Ek gıda alışverişi

eab soruyor: 5

Yarın organik gıda pazarına gidicem.Bugünü kadar sadece yoğurt verdim.Bu hafta sebze ve meyveye geçicem.ilk hafta için hangi ürünlerden ne kadar almalıyım??? Yardım ederseniz sevinirim...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kitty

ilk hafta için elma, armut, kabak, havuç, patates bir-iki adet almanızı öneririm. sonrasında bebek yedikçe-allerji vs olmadıkça hem miktarları arttırırsınız hem de çeşitleri.


momoveannesi

İlk hafta için elma, havuç ve patates yeterli. patatesi ve havucu küçük boylardan seçerseniz; fazlasının vitamini kaçmaz yada çöpe atmazsınız.

http://www.gurmebebek.com/1.-ve-2.-a%C5%9Fama-g%C4%B1dalar-851

Burada da seçebileceğiniz besinlerin listesi var.


neretva

Zaten biliyorsunuzdur da ben yine de yazayım. He yeni gıdayı önce tek başına ve en az 3 gün vermelisiniz. Sabah veya öğleyin verirseniz hazmı kolay olur. Şeftali deneyebilirsiniz. Tam elma ve armut mevsimi değil. Çıkınca amasya elması verebilirsiniz. Bir-iki meyveyi yer hale gelince (yani 1-2 hafta sonra) çorba denemenizi öneririm. Çorbasına patates,mercimek, un/bulgur/irmik, havuç, zeytinyağı veya tereyağ koyabilirsiniz. Kabağı haşlayıp yoğurtla verebilirsiniz. Tüm bu gıdaları tek tek denemeniz bir ayı bulacağı için tek seferde hepsini almaya gerek olmayabilir.


eab

Neretva ben bu soruyu soracaktım zaten önce sebze mi meyve mi vereyim diye?Meyveyle başlama daha iyi olur diyorsunuz ozamn.


neretva

Aslında bu konuda farklı görüşler var. Sebzeyle başlanmalı, meyve nasılsa tatlı diyenler de var. Size kalmış. Zaten ilk birkaç hafta bir-iki çay kaşığından fazla yemez. Tükürebilir, öğürebilir, öksürebilir. Sizin tek amacınız tatmasını sağlamak. Biz armut ve sonra da elmayla başlamıştık mevsim itibarıyla. Cam rendede rendelemek kolay oluyordu. Sonra kahvaltı başladık. Çeyrek yumurta sarısını ev yapımı bisküvi ve peynirle ezip veriyordum. İçine biraz da anne sütü katıyordum tadı tanıdık gelsin diye. 15-20 günde bir yumurta sarısı miktarını arttırdık ve sanırım 8. ay gibi bir yumurta sarısı vermeye başladık. Yine 7. ay gibi bulamacı ayrıştırıp kahvaltıyı ayrı ayrı vermeye başladık. Burada önemli olan yumurta sarısının çok pişmemesi, ufalanır hale gelirse zeytinyağıyla karıştırılması. Kahvaltı ve öğleden sonra meyvesi oturduktan sonra öğleyin çorba vermeye başladık. Mercimek, un, tarhana çorbaları verdim. Karışımını kendi sevmeyeceğim hiçbir sebzeyi çorbaya koymadım (misal ıspanak, kabak, kereviz). Hiç süzgeç veya blendır kullanmadım, çatalla ezdim. Evet öğürecek, evet birkaç sefer reddecek ya da bir kaşıktan fazla yemeyecek. Ama gaza hafif hafif basarsanız, karşılığında katı gıdayla barışık bir bebeğiniz olacak. Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol