Bebegimi Nasil Tesvik Ederim?

sissi soruyor: 10

Merhaba tecrübeli anneler,
Oglum yüzüstü yatma,emekleme ve basma konusunda tembellik yapmayi seviyor galiba.Saga sola dönüyor ama yüzüstü uzun süre oynamiyor,emeklemeye calismiyor,ayaklarini basmak istemiyor.Kaslari gelismeyecek diye korkuyorum.
Uzman bir doktorla konustum,her bebegin farkli oldugunu,acele ettigimi ve yavas yavas onu tesvik etmemi önerdi..Ama nasil?
Emeklemeye ve yüzüstü oynamaya tesvik icin Fisher price aynali tirtil aldim,belki onu görür ilerlemek ister diye ama yüzüne bile bakmadi!
Derdim emeklesin,yürüsün degil aslinda,böyle yatarak kaslarinin gelismemesi konusunda endiseliyim...
Neler yapmami önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Sueren

Bizimkini genelde oyunxaklar degil cep tel. Foto mak gibi aletler tesvik etmisti..


sissi

Sueren canim yüzüstü yatirip uzanamayacagi yere mi koyarak tesvik ettin?


Sueren

Ben nereye koysam o ulasmak icin caba harcadi desem daha dogru..


sissi

tamam,bunu bir deneyeyim bakalim:)tesekkürler


hilaldefne

Defne de pek istekli değildi, yüzüstü uzun süre durmak istemezdi. şimdi kendi isteği ile uzun süre oynuyor. emekleme yok ama dizler ve eller üzerinde sallanma, sağa sola dönme, halının bi ucundan diğer ucuna yuvarlanma çok.. aceleci olmaya da gerek yok bence, muhakkak oturacak, muhakkak yürüyecek, akışına bırak biraz.
bi arkadaşmın iki kızı da 15 aylıkken yürümüş, ben de bunu duyduktan sonra endişelenmeyi bırakmıştım..papish

bizimkini düşünüyorum da o aylarda boş makarna poşetleri ve su şişelerini çok seviyordu nerdeyse ulaşmaya çalışıyordu..bi de annemin tavsiyesi üzerine iki aydan sonra falan ben her sabah ellerinden tutup oturtuyordum sonra kollarıyla bacaklarıyla hareketler yaptırıyordum sabah sporu yani..sanırım bununda faydası çok oldu..bi de bizim ki zaten çok hareketliydi dört aylık dönmüştü..yaşında yürüdü..her çocuğun hikayesi farklı tabii önemli olan sağlık ..sağlıcakla...


septik

Dizinize yüzüstü yatırıp,görebileceği yerde, siz yada babası ilgisi çekecek şeyler yapablirsiniz.Yüzme hareketlerine benzer hareketler yapacaktır.Zamanla bunu kendi başına yerde de yapacaktır.Nacizane önerim.


sevecen

irnona kesinlikle katılıyorum her çocuk farklı.benim oglum 40   günlükken başını kaldırıyodu. 5,5-6  ay civarı süründü emeklemeden önce.  8 aylıkken kanepeden tutup kalkıyor ve sıralıyordu.  fakat  şun 22 aylık ve yeni yeni yürümeye başladı  oda daha  yamuk yumuk. nörolojiye götürdüm kasları zayıf dedi. arkadaşlarımın bebeleri ise  9- 10 aylıkken emeklemeye yeni başladılar ve yaşında yürüdüler. yani demem o  ki   erken emekleme erken sıralamayla deil çocugun gelişimi ile alakalı emeklemeden sıralamadan direk olarak yürüyen çocuklarda tanıyorum. merak etme daha herşey için erken vakti gelince mutlaka yapacaktır. saglıcakla kalın.ediluj

Benim oglumda yüzüstü yatmıyor,emekleme isteği hiç yok,oda direk ayağa kalmak istiyor,koltuk kenarına tutunmak çok hosuna gidiyor,bende ellerinden tutup bacak kaslarını çalıştırıyorm,bir kitabın önerisiyle bezini değiştirirken bacaklarını bisiklet pedalı çeviriyor gibi hareket ettiriyorum,yine bir kaç çeşit benzer bacak hareketleri yaptırıyorum,kollarınıda aynı şekilde,bunu yaparken şarkıda söyleyince cok hosuna gidiyor..Kol kasları için oğlum stor perdeyi ve panjuru keşfetti iplerini tutarak açıp kapatmaya çalışıyor.yani işlerine geleni yapıyorlar,oyun olsunda:))


septik

Tabi ki her bebek farklı.Ama onlara yardımcı olmamız gerektiği görüşündeyim.Kası kullanmasını öğretmek gerekiyor.Yoksa kasları zayıf kalacak.Bisiklet çevirir gibi hareketler çok hoşlarına gidiyor hem de faydalı.Ondan gerisi bebeğe kalmış,ister erken emekler ister geç emekler.Cevaplamak için Üye ol