2 yaşında anne-babadan ne kadar ayrı kalınabilir?

soles soruyor: 9

oğlum 2 yaşını doldurdu.

ben doğumdan itibaren ara verdiğim iş hayatına geri dönüyorum.

yaz gelene kadar evimizde anneanne bakacak ona, buraya kadar hiçbir sorun yok. anneanneye çok alışkın ve çok sosyal bir çocuk.

ama yazın annem onu altınoluk'a götürmeyi düşünüyor. biz de haftasonları belki 2 haftada bir gidip gelip görebileceğiz güneş'i.

uzmanlar 3 yaşından önce ayrılmamalı anneden diyor. ama orda da deniz, başka çocuklar, temiz hava, temiz gıda... yani çok avantajlı durumlar var..

sizce yazın oğlumu göndermeli miyim yazlığa, çok aklım karıştı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


tiara

bu kadarını bilmem ama ayrılık kavramını biliyordur artık. belki siz söyler söylemez hayır ayrılmayalım diyecek, kaygılanacağını anlarsınız o zaman. anneannemle giderim derse de bir süre dener bakarsınız, eğer durumdan memnun olmazsa onun istediği şekilde bir organizasyon yaparsınız..bence önemli olan çocuğun istediğidir, sizden çok uzun süre ayrı kalmak isteyeceğini sanmıyorum açıkcası ama yine de her halükarda çocuğa sormak gerekir, o da bir birey artık, onu ilgilendiren her konuda fikrini alın bence


soles

tiara; çok teşekkür ederim. bence de en güzeli onların istediğinin olması. bize de ona göre çözüm bulmak kalıyor.


sevcanvet

linki bulursam yazıcam, burda eski bi nurti annesi, 18 aylık bebeğini anneannesine yazlığa gönderince çocuğun depresyona girdiğini ve konuşmadığını yazmıştı..
MelekAnne

bende aynı şeyi düşünğüyorum dönem dönem çok yorulunca. biraz kendime zaman ayırsambiraz ayrı kalsam diye.. en son geçtiğimiz Eylülde gönderdim İzmir'e. Pazar günü gönderdim Cumartesi oldu yani6 gün oldu dayanamadım 1 günlüğüne İzmir e gittim.. Cumartesi gecesi saat 10 da pat diye karar verip son 12 otobüsüne yetişip sabah İzmir de oldum. Gece de 12 otobüsüne binip Pazartesi sabahı doğru işeee...

yani insan dayanamıyor dönem dönem bunalsada


soles

beni neler bekliyor bakalım, göreceğiz o halde.

n'apalım, başa gelen çekiliyor, anne olmak böyle bir şey demek ki :(

şöyle bir çözüm bulduk gibi, buna ne dersiniz?

haziran'a kadar bizim evde anneanne bakacak, bu arada güneş haftada 2 gün oyun grubuna gidecek.

haziran-temmuz-ağustos'da tam zamanlı kreş, arada 1-2 hafta altınoluk'ta, bazen annem gelecek 1 haftalığına.

yazı bi şekilde geçireceğiz yani.

sonra eylül'de yine istanbulda anneanne ile birlikte.


asyaperi

soles bencede en ıyı cozum 2 yasında bır cocugun zaman kavramı yokturcnku anneanneyle gıtmek ıstıcektır eger alıskınsa ama bunun bukdr uzun surecegını bılmedıgı ıcın zamanı anlamadıgı ıcın emınım daha sonra zorlanacaktır bende bır hafta ıkı hafta belkı onderbılırım ama 3 ay ımkansız ıkı yasında bır cocugun alıskında olsa anneye olan ıhtıyacı tartısılmaz emınım oyn gurubu ve ardından tam gun krese cok cabuk alıscaktır en azından aksamları bır arada olma ımkanınız olur kızımın butun yaz yanımda olmadıgını bu evın bos oldugunu dusunemıyorum bıle


selin_han

Oğlunuz anneden ayrılmak için çok küçük evet uzmanlarda 3-3,5 yaşından önce kesinlikle önermiyorlar. Çocuğun anneye olan güven duygusu zedeleniyor. Zaten geceden geceye görüyor sizi. Çocukluk döneminde yapılan şeylerin geriye dönüşü çok zor (Alice Miller). Anneniz 1 yaz tatile gitmese çok şey olmaz (zaten çocuğunuz seneye 3 yaşını geçecek) ama bu yaştaki çocuk bu kadar anneden ayrı kalırsa ruhunda oluşacak tahribat hiçbirşeyle mukayese edilemez bence. 


soles

herkese çok çok teşekkür ediyorum ilgilenip, cevap yazdığı için.

düşündüm, taşındım, bir çocuk psikiyatristine sordum. durumun her çocukta farklı gelişeceğini ama gördüğü kadarıyla, Güneş'in anlayabileceği bir dille durumu anlatırsak, anlayıp, mutsuz olmayacak, kötü etkilenmeyecek olgunlukta bir çocuk olduğunu söyledi.

haftasonları gitmek ve belirlenen bir vakitte hergün telefon ile konuşmak da yapılması gerekenler.

ben de buna inanmak istiyorum açıkcası.

şimdilik kararım bu yönde.  

sevgiler.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Siyah nokta 1

ozlemhira 2Y
Son: ayazlali,

Mama yememe 0

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,