korku

ozlemderin soruyor: 4

18 aylık oğlum iki gün önce ağlayarak ve tavanı-perdeyi gösterek uyandı, yanıma aldım fakat hiç alışkın olmadığı için uyuyamadı. 2 saat sonunda tekrar yerine götürdüm yine yüzüme bakarak yastığını bana doğru uzattı.. o gece yanımda uyudu .. iki gündür öğle ve gündüz uykularında sıkıntı yaşıyor.. yatağa yattığında sürekli korkulu bir ifadeyle tavana bakıyor.. ışık alan bir odamız var.. konuştuk, gölge oyunları yaptık, tavana ve perdeye baktık, dokunduk.. en son bu gece perdesini açınca odadan çıkmama bir ses çıkarmadı... nasıl olur bu korku durumları ve nasıl geçer.. uzun sürer mi? bundan sonra hep perdesi açık mı uyumak zorunda kalacağız? ayrıca çok küçük değil mi bu tarz korkular geliştirmek için ?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


hulya_Oyku

Bu tür korkuları bizde yaşadık. Öykü elektrikli süpürge, ütü masası ve çamaşırlıktan çok korkuyordu. Süpürge onun odasının çarprazındaki dolapta durduğu için gece uykudan uyanıp  orayı göstererek ağlamaya başlıyordu. Beraber yerini değiştirdik anlattık uzuuun uzuuun konuştuk. Anlıyorlar herşeyi minik devler...Ama belli bir süre sonra  kendiliğinden geçti. Zaman zaman yaşıyorlar bu gibi korkuları malesef...Çok abartacak olursa pedagog ile görüşebilirsiniz bence. Öykü şimdilerde süpürgeye öpücük atıyor...Zaferini kutluyor...:)))


poyrazz

bizde buna benzer şeyler yaşadık  gürültülü aletlerden ve  kapı zilinden korkuyordu  bunları konuşarak beraber bakarak  nasıl ses cıkarrıklarını göstererek aştık...  geceleri ağlayarak uyanıyordu yalnız kalmak istemiyordu doktorumuz  bu zamanlarda bebeklerin uykularında korkabileceğini yada eşyaların gölgesinden de korkabileceğini bunların normal olduğunu,bu durumlarda bebeği kucağıma almamı hatta uyuyana kadar yanımda yatırmamı söylemişti bu durumlarda anne kokusunun işe yaradığını söylemişti  biz bu durumları böyle atlatıyoruz..ama sizde durum geçmiyorsa bencede bir pedegogla görüşebilirsiniz


ozlemderin

sevgili melek_ ve poyrazz , bizde bir zamanlar gürültülü olan herşeyden korkuyorduk elektrik süpürgesi, mikser, saç kurutma makinesi... :) o geçti çok şükür.. ibu durumla ilgilide uzun uzun  konuştum.. ona gölge oyunları yaptım.. 4 gece önce yaşamıştık bu durumu..ıkıncı gece pek o kadar değildi, en azından perdesini açtım ve uyudu ama dün çok fenaydı nerdeyse saatte bir uyandı. ertesi gün kahvaltıdan sonra direk odasının şeklini değiştirdim.. yatağı cam kenarındaydı ve hemen karşısında park var o yüzden bütün gece yanan lambalar belki değişik ışık oyunları yapmıştır ona :) bide rüya gördüyse etkilenmiş olabilir diye.. odasının yeni şeklini pek beğendi.. şu an bir sorun yok bakalım ilerleyen günlerde nasıl olacak :) sanırım pedagoga gerek kalmayacak..


hulya_Oyku

Çok sevindim inşallah atlatacak...:)))Cevaplamak için Üye ol