5 aylık bebek beslenme tablosu

sema51 soruyor: 10

Bebeğime sütüm artık yetmiyor, aile hekimliğinden ek besine başlamamı önerdiler. Yoğurtla başlayın dediler ama ablam meyve püresiyle başlanması gerekir diyor. Çocuk doktoruna mı gitsem dedim ama bu sefer o da farklı bir şey söylerse iyice kafam karışacak.


Siz ek besinlere başlarken nasıl bir sıra izlediniz? Doktorunuzun veya aile hekiminizin verdiği beslenme tablolarını paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


iflah_olmaz

 ankara güven hastanesinden dr.ogün kurnenin beni yönlendirmesi şu şekildeydi:

SABAH meyve püresi (elma,armut,erik,şeftali)

ÖĞLEN sebze püresi (patates,kabak,havuç,balkabağı,fasülye,pirinç ,az tuz ve az kimyonlu,az soğanlı,üstüne zeytinyağı gezdirilecek ) ilk etapta 100-125 cc lik miktarlarda minik kaselerde.

AKŞAMÜSTÜ yoğurt(ev yapımı)  

AKŞAM  muhallebi (pirinç unlu aptamilli-pekmezli,hipp organik yulaflı,aptamil gece tahılları)

muhallebi tarifi: 3 tatlı kaşığı pirinç unu suyla pişirilir.ocaktan indirilir 6 ölçek aptamil  katılır.1 tatlı kaşığı pekmezle tatlandırılır.

hemencecik değil tabi bunlar minik mink kaşık kaşık alıştıra alıştıra.ve tabiki en önemlisi ANNE SÜTÜ ne devam.

7.ay gibi de kahvaltıya başlarsın.1 yaşından önce vermemen gereken besinleri de netten araştırırsan sorun çözülmüş olur sanırım.


sharma

BESLENME

Eğer bebeğiniz ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenebildiyse artık bir dönüm noktasına geldiniz. Bebeğinizin 6. ayı ek besinlere başlama zamanı!

Eğer bir nedenle ilk 6 ay anne sütü yeterli gelmediyse bebeğiniz 6 aylık olmadan önce de mama ve anne sütü dışında yoğurt, meyve, sebze suları, püreleri gibi katı gıdalarla bebeğinizin beslenmesini desteklemeye halihazırda başlamış olabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdüğü için onu kaşıkla beslemek artık daha kolay.

Anne Sütüne Devam, Telaşa Gerek Yok!

Bebeğiniz 6 aylık oldu, artık ek besinlere hazır. Ancak bir anda kaseler dolusu mamalar yemesini beklemeyin. Yeni besinlerin tatlarına ve kaşıkla beslenmeye geçişin yavaş olabileceğini unutmayın. Bebeğinizi zorlamadan, almıyor göründüğü besinler için panik yapmadan, sakin bir geçiş dönemi olmasına çalışın. 6. ayda bebeğinizin ana besini anne sütü ve/veya formül mamalar olmaya devam edecektir.

Hergün Sadece Bir Yeni Besin
Bebeğiniz henüz çok küçük, tattırdığınız yiyeceklerden biri besin alerji yapabilir, henüz sindirim sistemi bu besini hazmetmek için yeteri kadar gelişmemiş olabilir, ya da sadece tadından hoşlanmadığı için yemek istemiyor olabilir. Hangi besini vermeyi ertelemeniz ya da belki tamamen diyetinden çıkartmanız gerektiğini bilebilmek için bebeğinize her gün sadece bir yeni besini küçük miktarlarda tattırın. Örneğin karışık bir sebze çorbası verecekseniz ilk gün sadece patatesli hazırlayın, ertesi gün havuçla ya da havuç patates birlikte deneyebilirsiniz.

Önce Mama mı Yoksa Anne Sütü mü Verilmeli?
Bebeğiniz besinlere alıştıkça ek besin verdiğiniz öğün sayısı artacaktır. Yine de bir öğünde sadece ek besinlerle doymuyor, anne sütü veya formül mama ile takviye etmek gerekiyor olabilir. Acaba böyle öğünler için bebeğe önce anne sütü verip sonra mı mama yedirilmeli, yoksa önce mama verilip sonra mı emzirmeli? Uzmanlar genellikle bebeğin mama verilmeden önce aç olmasını, eğer doyacak kadar beslenememişse üstüne emzirmenizi önerirler. Tok karnına yeni besinler denemeye bebeğin istekli olmayacağını, 6 aydan itibaren bebeğin besin ihtiyaçlarının yalnızca anne sütü ile karşılanamayacağı için ek besinlere öncelik verilmesini düşünürler. Bu konuda farklı görüşler de yok değildir. Bebeğin daha uzun süre anne sütünden yararlanması gerektiği, emerken aç olması ile daha kuvvetli emmesi sağlanarak anne sütü üretiminin daha uzun süre korunması için önce emzirilmesi gerektiğini önerenleri de duyabilirsiniz.

