Vitaminler,balık yağları,iştah açıcı şuruplarr:-))

iflah_olmaz soruyor: 10

oğlum tam 16 aylık.82-83 cm boyu var.10.8 civarı da kilosu.2830 doğdu:-))bence ve doktorumuza göre normal ama sorun iştahsızlığı.evet herşeyi yediriyorum.oyunla şunla bunla ama istiyorum ki zevkle yesin,iştahı olsun.işte bu yüzden en azından bi vitamin alabilir mi diye düşünmeye başladım.

bu tarz desteklere başvurulabilir mi?tavsiyeleriniz ve tecrübelerinizi merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ketrin

benim kızımda 14 aylık şuan ve 78cm 9100kg. doğduğunda 2kg ve 45 cmdi. doktorumuz vitaminlere gereksiz yere karşı. Siz çeşitli yedirin ama miktarları kendisi belirler der her zman...


dilekdeniz

bende yakın zamanda doktorumuza sordum hiçbir takviye verme dedi aynı şekilde çok iştahsız yemesi için her yolu deniyorum 


Sanemm

İştah şurupları çocuğunuzun iştahını açmak için midesine değil, beynine etki sağlar. Bu etkinin olumlu yönleri kanıtlanmadığı gibi olumsuz yönleri de kanıtlanmamıştır.


Bebeğinizin kilosu ve boyu da gayet yerinde. Demek ki ihtiyacı olanı dediğiniz gibi bir şekilde alıyor. İsteyerek yemek istemiyorsa ''nazlanarak yemeğe'' alışmış demektir. Carlos Gonzalesin'in ''Çocuğum Yemek Yemiyor'' kitabını edinin sorununuza çare olacağını düşünüyorum.


scanturk

Benim kızımın kilosu daha düşük ama doktorumuz hiç bişey vermiyor iştah açıcıların faydasız olduğunu düşünüyor bizde iştahsız yaşamaya devam ediyoruz :)


ozgeoyku

bızımde kılomuz sızden dusuk her kontrolunde ıstıyorum ıstah acıcı bıseyler kesınlıkle vermıyor doktorumuz benım kız yemek secıyormus ıstahsız degılmıs dr oyle dıyor:) bende sevdıgı seylerı sevdıgı klıplerle yedırıyorum...CokBilmis

İştahlı olup olmamak genetik bir durum bence. Herkes iştahlı olsa dünyanın dengesi bozulurdu :)


Bir de ailecek yenen yemekler de önemli. Bizim aile oburdur mesela. Sofralar kurulur, kebaplar yapılır, ailecek kadın erkek mutfağa doluşulup yemek pişirilir, yemek malzemeler için heyecanlı tartışmalar yaşanır vs vs :)) Çocuk yemeği de oyun sanıyor bir noktadan sonra heyecana ortak oluyor.

Bir de 12. aydan sonra hiçbir çocuğun iştahının açık olacağını sanmıyorum. O aylarda çok çok çok iştahsız oluyorlar.


nilinmasali

iflah olmaz benzer durumdayız 12.ayda biri kızıma bugüne kadar yediklerin yeter artık suyla yasıycaksın talimatı vermiş olsa gerek ki katı bir rejime basladı:(, ve ben aylarca doktorumuza yalvardım bi vitamin bi bişiy verde yesin şu çocuk diye,oturup hastanede ağladıgım bile olduama o vermedi bende güya akıllılık yapıp doktor değiştirdim,yeni doktorumuz '' aa yemiyo mu vah vah tüh tüh diyip 200 gr eksiği var bebeğinizin derhal pediasure baslıyoruz '' dedi bende gece nöbetçi eczane bulup aldım mamayı...2 gün kullandık kızımın katı gıdalarla ilgisi sıfırlandı,Allahtan erken bi dönemde fark ettimde daha fazla zarar görmeden kurtardık,şu an o doktordan şikayetçi oldum soruşturmanın akıbetini bekliyorum,sen sen ol yemiyosa da alternatif arayısına girme derim bazen attığımız tas ürküttüğümüz kurbagaya değmiyor ne yazık ki:(


nilinmasali

a bide bu var '' bakamıyo musun? '' evet bakamıyorum birazda sana vereyim sen bak da karnı doysun cocuğumun'' diyorum bunu söyleyenlere...neretva

İzleyebildiniz mi bilmiyorum ama geçen akşam HT kanalında iki beslenme uzmanı doktor vardı, çocuk beslenmesi konusunu anlattılar. Çocuk doktoru aynen şöyle dedi: ''Bizim için sağlıklı çocuk zayıf, hafiften kaburgaları belli olan ama canlı, kıpır kıpır çocuktur.'' Bugün de başka bir doktor iştahsızlık 1 yaşından sonra istisna değil, kuraldır dedi. Kural olan şey de herhalde normal olmalı. İştahsızlıklarının temelinde gelişim hızlarının yavaşlamış olması var, bu da çok normal. Bebeğinizin doğum kilosu da boyu da şu anki kilosu da benimkine çok yakın. Bizimki biraz daha zayıf. Anladığım kadarıyla birşeyler yiyor ama siz zevkle, hopur hopur yesin istiyorsunuz. İyi de, dil paleti zamanla gelişiyormuş aynı doktorların dediğine göre. Yani zamanla öyle sevdikleri olacak inşallah. Ona yardımcı olmak için belki yüz şeklinde omletler, şekilli kurabiyeler deneyebilirsiniz. Ama işe yaramayabilir. Keşfedecek çok şey var şu anda. O mama sandalyesine oturtabildiğimize şükredelim.

Bir de aynı programda duyduğuma göre dünyada gürbüz bebek yarışması adı altında obez bebekleri yarıştıran tek ülke bizmişiz. 


fistikcik

Doktorlar eskiden olduğu gibi gerekli gereksiz yere vitamin falan vermiyorlar. Çünkü artık bebeklerin neye ihtiyaçları olduğunu bildikleri, buna göre yemek yedikleri, dışarıdan alınan vitamin takviyesinin bu işleyişi bozarak ihtiyacçları olan besinleri yemelerine engel olabildiği belirlenmiş.
Bu yüzden vitamin iştah açmak bir yana, daha beter kapatabilir, aklınızda olsun.

Bebeklerimiz yaşıt, benim kızın kilosu 1 ay önce 10,2, boyu da 80 cm'di. Doktorumuz iyi buldu, sizinki de aynı şekilde değerlendirmiş. Demek ki başka bir şey için endişe etmemek gerekiyor.

Şimdi gelelim keyifle, severek yeme meselesine. Bunun tek yolu var : "oyunla, şunla bunla" yedirmeye son vermek. Kendi kendine yemek yemesini teşvik etmek, hatta tamamen buna imkan sağlayıp gerisine karışmamak. Bunun dışında yemeği keyifli bir hale getirecek bir yol yok. (Diğer arkadaşların belirttiği yemekleri aileyle birlikte yemek te önemli bir etken). Döke saça da olsa, elleriyle her tarafa bulaştırarak ta olsa kendisi yiyecek.

Bebeklerin gelişim süreçlerinin bir parçası kendi kendine yemek. Doğal olan bu. Buna engel olarak biz doğal süreçlerine ket vuruyor, sonra da "Yemiyor bu çocuk" diye endişe ediyoruz. Kendisi yemezse, elbette yemez.

Bu konuda çok sayıda mesaj var Nurti'de. Internet'te de "Baby Led Weaning" diye arama yaparak bulabilirsin.Cevaplamak için Üye ol