depresyonda mıyım ?

Aysegul_ soruyor: 3

Dün doğum sonrası depresyonla ilgili bir soruya cevap yazarken depresyon geçirmediğimi söylemiştim ama o ilk aylar için geçerliydi galiba. 4 ay sonra doğum sonrası depresyon olur mu? kendimi çok kötü hissediyorum sabah yataktan bile kalkmak istemiyorum ağlama isteği oluyor bazen. Aslında bazı nedenler var. Çok yalnız kaldım eşim sürekli çalışıyor günde 1 bazen 2 saat görüyorum onda da hep yorgun oluyor doğru düzgün sohbet bile edemiyoruz o zamnda artık ikimizde de gerginlikten dolayı mı bilmiyorum (onun iş gerginliği benim evde bütün gün bunalmış olmanın verdiği gerginlik mi) genelde tartışıyoruz. Çocuğun bütün sorumluluğunu üstümde hissediyorum bazen banyo bile yapamıyorum uyanıkken ağlar diye, uyurken uyanıverecek ağlayacak diye. Burada akrabam yok arkadaşlarımın hepsi çalışıyor -zaten çok fazla tanıdığım ve çok samimi arkadaşım da yok- görüşebileceğim pek kimse yok. 1 ay sonra taşınıyorum başka şehire onun sıkıntısı (ev bulma, nakliyat vs) offf bunaldımm

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


iptal_uye

bence bebeğinin en yorucu zamanları geçmek üzere:) çünkü bundan sonra kendi kendine konuşmaya, oynamaya, oyalanmaya başlayacak ve böylece sana kendin için biraz daha fazla zaman bırakacak. banyo yapamamalar, kahvaltı dahi edememeler hepsi geçecek. hepimizin başından geçti.

karamsar düşünme, ben iyi düşündükçe, iyinin insanı bulacağına inanıyorum. sen de öyle yap draysegul.

polyannacılık mı bilmem ama yaşayacağın güzellikleri düşün derim ben. bak ne güzel annene gidiyormuşsun. çok stressli günler geçirmesem de ben de Damla gibi anneme gittiğimde sütüm artardı. ah o anneler, kuzularına ve kuzularının kuzularına ne iyi bakarlar, sevgileri yeter onların :)) hem bak yeni bir şehre taşınıyormuşsun, yani bu şehirdeki sıkıntıların da geçecek inşallah. umarım yeni şehrin sana yeni ve daha renkli bir hayat sunar. taşınırken yaşanan dağınıklık da seni sıkabilir ama bence her şeyi toparlamak için acele etme. yavaş yavaş yerleşirsin evine. yeni şehir eşinin de rahatlamasını sağlayabilir.

herşey yoluna girecektir. sen mutlu ol ki bebeğin de mutlu olsun...


Aysegul_

Çok sağolun arkadaşlar dün gece eve döndük, kocam felaket nezle oldu annemlerde çok gezemedik ama ben kendimi çok daha iyi hissediyorum şimdi. Cuma da Düzce'ye ev tutmaya gidiyoruz o işi de hallettik mi herşey daha güzel olacak eminim. Benim gibi hisseden beni anlayan insanlar olduğunu bilmek çok güzel.
banyo işini de dediğiniz gibi yapmaya çalışıcam, zaten bizimki banyo hariç her yerde benimle :) mutfakta salonda yatak odasında ama banyoyu hiç düşünmemiştim.


haticebaran

dogumdan sonra bende depresyona girdim çok kötü oldum bayılmalar kusmalar hayal görmeler... oglum 11 aylık oldu ve ben hala tam olarak düzelmedim
Cevaplamak için Üye ol