Bebeklere oyun alanı

birbebekannesi soruyor: 10

Evimde fazladan bir oda yok, bebeğimin beşiği de yatak odasında bu yüzden...Salon ise oldukça uzun; bebeğim için ileri dönemde de faydalanabileceği bir oyun alanı oluşturmak istiyorum. 2.el oyun çiti aradım ama bulamadım; ben de sıfır alacağım ama bir paket alabilirim. 2.el uygun fiyatlı olsaydı 2 paketle yani 20 adet 2 li çitle oyun alanı oluşturmak istiyordum. Pilsan oyun çiti kullanan veya bu konuda bilgisi olan anneler sorum şu: Bir köşeyi kullanarak pilsan oyun çitleri ile alan oluşturulabilir mi? Yani çitler birbirine kavuşmayacağından; çitlerin iki ucuda duvarda kalacak; bu çitler darbelere dayanıklı mı? Pilsana sordum, darbelere dayanıklı dedi ama tecrübe etmek farklı tabi...İnternette araştırdım bu çitlerle alan oluşturması var mı diye, bulamadım. Metal olan çitlerle oyun alanı oluşturulmuş ve çitler duvara sabitlenmiş ama fiyatları çok yüksek. Bebeğim beşiğinde, mama sandalyesinde durmuyor; kısa süreli bırakabileceğim bir alan oluşturmak istiyorum; salon dışında da uygun bir yer yok; pilsan çitlerle oluşturabilir miyim sizce?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


denizv

Hangi sehirdesiniz?


nynnoa

Tümünü ard arda eklediğinizde bile (yani tam bir daire olduğunda) doğru dürüst ayakta durmuyor. Bebeğiniz kaç aylık bilmiyorum ama 1,5 yaşından sonra hiçbir işe yaramıyor bizim kızlar itekleye itekleye bütün salonu dolaşıyorlar :) Boşu boşuna bir ton para olduğunu düşünüyorum...


sharlavuk

İleri dönemi düşünüyorsanız, oyun alanını Montessori sistemine uygun tasarlayın isterseniz, oyun çiti gereksiz masraf bence, iki raflı oyuncak dolabı, duvarda ayna, ve kitaplık(kendi uzanıp alabileceği yükseklikte), kızım şu an 9 aylık, istediği oyuncağa uzanıp alıyor, herşeyi ağzına götürmesine rağmen, kitapların tadına bakmaktan artık vazgeçip, sayfalarını çevirmeye çalışıyor :)


cerenkrm

ilk başta bende düşünmüştüm fakat almaya gerek olmadı. Salonda bir bölümde yerde halı, oyuncaklar kutusunda. özgürce gidip ne istiyorsa alıyor. orası onun köşesi oldu. illa bir çit çevirmeniz gerekmiyor bence. zaten yürümeye başlayınca onları hiçbişey tutamıyor :)


gonulh

çitle oyun alanını daraltmayın bence salonu bebeğinizin rahat edeceği şekilde ayarlayın, yaratıcılığını merakını bi çok şeyi sınırlandırmış oluyosunuz.caglal

bencede sınırlamayın çitle evi güvenli hale getirin sıkıntı olmuyor o zaman siz iş yaparken o da oynar salonda


birbebekannesi

evime gelen birkaç akrabam var; onlarında çocukları...Salonda yorgan etrafında da yastıklarımız var; sürekli taşınıyoruz mesajı veriyoruz:) Birisi gelince de apar topar toplamaya çalışıyorum; çevreyi sınırlamadığımda döne döne gidiyor:) Ama bu çitler yürümeye tam başlayınca sürüklenirse hiçbir işe yaramaz. Masadaki sarkan örtüleri vs. kaldırdım ama gönül rahatlığıyla işimi yapamıyorum. 1 kez uyuyor ve evin yemeği, bebeğin maması, evin temizliği hiçbir şeyi yetiştiremiyorum. Mutfakta yemek yaparken mama sandalyesine koyuyorum, 5 dk. sonra ağlıyor. Evime bir şekilde beni uyku saatleri dışında en azından yarım saat bir saat tabi sık sık kontrol ederek bırakabileceğim bir alan gerekiyor. Bunu çitle düşünmüştüm ama olmazsa nasıl yapabilirim? Montessori sistemini biraz inceledim, Google baktım ama yararlanabileceğim en iyi kaynak ne olabilir?


caglal

anlamadımki hepimizin evinde aynı eşyalar var deden bukadar endişelisniz benimkiside günde 1 kere uyuyodu ama işte evi güvenli örtü yok dolağlarda tehlike yok yastık battaniye yerdeydi hep oyuncaklar, e bebekli eve gelen anlicak tyoplamayın yani mama sandalyesinde bırakamam arada bakardım yemeğimide yapardım kaç aylıkki emeklemiyosa bişey olmaz emeklerkende alışırsınız yani alışmak zorundasınız yoksa yetişilmezbirbebekannesi

Eve çok gelen giden oluyor; bende herşeyi zaten salonun ortasına yığıyorum. Bende bir koşede olsa, en azından bazı oyuncakların yeri belli olur diye düşündüm. Salonu mümkün olduğunca güvenli hale getirdim; salon uzun ve aradaki mesafe dar; ortada eşyalar ve de gelen çocuklar...Düzenimi bir türlü oturtamadım.


gonulh

sen köşeye koysanda onlar yine ortaya gelecek, kaçış yok :)Cevaplamak için Üye ol