emerken ağlama

arda_melis soruyor: 9

merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım 4 yaşında bir oğlum,1,buçuk aylık bir kızım var benim kızımda bir ayından sonra emerken ağlamaya başladı çok zorlanıyorum sütümün yeterli olduğunu düşünüyorum daha cok süt indiğinde ağlıyor neyapacağımı şaşırdım oğlumda bebekliğinde bir süre böyledi ve kilo alımı yavaşlamıştı kızımda öyle olursa diye üzülüyorum  kızım 2800 kg doğdu çünkü aile hekimi boğazı kızarık dedi antibiyotik verdi kulandık belki ondan ağlıyordur dedım ama üç haftadır hala geçmedi çaresizim...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Sheeda

ben de oğlum bebekken aynı sorunu yaşamış ve doktora gitmiştim, doktor bana sütümün yetmemesinden kaynaklandığından söylemişti, gerçi ben o zamanlar bana yapılmış en büyük hakaret olarak algılamış ve doktor bile değiştirmeyi düşünmüştüm. Günde 3 kez mama takviyesiyle oğlumu 25 ay dolana kadar emzirdim. Yani eğer neden sütünün azlığıysa sakın kenidni üzme, bol bol dinlenip sıvı tüket ..


fiyonk

Kizim gazi oldugunda emerken aglardi, gazi cikana kadar ememezdi. Uc haftadirsa tam gaz sancilarinin basladigi zamanlara denk geliyor.. Bir de kulaklarinda iltihap olabilir mi, yutkuurken aciyordur, gerci antibiyotik kullanmissiniz..


yeliz_ylztkn

benim kızım da çook uykusu geldiği zaman ağlayarak emiyor ve sonra da uyuyor..hatta garip sesler de çıkarıyor emerken..hem aç hem uykusuz..


gulden_elifsu

benim kızımda emerken ağlardı,gerçi siz tecrübelisiniz ama ben,emerken ağladığı için sütüm yetmiyorda ağlıyor sanıyordum,meğer gaz sancısıymış..monchichi

Benim kızım emerken farklı nedenlerle ağlayabiliyor. Belki bunlardan biri işinize yarar.


Çok yorgunsa ve bir an önce uyumak istiyorsa, daha emmeye bile başlamadan ağlıyor. Saç kurutma makinasını açıyorum, sakinleşip karnını doyuruyor ve uyuyor.

Karnı çok açsa, sabırsızlık edip ilk çekişte süt gelmedi diye ağlıyor. Elimle bir kaç damla süt gelmesini sağlayıp öyle veriyorum.

Karnı doyduktan sonra canı oyun için emmek istiyorsa "anne doydum ben, neden hala süt geliyor buradan" diye ağlıyor. Karnının doyduğundan eminsem, memeyi ağzından çıkarıp hop diye yerine emzik veriyorum.

Emmesi bittikten bir iki dakika sonra ayaklarını gerip sırtını yay gibi kasarak ağlıyorsa reflü nedeniyle midesinin ağrıdığını anlıyorum. O zaman yapacak bir şeyim olmuyor maalesef. Oyalamaya, dik tutmaya ve karnına basınç uygulamamaya çalışıyorum.


GOGO05

gaz olabilir,burnu tıkalı olabilir ,süt birden ağzına çok geliyor olabilir bende durum böyleydi


arda_melis

teşekkür edrim arkadaşlar ayaklarını gerip sırtını kasarak şiddetli ağlıyor aç olduğunu biliyorum bebeğimde emmek istiyor ama ememiyor haftaya kastamonuya doktora götüreceğiz inşallah bir teşhis koyar yoksa çok üzülüyorum ben reflü diye tahmin ediyorum bende hamileliğimden beri var bir bağlantısı olabilirmi acaba


monchichi

Ayaklarını gerip sırtını kasma tipik reflü ağlaması diye geçiyor kaynaklarda. Yenidoğan bebeklerde sık görülüyor. Çoğunlukla bebek 3-4 aylık olup sindirim sistemi güçlenince hafifliyor. Şiddetli vakalarda ise daha uzun sürüyor ve bebeğin kilo almasını da engelleyebiliyor. Bizde kilo alımı iyi olduğu için ilaç tedavisi vermemişti doktor. Bebeğim 2 haftalıktı. Emdikçe kusup ağlıyor, kustukça rahatlamak için daha çok emmek istiyor ve sonuç olarak daha da çok kusup ağlıyordu. Yani aslında aç değildi, emme eylemiyle rahatlayarak acısını gidermek istiyordu sadece. Bebeğimin kaç dakika emince ağlamaya başladığını anlamak için süreleri not ettim. Sonra o dakikaya geldiğimizde emmeyi kesip emzik vermeye başladım. Midesini şişirmeden sık sık besliyordum yani. Zamanla kendisi öğrendi doyunca bırakmayı. Şimdi ne kadar emeceğine kendi karar veriyor. Ama başlarda benim yönetmem gerekti. Sizin doktorunuz da reflü teşhisi koyarsa, midesini fazla şişirmemenizi tavsiye ederim.


fistikcik

Merhabalar, memede ağlama ve memeyi reddetmenin çok çeşitli sebepleri var, ancak siz "süt indiğinde böyle oluyor" demişsiniz, bu da bana süt akışının fazla hızlı olmasından kaynaklanan huzursuzluğu düşündürttü. Biz de buna benzer bir sorun yaşadık.

Başka bir mesajımda bu durumda yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgileri paylaşmıştım, şuraya bakabilirsiniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

Sebepleri farklı olsa da memeyi reddetme durumunda bebeği önce sakinleştirmek ve sonra memeye tutmak şarttır. Bu da çoğunlukla ayakta (müzik eşliğinde, dans eder gibi) sallayarak emzirmekle mümkün olur. Bebeğinizle ten temasınızı arttırın. Uygun sıcaklıktaki bir odada, üzerinizde tişörtünüz olmadan ve ayakta iken, bebeğinizin yüzünü omzunuza ya da kolunuza yaslayın. Omzunuzu emmeye çalışacaktır. Ayakta kalmaya devam ederek bebeği yavaşça memeye yaklaştırın. Bu arada sallayabilirsiniz. Genelde bu şekilde memeyi tutmalarını sağlamak mümkün olur. Bir müddet emzirmeye ayakta ve sallanarak devam etmek gerekebilir.

Başka bir yöntem banyoda emzirmektir. Yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla, bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

En kısa zamanda sizin ve bebeğinizin keyifli bir emzirmeye kavuşabilmesi dileğiyle...


Cevaplamak için Üye ol