Laktoz alerjisi ve sancılar

Ozge_Ayaz soruyor: 10

mrb arkadaşlar..bebeğim beşinci ayını bitirdi bugün..3.aydan itibaren kilo alımı yarıya düşmüştü(500gr)..ve son ay 100 gr civarında alınca doktorumuz mamaya başlamamız gerektiğini söyledi..fakat hangi mamayı verdiysek alerjik reaksiyonlar belirdi ve araştırma hastanesine gittik..sonuç olarak bebeğimde süt ve süt ürünlerine karşı alerji teşhisi kondu ve özel mamaya(neocate) geçildi..fakat biberona alışık olmadığı için çok zorlanıyoruz yedirirken ve de sancılarımız çok oluyor..gece saate bir kalkıyor..emip yatırıyor gene sancısı olup uyanıyor..tok tutsun diye pirinç unlu mahallebi veriyorum ama nafile..kabusa döndü günlerimiz..bi önerisi olan ya da aynı durumu yaşayan varsa tecrübelerini bekliyorum..


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Ozge_Ayaz

teşekkür ederim concealed..gece pirinç ununu vermedim..sadece neocate mamasını içti(zorla 90cc)..biraz zor uyudu ama uyuyuncaya kadar meme vermedim..2 buçuk saat bi uyudu emdi yattı,2 saat bi uyudu emdi yattı..yani tavsiyen bize ii geldi..bugün mamasını daha da erken verip emzirmeyi düşünüyorum..tekrar teşekkkürler..


wonderwoman

Emziriyorsanız eğer sizinde süt ürünleri diyeti yapmanız gerekebilir. Sizin sütünüzden de etkilenebilir.

Benim oğlumda da süt ürünlerine karşı alerji vardı, yeni geçti sayılır. Kolaylıklar dilerim.


Ozge_Ayaz

teşekkür ederim,size de geçmiş olsun..doktorumuz herhangi bi diyet söylemedi ama 4 şubatta alerji uzmanımızla testimiz var..ozaman bi diyet ve beslenme listesi önerebilir sanırım..belli bi süre bununla mücadele edeceğiz galiba öyle gözüküyor..


Elizim

Merhaba,
Kızımda 3+ laktoz intolaransı çıktı. 4.ay başlangıcıyla artan huzursuzluğu, sürekli cıvık kaka yapması, gece yaşadığı gaz sancıları bizi şüphelendiren sebepler oldu. Teşhis koyulduktan sonra doktor raporu ile aptamilin özel mamasına (inek sütü alerjisi için de kullanılan) geçtik fakat; ben inek sütü alerjisi olmadığı için gün içinde sebze meyve yoğurt ve kefire hızlı bir geçiş yaptım. Gece beslenmesinde verdiğim tek ürün kefir. Bizde bu testlerin hepsi ayrı ayrı yapıldı. Mamayı günde 1 defa veriyorum gerek görürsek. Anne sütünde de var olan laktoz bebeğinizi rahatsız edebilir eğer teşhis laktoz intolaransıysa , bunu önlemek için doktorunuzla görüşerek damla verebilirsiniz. İnek sütü alerjisi ve laktoz intolaransı farklı şeyler.  Biz teşhisten sonra çok rahatladık, uykuları yeniden düzene girdi umarım sizde bir an önce düzelirsiniz. Geçmiş olsun.


Ozge_Ayaz

4 şubatta herşey belli olacak,laktoz mu yoksa inek sütüne karşı bi alerjimi belli olacak..ozamana kadar doktorun verdiği neocatei günde 2 defa 90cc olarak veriyorum..bu arada her ihtimale karşı kendim de süt ve süt ürünlerini tüketmemeye çalışıyorum..ama geceleri yine sürekli uyanmalar ve sancılı kıvranmalar yaşıyoruz..umarım teşhisimizden sonra biz de rahata kavuşuruz..çok teşekkür ediyorum yorumunuz için..
yasomit

anne sütünü artırma  yollarını denesen. anne sütünün kalitesini artırman da  önemli.24 saatte 3 lt.sıvı bunun 1lt.su 1lt.süt 1lt.meyve suyu-komposto...zaten 5 aylık olmuş ek gıdalara da yavaş yavaş geçebilirsin geçmiş olsun


ebruli_ela

bizde de süt, yumurta ve kakao alerjisi çıkmıştı yapılan testlerde.. kiloyla ilgili sorunumuz olmadı ama gaz, pişik ve vücutta kaşıntılı döküntülerimiz oldu hep. gaz problemimiz geçti. neocate bize de verildi ama ben kızıma hiç içiremedim tadını beğenmedi. ben diyet yapıyorum ve ona da ek gıdalarında dokunmayacak şeyler yediriyorum.