Hangi besinleri verebilirim?
Ek besinler için her doktor farklı bir sıralama izlemektedir. 6 aylık bebekler için uzmanların önerdiği besinler genellikle aşağıdaki gibidir.
 • Yoğurt
 • Sebze ve meyve püre ve sularından hazırlanan besinler
 • Pirinç unlu muhallebiler

Örnek Menü:
Sütlü pirinçli muhallebi (hazır bebek maması kullanılabilir ya da anne sütü veya formül mama ile hazırlanabilir)
Akşam: 
Meyve püresi
İkindi: 
Sebze çorbası
Öğlen: 
Anne sütü ve/veya formül mama Sabah: 
Aralarda acıktıkça ve uykudan önce anne sütü

6 Aylık Bebek Örnek Sebze Çorbası Tarifi:
 1. 1 küçük patates
 2. yarım küçük havuç
 3. yarım küçük kabak
 4. 1 çay kaşığı zeytinyağı
Patates soyulur, küçük doğranır, havuç ve kabak kazınır, kabağın çekirdekleri çıkartılır, küçük doğranır. Tüm sebzeler kaynamakta olan suya atılır, iyice piştikten sonra tercihen süzgeçten geçirilerek, bebeğiniz henüz alışmadıysa blenderden geçirilerek ezilir. Zeytinyağı eklenir.

Meyve Püresi: Meyveleri cam rendeden geçirerek taze ve pürtüklü olarak bebeğinize verin.

Sütlü pirinçli muhallebi: Bebeğinize pirinç unu ile muhallebi hazırlamak yerine piyasadaki ayına uygun tahıllı hazır bebek muhallebilerinden verebilirsiniz. Dilerseniz evde pirinç unu ve anne sütü veya formül mama kullanarak taze olarak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Gece Beslenmeli mi?
6 aylık bebeğiniz gece boyunca beslenmeden uyuyabilir. Kesintisiz bir gece uykusu gelişimi için çok yararlı olacaktır. Bebeğiniz elbette diş sıkıntıları, sıcak havalarda susama, rüyalar gibi çeşitli nedenlerle dönem dönem geceleri uyanmaya devam edebilir. Bebeğiniz uyandığında beslemeden önce farklı yöntemlerle sakinleştirmeyi, susamış olması ihtimaline karşı su vermeyi denemenizi öneririz.

6 aylık bebeğinize verilmemesi gereken gıdalar
Bu besinler alerji riskine karşı 1 yaşına kadar yasak!
 • Yumurta akı
 • Çilek
 • Portakal
 • Mandalina
 • Domates
 • Patlıcan
 • Bakla
 • İnek sütü
 • Bal

6 aylık bebeğinizi beslerken dikkat edilmesi gerekenler!
 • Ağlarken, hıçkırırken, öksürürken yemek yedirmeyin
 • Yemeğini bitiremiyorsa zorlamayın
 • Yiyecekleri taze hazırlayın, buzdolabı dışında bekletmeyin
 • Yiyeceklere tuz, şeker, baharat eklemeyin
 • Karışık içerikli ya da hazır yetişkin yemeklerinden vermeyin, tattırmayın
 • Yatarak yedirmeyin
 • Mama sandalyesinde tek başına bırakmayın
 • Vermeden önce mamanın ısısını kontrol edin


snaelam

yeni başlayan bebeğe 1 çay kaşıgı besin verilir o da genellikle sebzedir meyve değil diye biliyorum meybveler tatlı oluyo ya. hergün yeni sebze denenir, benimkiler çok iştahlı olduğundan biz hızlı geçmiştik çay kaşığı yetmedi direk kase yemeye başlamışlardı sebze olarak patates havuç kabakla başlamıştım sonrada pirinç bulgur eklemiştim. meyveyede 1 2 hafta içinde başlamıştık 1 ayda düzen oturuyor kolaylıkla ama önemli olan çocuğun iştahlı olması iştahsızsa asla zorlamayın sonra çocuğum yemek yemiyo diyolar. arkadaş detaylı liste vermiş zaten çatalla ezmeyi tavsiye ediyolar blendırda yok. baharat kullanılıyo tatlandırmak için


yelizindefinesi

vallahi önce yoğurtla başlamanızı naçizane tavsiye ederim.çünkü ben çok pişmanım.ben başlamakta çok geç kaldığım için kızım şua an hiç bir şekilde yoğurt yemiyor. denizv

