ek gıdaya 4. ayda mı 6. ayda mı geçmeli?

Tunam10 soruyor: 10

Yavaş yavaş ağzına bişeyler verki sonradan ek gıdaya alışmakta zorlanmasın diyenler var. Yok ilk 6 ay yanlızca anne sütü almalı yosa sütten yeterli verim alınamıyor diyenler var. Erken ek gıdaya zorlarsan sonra yemek yedirmekten soğur diyenler de var.  Ne yalan söylim ek gıdaya geçmek için sabırsızlanıyorum. hani şöyle bişeyler kemirirken görmek onun büyüdüğünü hissttircek bana herhalde. Tabi bunların yanında onun için en doğrusu neyse onu yapmalıyım. perş aylık kontrolünde kilo artışına da bakıp doktorla da konuşup duruma bakacam. Ama siz ne yaptınız? Ne önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


didoba

Biz oğlumda 4. ayda yavaş yavaş başlamıştık. çeyrek elma armut falan. Bizim dr.muz 5 ayda başlatmıştı tam olarak. her gün miktarı artan meyve, yoğurt.... 6 ayda kahvaltı eklemişti. Ek gıdaya başlayınca anne sütüne ilgisi azalmadı oğlum 2 yaşına kadar emdi. kilo alışı da iyi devam etti. 

Kızımda da aynısını yapmak istiyorum. 
6 . ayı bekleyen arkadaşlarımın bebeklerinde genelde gördüğüm şey ek gıdaya zor alıştıkları
Bir de kişisel olarak söyleyeyim bir an önce bağımsızlaşmak istiyorum. en azından 1 öğününü başkası beslese ben de kendime birazcık vakit ayırsam. zira ipek biberonu reddettiği için süt sağıp bırakma lüksüm yok. hayallerimi ek gıdaya saklıyorum :)


Ulku

ek gidaya zor ya da kolay alismak bebegin yapisiyla ilgili. kizlarimin ikisini de 6.ay bitiminde baslattim, gelisimleri iyiydi, mama ya da ek gida almadilar o zamana kadar. buyuk kizim ek gidayi sevmezken kucuk kizim coook buyuk istahla kabul etti, zaten bu yuzden meme duskunlugu de azaldi. ikisini de ayni zamanda ayni sekilde baslattigim halde.

"4.ayda tattirmaya baslayin kolay olsun" sehir efsanesi bence. hem bize tadimlik gorunur, onun icin doyumluk olur, cok kucuk henuz. bir damla bile daha az anne sutu almasina sebep oluyorsa ben zarar gorurum. ama tabii bunu sadece anne sutu alan bebekler icin soyluyorum. zaten mamayla takviye yapiyorsan bilemiyorum.

sadece anne sutu aliyorsa, doktorun kilo gelisimine bakip seni yonlendirecektir.


Aysegul_

bence kilo alımı iyiyse kesinlikle 6 ay beklenmeli diye düşünüyorum.ben 6 aylık olana kadar bekledim. bizim 4. - 5. ay arası kilo alımı azalmıştı, 350 gr almıştı, dr ek gıdaya başla demişti ama ben dinlemedim dr.u:) 6 ayı kafama çok takmıştım. daha sık emzirdim 15 gün sonra tekrar tarttırdığımızda bu 15 günde 300 gr almıştı. Öyle olunca -3 aydan sonra ayda 500 gr alması yeterli diye- 15 gün daha bekledim ve 6 aylık olunca başladım. Buna rağmen ek gıdaya aşırı düşkün, memeye o kadar değil. hiç vermesen istemez yani meme ama illa ağzında bir şeyler çiğnesin, yesin, ağzı hiç boş durmasın istiyor. hatta ek gıdaya başlayınca memeyi bırakacak oldu gündüz hiç emmiyordu 9 10 saat filan. öyle olunca bu sefer geri ek gıdayı kestim 15 gün kadar, sonra da azar azar verdim, 8 aylık olunca artırabildim ancak.


