2,5 yaş zeka gelişimi

cgdmkpln soruyor: 4

Merhaba 

benim oğlum 2,5 yasında, 18 aylıkken renkleri öğrendi ve 10 a kadar sayabiliyordu. Şimdi 100 kadar sayıyor, 20 dem geriye sayıyor. 20 aylıkken alfabeyi öğrendi büyük ve küçük harf olarak. Hayvanları biliyor. Sayıları veya alfabeyi karışık gösterdiğimizdede söyleyebiliyor. Şekilleri biliyor. Biz yurt dışında yaşıyoruz tatil için Türkiye deyiz. Evde Türkçe konuşuyoruz. Oğlum bu saydıklarımı ingilizce söylüyor ve İngilizce konuşuyor türkçeyi anliyor bazen türkçe cevap veriyor.  Cevremde yasıtı yok kıyaslama yapabilecegim bunlar normal gelişimimi yoksa farklı bir şeyler yapmalımıyım. Teşekkür ederim 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayazlali

Evde Türkçe konuşuyorsunuz ama oğlunuz bunları İngilizce nasıl biliyor? Anlattıklarınız bence baya ileri şeyler benim 5 yaşındaki oğlum 100'e kadar yardımla sayıyor. Bence çocuğunuzu başkaları ile karşılaştırmayin, bu size mutluluk getirmez. ilgilendiği şeylerle ilgili daha çok şey sunun, o zaten ilgili olduğu için öğrenir. İngilizce bilmesine takıldım, demek ki kreşe gidiyor diye düşündüm. Çocuğunuzun gelişimini başkaları ile karşılaştırmak istiyorsanız en iyisi kreş öğretmenlerine sorun, onlar her gün gözlem yapıyorlar.


cgdmkpln

Ayazlali hanım cevabınız için teşekkür ederim. Kreşe gitmiyor oğlum seneye göndermeyi düşünüyorum. YouTube dan bebek şarkıları açıyordum ingilizce ama İngilizce konuşmaya başlayacağını düşünmemiştim. Aslında ne kadar bildiğinden emin değilim. 10 dan geriye sayabildiğini biliyordum geçen gün birlikte 20 basamak çıktık merdivende çıkarken 20 ye kadar saydı sonra inerken 20 den geriye saydı şaşırdım. Çünkü bunları ben öğretmedim. 100 er 100 er 900 e kadar sayıyor. Resim yapamıyor gelişi güzel karalıyor geçen hafta yuvarlaklar çizip daire çizdiğini söyledi. 


ayberke

Ben direk üstün zekalı olabileceğini düşünüyorum.Evet diğer çocuklarla kıyaslamamak lazım ama barız erken ögrenmiş .Sorun bunu tespit edip etmemenin aldığınız sonuca göre hareket edip etmeme ile ilgili olacaktır bence.Üstün zekalı olarak makaleleri okuun araştırn.Ama genel olarak yaşiþları bu saydikĺarınızı yapamaz.


minita

2,5 yaşındaki bir çocuğa göre yaptıkları inanılmaz bence. Benim de aynı yaşlarda oğlum var, en fazla 10a kadar sayar, renkleri tanır.  7 yaşındaki büyük oğlum diğer saydığınız şeyleri yapıyor.

bence uzman desteği alın, ve mutlaka çocuğunuzu doğru yönlendirin.Cevaplamak için Üye ol