Oğlumu araba tutuyor kusuyor,yola çıkamıyorum

_yasemen_ soruyor: 10

21aylık oğlumu araba tutuyor,7aylık civarında farkettim bunu 15dk yol gidelim kusuyor.yazlığımız 1saatlik mesafede oraya gidince düşünün nasıl gidyoruz heryerimiz kusmuk içinde.eşim ve abiside 9yaşına kdr bu şekilde imişler araba tutarmış.2dklık yolu gidemezlermiş.böyle bir durum genetiklik taşırmı bilemedim.oto koltuğuna oturtamıyorum,kucağımda yada yanımda oturtuyorum bende arkada onunla beraber biniyorum aracımıza,birtane yoğurt kovası hep yanımızda çok terliyor camlar sürekli açık,,buna rağmen 15dk civarı yol gidelim ağlayıp kusmaya başlıyor zaten yemeği zor yiyen bir çocuk kusunca daha bi üzülüyorum.karnının aç olmasına özen gösteriyorum.1saatlik yol bize 1,5saat oluyor.eşim her hafta sonu yazlığa gitmek istiyor bense çocuğun halini biliyorsun deyip duruyorum.dr.umuza sordum yapacak bişi yok dedi daha çok küçük dedi.bense bu durumda ne yapacağımı şaşırdım artık..

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

Liseye kadar tüm araçlarda kusmuş biri olarak  çok üzüldüm anlıyorum hem sizi hem onu ... Ama doktorunuzun dediği gibi pek yapacak bişey yok. Ben 6-7 yaşlarındayken bir bulantı hapı vermişti doktor pek işe yaramasada, ama henüz çok küçük .. yapıyorsunuzdur ama yinede yazayım ..Belki aracın camları açıp temiz hava aldırabilirsiniz, dikkatini dağıtabilirsiniz, çok tok olmamasını sağlayabilirsiniz, yanınıza araç kokusunu bastıracak kolanya gibi şeyler alabilirsiniz ona sürmesenizde kendinize sürebilirsiniz .. bi nebze azaltır .. Çok kolay gelsin ..


GOGO05

emadur fitil vermeyi deneyin o bulantıyı durdurur


CokBilmis

Hiçbir bilgim ya da tecrübem olduğundan değil, tamamen fikir yürütüyorum şu anda:

Taşıt tutaması (araba, gemi, uçak) aslında bir tür rahatsızlık, adı da "hareket hastalığı". Google'dan arama yaparsanız, pekçok sonuç bulursunuz.

Özetle hareket hastalığı nedne olur: Gözleriniz beyninize "Gidiyorsun" sinyali verirken, vücudunuz beyninize "Olduğun yerde duruyorsun" sinyali verir. İki sinyal biribi ile çeliştiğinden, vücudun uyumu bozulur.

Yetişkinler açısından manzaranın rahatça seyredilebileceği önkoltukta oturmak sorunu çözüyor. Ama çocuklar açısından farklı düşünüyorum:

Ben kızıma küçükken uyguladım ama işe yaradı mı, yoksa çocuğu zaten araba tutmuyor mu bilemedim. Şöyle yaptım ben: Arabanın camlarını tamamen kapattım, dışarıyı göremedi. Ön camdan dışarısını görmesini de engelledim. Böylece ileri doğru gittiğimizi anlayamadı. Ve sürekli oyuncaklarla filan oyaladım. Bir odanın içind eoyun oynuyormuşuz gibi oldu.

Gerçi sizin oğlunuz artık büyük. Bu numaraları yemeyebilir.

Peki acaba DVD player filan izlettirseniz, yani camdan dışarı bakmasını engelleseniz, tutmayı da engellemiş olur musunuz acaba?


CokBilmis

Aaa, evet bizim de bir "Kırmızı araba bulma" oyunumuz var. Trafikte işe yarıyor :)


neretva

Off ben de küçükken arabaya binince Hacettepesine gidelim dermişim. Anlamazlarmış, ortaokula kadar tuttu. Hala arabada kitap mitap okuyamam. Oyalamak, uzun yol için ilaç kullanmak çare olabilir. Bir de beni mazot, benzin kokusu ve dur-kalklar fenalaştırırdı. Trafiğin sıkışık olmadığı saatleri seçebilirsiniz belki. Kolonya koklardım, iyi gelirdi. Bebekler için zararsız bir koku tavsiye edecekler vardır belki. Geçmiş olsun, zor.derya_kuzusu

aynı sorunu yaşayan bir arkadaşım bir başkasının önerisiyle yola çıkmadan önce oğlunun göbeğine bildiğimiz yara bandını çarpı şeklinde yapıştırdığında sorunu çözmüş...


duyduğumda çok şaşırdım ne alakası olabilir diye düşündüm açıkçası ama onlar yara bandı sayesinde araba tutma olayından kurtulmuşlar:)

isterseniz sizde deneyin belki sizde de işe yarar...


derya_kuzusu

duyduğumda bende çok şaşırdım... onlarda duyduklarında inanamamışlar ama çaresizlikten denemişler ve gerçekten işe yaramış... benimde böyle bir sorunum olsa inanın hiç düşünmeden denerdim sonuçta kaybedecek birşey yok:))


odb

Benim oğlumda da aynı problem vardı, küçükken arabada mutlaka emziğini veriyordum ağzına, kısa mesafede işe yarıyordu, kusmuyordu ama uzun mesafede o bile engellemiyordu, sonra biraz büyüyünce bazen emzik bazen sakız denedik yine kısa mesafede işe yaradı ama 15-20 dakikadan fazla yolda sonuç aynı oluyordu. 4 yaşında başka bir sebepten kbb doktoruna gidince kulakta sıvı olduğu anlaşıldı, tedaviden sonra bir daha olmadı. Yaklaşık 2 senedir arabada kusmuyor. Kendiliğinden mi geçti yoksa bebekken de sebep bu muydu kesin bilemiyorum.CokBilmis

Yara bandı meselesi bence şudur: Plasebo etkisi.

Yani çocuğa "Bak oğlum, karnına böyle özel bir bant yapıştırıyorum. Bu seni koruayacak ve miden bulanmayacak" diyorsun, o da en güvendiği kişi olan annesine İNANIYOR.

İnanç her derdi çözer :)


bamelca

bizzat kızımda denedim see bant diye bir bileklik var bileğe takıyosunuz ve asla bulantı olmuyor mucize herhangi bir yan etkisi yok ebru şallıdan duymuştum bunu kesinlikle alın 25 tl civarıydı sanırım geçen yıl almıştımCevaplamak için Üye ol