ekim_

Bildiğim kadarıyla anne sütü ile beslenen ve gelişimi iyi olan bebeklerde 6 aydan önce başlanması gereksiz. Mamayala beslenen veya anne sütü alan ;ancak gelişme geriliği gösteren bebeklerde ek gıdaya 4.ayda geçiliyor.


lina

sadece anne sütü alıyor ve kilo alımı yeterliyse bence gereksiz ek gıda...ömür boyunca yiyecek onları ama anne sütü öyle mi bugün var yarın yok...hele ki nerede tazesi hormonsuzu arama derdi yok bence biraz daha bekle....EmineKartal

Beyza 4 ay 1 haftalikken tanisti ek gidayla. ben Beyza 4,5 aylikken ise basladim. sütüm çok bol degildi, ya kiti kitina yetiyordu ya da nadir de olsa mama vermem gerekiyordu 1 kere de olsa. (gerçi aldigim kaç kutu mamayi tarihi geçtigi için hep attiydim ama neyse). gelisimi, kilosu gayet yerindeydi. oldukça da istahliydi. ben gündüz saatlerce yaninda olamayacagim için, sütüm de çok bol olmadigindan doktorumuz ek gidaya hafiften baslayabilecegimizi söyledi. biz de önce elma püresi (1 çay kasigi ile basladik, sonra 1 tatli kasigi sonra 1 yemek kasigi sonra 3 yemek kasigi seklinde artti zamanla) sonraki hafta yogurtla devam ettik. yogurdu ilk haftalarda sevmedi yemedi diye elma püreli yogurt verdik falan ama yukarida yazdigim gibi az az miktarlarda.
evdeyken ne kadar sütüm oldugunu bilmiyordum sagmadigim için. ise basladigimda ilk zamanlar eve iki sagimda 450-550 cc süt götürüyordum. sabah emzirip çikiyordum, aksam geldigimde de emziriyordum. yani sütüm az da degilmis aslinda ama Beyza istahli bir bebekti, zaten büyüme egrisi de hep yukarlardaydi, hala da öyle %75 ve üstünde.
yani kisacasi ben evde degilken ve bebek bu kadar istahliyken anne sütüne ek olarak 1 kere de olsa mama verilecegine, bebek de duruma müsait oldugu için ek gidaya basladik.
ancak bizim kosullarimiz bunu gerektirdi, daha dogrusu gerektirmedi de öyle oldu.
yani aslinda en iyisini bebeginizi de sizi de iyi bilen doktorunuz bilecektir.


dediz24

Biz 4 aylıkken başladık ek gıdaya...Bizim dr. tatlara alışması gerektiğini, 6 aylıkken zorlanabileceğini söyleyenlerden..Kilo artışımızda da bir problem yok ama yavaştan başladım ben de...Elma suyu ve yoğurt veriyorum.Günde 2 kaşıkla başladık yavaş yavaş artırdık..Anne sütü almasında hiç bir değişiklik olmadı..Umarım bu şekilde devam eder..Sanırım bunların hepsi doktordan doktora ve  bebekten bebeğe değişiyor..


denizmina

6 aylikken zorlanabilecegini neye dayanarak soylemis acaba? benim kizi numune diye goturecegim kendisine, feyz alsin.rabbit

Tuna ilk altı ay sadece anne sütü ile beslendi, ek gıdaya da alışmakta hiç zorlanmadı, alışma konusu kafana takılmasın. Zaten kilo alışına bakarak doktor da doğru şekilde yönlendirir bence.


dediz24

Ben elma ve yoğurt vermeye başladım evet ama alışma konusu nedense bana da anlamsız geliyor..4 aylıkken bunları alan 6 aylıkken neden almasın ki? Bu arada ben hiç su vermemiştim 4. aya kadar. Dr'umuz gerek yok demişti..Sonra şehir değiştirdiğimizden doktor da değiştirmek zorunda kaldık..Bu doktor su ver emzirmelerden sonra dedi..Sizler veriyor musunuz ya da vermiş miydiniz?Cevaplamak için Üye ol