütüm boldu ama vermek zorunda kalsaydım asla inek sütü 1 yaşından önce vermezdim


Demgul

Biberondan lıkır lıkır zorlanmadan süt gelirken anne sütünde kendi çabalarıyla süt geliyor.sütünüzü sağarak alıştığı şekilde biberonla vermeyi denedinizmi? Eskiden sütü az olan anneler ya süt anne bulurmuş yada dediğiniz yöntemlerle çocuklarını beslerlermiş.oysa şimdi süt annelere bile sütünüzü tesst ettirmeden vermeyin deniliyor.anne sütü mucizedir ama olmadığı taktirdede sütler yerine mama tercih ederdim.gdo lu diye düşünürsek aldığınız süttede olma olasılığı var.sağılan hayvan doğalmı besleniyor yoksa gdo lu yemlerlemi,nekadar steril... Gibi sorulara takılı kalabiliriz.bebeğiniz çok küçük onu sütünüzden mahrum etmeyin sağın verin gerekirse ama yoksada bebekler için üretilmiş devam sütlerinden kullanın.Sevgiler...
meltem23

Bence sütünüzü bebeğiniz emmiyor ise bir pompa ile durmadan sağìn. Beyninize "süt yap hadi"diye mesaj yollamanın tek yolu bu. Hiç çocuk doğurmamış kadınların dahi evlat edindiklerinde onları emzirerek sütlerini getirdiklerini biliyorum. Ben ilk evladımı hem yaşım genç hem de cahiliyetten diye sadece 4 ay emzirebildim. Gerisi full mama.. Pişmanım. Keşke emzirmede diretseydim. §imdi oğlum istemese dahi zorla sokuyorum ağzına. Kilo aldım. Hem de çok ama inatla yiyorum ki sütüm dolu dolu olsun. Biliyorum ki onun en iyi besini benim ..lütfen sütünüzü arttırmayı deneyin. Bunlar geçici bir dönem. Daha sonra memeye düşkünleşecektir.Cevaplamak için Üye ol