ek gıdaya 4. ayda mı 6. ayda mı geçmeli?

Tunam10 soruyor: 10

Yavaş yavaş ağzına bişeyler verki sonradan ek gıdaya alışmakta zorlanmasın diyenler var. Yok ilk 6 ay yanlızca anne sütü almalı yosa sütten yeterli verim alınamıyor diyenler var. Erken ek gıdaya zorlarsan sonra yemek yedirmekten soğur diyenler de var.  Ne yalan söylim ek gıdaya geçmek için sabırsızlanıyorum. hani şöyle bişeyler kemirirken görmek onun büyüdüğünü hissttircek bana herhalde. Tabi bunların yanında onun için en doğrusu neyse onu yapmalıyım. perş aylık kontrolünde kilo artışına da bakıp doktorla da konuşup duruma bakacam. Ama siz ne yaptınız? Ne önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


nesejoy

Pinarcim o icinden gelen sesi derinlere gom bir sureligine. eger bebeginin kilo alimi iyiyse hic acele etme. hayatinin geri kalaninda zaten hep kasikla beslenecek ama seni emecegi gunler kisitli. kilo aliminda sorun yoksa, sutun yetiyorsa neden boyle birseye gerek duyuyorsun ki, birak emsin seni uzun uzun. 


ha su yemek yemeye alisir meselesi de hikaye bence. ece 6 aya kadar mama destekli anne sutu disinda hicbirsey almadi agzina ama ekgidaya basladigimiz gun namnamnam diye yemek yemeye basladi. o gun bugun de cok sukur guzel yemek yiyen bir cocuk. cocugu yemek yemeyenler 6 ay sadece emdi acaba indan mi diye kaygilaniyor olabilirler ama hcbir ilgisi oldugunu dusunmuyorum. bu tamamen bebegin kararkteri ile ilgili birsey. 


yasemin_ekin

ben de KV ile aramda geçen bir dialogu anlatayım. Ekin'i küçüklüğünden itibaren, kastettiğim 1 haftalık filan. KV arasıra şunu dedi "yediklerinizden tattırın. sonra rahat edersiniz. Ben zamanında yaptım".
 
KVmin 3 çocuğu var. Eşim dışındakiler çok yemek seçerler, keza kendisi de yemek seçer. Bir gün "anne siz de tattırmışsını ama sizin çocuklarınız çok yemek seçiyor. Ben bunu doğru olduğuna inanmıyorum. Yaradılış meselesi" dedim.

Eşim de ben de yemek seçmeyiz. Ben hele hiç seçmem. Ekin de neyse ki bize çekmiş.

Demem o ki, Neseye katılıyorum. Çocuğun yaradılışından da kaynaklanıyor bazı şeyler. Bazı denemeler için erken davranmaya gerek yok.  

biz ne yaptık:
İlk 6 ay sadece anne sütü; sonrasında da doktorumuzun verdiği liste doğrultusunda ek gıdalar.


Ulku

dediz24, ilk 6 ay sadece anne sutu verirken hic su vermedik. anne sutunun icinde yeterli miktarda su var. ve sen ne kadar su verirsen o kadar az anne sutu almis olur.


zeynep_bartu

dediz24, benim de bildiğim anne sütü alan bebeklerde suya pek gerek yok, ancak mama alan bebeklerin ağzında pütür kalabildiğinden bazı dr.lar su veriyorlar. Benim ilk haftalar sütüm azdı. Sonradan arttı. Bartu kaynar sıcakta doğduğu için doğru düzgün de süt olmayınca birkaç kere su verdim.

Oğluş 6 ay sadece anne sütü aldı. Sonrasında elma ile katı gıdaya başladık, sebzelerden de ilk olarak kabak vermiştim. Elmayı severek yedi ama sebzeyi almak istemedi. Şimdi ikinci olsa önce sebze veririm herhalde.