2-3 haftadır da günde 3-4 kez kaka yapıyor. sizde de öyle mi??


Ozge_Ayaz

gaz problemi vardı bunun yanında günde bi defa fakat çok fazla kaka yapıyordu..vücudunda da bölge bölge kızarıklık çıktı..atopik dermatit egzama dedi doktor..mamaya başladıktan sonra alerji olduğunu anladık..demek ki bütün bu belirtiler aslında alerjidenmiş..neocate bizimki de hiç istemedi binbir şaklabanlıkla yedirmeye çalışıyorum..kilo ve boy problemimiz ortadan kalksın die..içine bazen elma,bazen armut suyu,bazen de anne sütü  katarak yediriyorum,böyle biraz daha içilebilir oluyor..kakamız da bu aralar günde 1 yada 2 ve eskiye göre katı oluyor..

nasıl diyet uyguluyosunuz? ve uyku düzeniniz nasıl?
ek gıdaya biz de geçicez artık..nasıl bi menü uyguluyosunuz?ebruli_ela

hurge ben süt grubunu, kakaolu gıdaları ve yumurtayı yemiyorum. ama kek poğaça falan yiyiyorum, yapılırken içine konulmuş süt,yumurta.. etkilemiyor çünkü. bir de acı ve baharatı tüketmiyorum inanılmaz derecede etkiliyor kızımı. bunu da deneyerek keşfettim.

çok şükür ki kaşıntısı olmadığı zamanlarda uyku ile ilgili sorun yaşamıyoruz gece tabii ki emmek için 2-3 kez uyanıyor. gündüzleri de 3-4 kere uyuyor. zaditen damla kullanıyorum alerjisi için o da uyku yapıyor. dr belki size de verir genelde kullanılıyor.
ek gıda içinse patates ve havuçla başladık biraz zeytinyağı ve pirinçte kattım. daha sonra deneyerek kabak, ıspanak, maydanoz, fasülye ekledim her seferinde. sebze haricinde elma ve armut meyve olarak veriyorum. muz alerjen bir meyve olduğu için henüz onu denemedim.
bu hafta kahvaltıya başladık pekmez,ekmek ve minicik yumurta sarısı veriyorum. korktuğum gibi olmadı sanırım yumurtanın beyazına karşı alerjisi.
keçibonuzu pekmezini veriyorum egzamaya da iyi geliyormuş. haftaya da keçi sütünü alıp onun peynirini yapıp denemeye başlıcam.
biraz uzun oldu ama çok anlatasım varmış sende öyle sorunca dayanamadım :))


buketiko

Hurge,

Benim de çocuğumda çoklu besin alerjisi var şu an 7.5 aylık, 2 aylıkken tespit ettik ve o zamandan beri diyet yapıyorum (süt ve süt ürünleri, yumurta, domates, susam, kırmızı mevyeler, dana eti, portakal, mandalina, kabuklu kuru yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve bunları ihtiva eden her türlü ürün yasak).

Bizde yaklaşık 1,5 ay önce ek gıdaya geçtik. Doktor olarak Fügen Çullu Çokuğraşa gidiyoruz ve onun gözetiminde sırayla ek gıdaya geçiyoruz. 

Bizde çocuğun ilk aylarındaki sıkıntıyı gaz sancısı sanıyorduk özellikle geceleri devamlı inliyor ve hiç yatmak istemiyordu (hep omzumuzda gezdi küçük çekirge), reflü, kakasında yeşillik ve mukus, hiç geçmeyen konak, yüzünde ve kulak arkasında döküntü, popoda pişik ve çatlaklar sıkıntılarımızdı.

Fügen hanım'ın verdiği diyeti uygulamaya başladığımdan beri hiç bir gece huzursuzluğu ve inlemeleri kalmadı ve sıkıntıların tamamı geçti. Ek gıdaya geçiştede şimdiye kadar program dahilinde bir sıkıntı yaşamadık. Özelden yazarsan istersen sana bizim ek gıda programımız hakkında bilgi verebilirim. burda yazmak gerçekten çok uzun olacak:)

Geçmiş olsun ve kolay gelsin..

 Cevaplamak için Üye ol