Ek besinlere elma suyu, havuç suyu,ev yapımı yoğurt, sebze çorbası,pirinç unu muhallebisi, meyve ve sebze pürerlerı ile başlanır. Baharat tuz şeker yağlar bebeklere yasak.allerji yapabilecek besinler çilek portakal kuruyemişler yasak. Bunların her biri çay kaşığı ile tattirilarak ve her gün az az mkitapları arttirilarak verilir. Yani 1 kasé yoğurt ile başlanaMaz.öncelikle ev yapımı yoğurt ve meyve suyu ve meyve pureler önerilir tatlı olmaları sebebiyle bebeklerin alışmasıni kolaylaştırmak için. Biz 1 caykaşıgi havuç ve elma suyu ile başladık. 1. Haftada yarım kahve fincanı kadar oldu arttirarak. Sonrasında yine caykasigiyla elma püresi verdik. Ancak dikkat edilmesi gereken her gün sadece bir yeni gıda başlanmalı ki sorun olması durumunda tespiti kolay olsun. Kolay gelsiniflah_olmaz

yapılamaz edilemez demeyelim.her doktorun görüşü farklı 1 yaş altına bal verin inek sütü verin bile diyen proflar var bu ülkede.

annenin seçimine  ve bebeğin damak tadına iştahına göre değşebilir başladığımız şeyler.ben meyve püresiyle başladım sonra yoğurda sonrada sebze pürelerine geçtim.7.ayda kahvaltı verdim.1.5 senede hep emzirdim.
temel kural varsa eğer 1 yaş altı verilmemesi gereken şeyler var.saf zeytinyağını mutlaka önerirler sebze pürelerine.baharatı yasaklayanı duymadım.özellikle çorbalarına kimyon atın diyen doktorlar var.alerjik bir bebekse alerji yapabilecek meyveler var bunlara dikkat edilir.


guta

Yoğurtla da başlayabilirsiniz, meyve ile de. Bunun kesin bir kuralı yoktur, olamaz da. Önemli olan tek tek azar azar bebeğinize vermeniz. Diyelim meyve ile başlamaya karar verdiniz. Süte ek olarak 1-2 kaşık meyve püresi tattırın. Baktınız bebeğinizde herhangi bir alerji durumu yok

 ertesi gün 1-2 kaşık daha artırın. Bu şekilde 1 hafta sadece meyve verin. Alışınca bu sefer evde kendiniz yoğurt yapın. 1-2 kaşık ile başlayın, aynı şekilde artırın. Sonra menünüze sebze pürelerini ekleyin ya da muhallebiyi. Bebeğinizi zorlamadan, ana besini süt olacak şekilde azar azar diğer gıdalardan verin. Tek kural bu. Bir de tabi vermemeniz gereken gıdaları bilmeniz lazım. Mesela bal, inek sütü gibi.


iflah_olmaz

guta+++++snaelam

yoğurt unutmuşum elbette birkaç günden sonra verdim galiba çok sevmişti evde kendim günlük mayalarım halen bazen keçi bazen taze inek sütüyle çevrenizde ineği olan birileri varsa onlar yoğurt yapıyor çok güzel uğraşmayayım derseniz, tabi hayvanların neyle beslendiğinden emin olmak kaydıyla. ana besin süt her zaman emme bitene kadar muhakkak.


esrtu

sebze veya meyve ile başlayıp yoğurt ve tahıllara geçiyor çok kişi bildiğim baharat kattım bende yasak denmedi kimyon gaza iyi gelirmiş. et yumurta bakliyata 7. aydan sonra başlamıştık yanlışım yoksa süt 1 yaşından sonra. herşeyi aım adım zorlamadan gittik şükür yeme sorunu yaşamıyoruz bizde. sağlıklı seçenekler sunmak önemli tatları güzel olsun ama tuz ve şeker olmicak. alerjenlerede dikkat ederseniz oldukça kolay bir dönem. 1 yaşından sonra dahada kolaylaşıyor kendileri yemeye başlayınca keyif alarak sofrada oturuyorlar artık.Cevaplamak için Üye ol