Tunam10

aslında bu konuda anneminde baskısı var. ya sonra ek gıdaya alışmazsa. sadece taddıralım tarzında. birde yakın arkadaşımın bebeğini çok zor alıştırdı ek gıdaya. ondan gelen korkuda. ama her bebek farklı tepki veriyor sanırım. bende 4. ay alışmadı diye 6.ay ek gıdaya reddedeceğini düşünmüyorum. biraz araştırdım. bazı bebekler yutmayı 4. ayda öğreniyorlarmış. bebeklerin büyük çoğunluğu ise 6. ay gibi. birde sindirim için gerekli enzimlerin oluşması 4 ile 6. ay arası imiş. eğer bu gelişme bebekte 6. aylarda olmuş ve siz ek gıdaya erken geçirmişseniz çocukta zorlanma dolayısıyla ilerde yeme güçlüğü olabiliyormuş. ama erken vermedin o yüzden 6. ayda zorlanırsın tarzı bir bilgi okumadım. bir kontrol sonucuna göre yine bakacağım. umarım gerek yoktur. evet bende annemde 2 ay daha bekleyebiliriz.zeynep_bartu

ya aslında emzirmek hem çok güzel hem de zor bir iş. Bazıları genetik olarak bol süt üretiyor, bazıları da benim gibi ne yesem içsem de sütüm artsa diyip şişmanlıyor. Ben çok bol olmamasına rağmen hiç düşünmedim erken başlamayı katı gıdaya. Nedeni ise tamamen ilerde oluşabilecek gıda allerjileri idi. Bizim dr. bir çok konuda rahat olmasına rağmen bu konuda çok hassastı. Geçmiş gün çok iyi hatırlamıyorum ama örnekleriyle detaylı açıklamıştı, hangi gıda ne zmn verilmeli, hangileri allerji yapar fln. Ben de geç alanın iştahı az olur, daha geç alışır diye bir bilgi olduğunu sanmıyorum. Arkadaş çevremde tüm çeşitlerini en geç ben verdim. Başta dediğim gibi sebzeler tatsız tuzsuz geldi, hep reddetti. Zamanla alıştı, sonra da 8.5 aylık sütümü istememeye başladı. şimdi emebildiği kadar emsin, zaten zorunlu bir durum olursa dr.nuz yol gösterir. Sevgiler :)

Not: Şimdi oğlunuzun 4 aylık olduğunu görünce, birden oğlumun küçüklük hallerini özlediğimi farkettim, emzirmenin tadını çıkarın :))


gurbettebiranne

cocuk ne zaman siz yemek yerken agzini oynatiyorsa sizin gozunuzun icine bakip yemek istiyorsa o zaman gecilebilir.
o zaten sinyali verir
cocuklarimizi okumak lazim


Tunam10

bartum haklısın bi böyle rastgele verebiliriz. ki o da bebeğe zararlı olabilir. en iyisi doktorun verdiği listeyi takip etmek. gurbettenbranne, ben izlemeye başlayayım o vakit. ama şimdilik öyle bir merakı yok:)EmineKartal

gurbettenbranne, ne kadar güzel bir anektot bu söyledigin. Beyza 4 aylikken biz yemek yerken sürekli talep etmeye baslamisti. baslarda agzini sapirdatiyordu, sonra eliyle uzanmaya çalisti; biz direndik ama ise baslamadan önceki son kontrolde doktorun da yönlendirmesiyle baslayabilecegimize karar verdik. doktorumuz da aynen sizin dediginiz gibi "siz yerken özeniyor, mu istiyor mu" diye sormustu.
Pinar, saha önce de dedigim gibi en iyisini sizi ve bebginizi çok iyi taniyan doktorunuz bilecektir.


aycasurul

Bebeğinizi gözlemleyin derim. Eğer siz bişeyler yerken uzanıyor tadmak istiyorsa, masum olanlardan yalatmanızda bir sakınca görmüyorum. Biz öyle yaptık. 5. ayda tadımlık vermeye başlamıştık. 6. ayda aktif olarak ek gıdaya geçtik. Emmesinde bir problem yaratmadı. 14 aylık ve hala anne sütü alıyor, yemeğini de oyunla falan ama sonuçta yiyor. 


En sevimli zamanlarını yaşıyorsunuz, özlemişim o günleri. 

Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol