Çocuğunuz ellerini yıkamaya direnç gösteriyor mu?

Damla soruyor: 10

Ellerini gerekli durumlarda düzenli yıkama alışkanlığını edindiremediğimiz gibi, biz hatırlattığımızda ya da yıkaması için götürdüğümüzde bile hep bir fırsat yakalayıp kaçmaya çalışıyor. Üstelik son dönemde sık sık hastalandı, Rotavirüs geçirdi, kendisine bu hastalığın nasıl bulaştığını, ellerini yıkayarak bu tür mikroplardan kendisini koruyabileceğini de anlattım. Çoğu konuda bizim sözlü uyarılarımız yerine bu tür sebep-sonuç ilişkileri kurmasını sağlamak çok iyi etkili oluyor ama ellerini yıkadığında daha az hasta olacağını bilmesi bile olumlu bir etki yapmadı. 


Sizin çocuğunuz ellerini yıkıyor mu? Bu alışkanlığı kazandırabildinizse bunu nasıl başardınız?

Komik tarafı, çocukluğumda ben de böyleydim, anneme çektirdiklerimin sonucu sanırım :)

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


senayc

Yok,ben kazandıramadım, peşinden koşup yıkatabilirsem ne ala,
ama çok nadir oluyor,çırpınıyor,tutamıyorum,ıslak mendille idare etmeye çalışıyorum:S

Ben malesef diş fırçalama alışkanlığı da kazandıramadım..

cevapları merak ediyorum.


lugesya

Damla suyla oynamayı sevdiği için ellerini yıkamada sorun yaşamıyoruz ama bu 2,5 yaş için böyle ilerde nasıl olur bilmiyorum :)

banyoda lavabonun tam önünde sandalye var, sandalyeye çıkıyor , mutfak önlüğünü de takıyoruz yoksa her tarafı islanıyor , suyu açıyorum ve bir süre oynayarak da olsa yıkamasını sağlayabiliyoruz.


yuksel_

Damla, yaşla ilgili olabilir belki emin değilim, çünkü Rüya suyla yapılan herşeyi çok seviyor. Ellerini yıkamayı, banyo yapmayı, dişlerini fırçalamayı..zorla alıyoruz lavabonun önünden. Ama tabii bunu, pek de öyle temiz olayım mikrop kapmayayım vs gibi bir bilinçle değil, suyla oynamayı sevdiği için yapıyor...Ilgaz küçükken nasıldı, belki gerçekten suyu/ıslanma duygusunu sevmiyordur...


Damla

senayc, dişlerinin yıkanmasına direnç mi gösteriyor? Ilgaz da biz hatırlatmazsak hatırlamıyor pek ama biz hatırlatınca sorun çıkarmıyor, hatta en son okulda diş konusu işlendiğinde beri kendisi fırçalamak istiyor ama daha 2-3 yıl bizim de yardım etmemiz gerektiğini söylüyorum mecburen :( Bir de bembeyaz oldu falan diye gaza getiriyorum, gurur duyuyor dişleriyle. Biraz eski bir yazı ama bir bak istersen: http://www.kitubi.com/2009/10/18/cocugunuzun-dis-bakimini-nasil-yapmalisiniz/


lugesya, o zamanlar da süper hevesli değildi el yıkamaya, suyla oynamaya hevesli, başta alışkanlık kazandırma zamanında kullansak çok iyi olurdu belki. Ama şimdi günlük rutinde çok sık yapması gereken bir iş için su oyunu zor olur sanki. Umarım Irem böyle devam eder, direnç olmadan başlayan alışkanlıklar öyle devam ediyor genelde.


MineAda

El yıkama ve diş fırçalama konusu 1 haftadır beni çok yoran 2 konu oldu. (Yemek konsunu açmıyorum bile :))

Ada hasta olduğu için 1 haftadır okula gitmedi. Okulda ki düzenleri gereği yemeklerden önce el yıkayan yemeklerden sonra ise ellerini yıkayıp dişlerini rutin şekilde fırçalayan çocuk gitti, yerine "yıkamıycam, sen ellerimi yıka, ellerim kirli değil bak" diyen bir çocuk geldi.  Senin yaptığın gibi konuştum, anlattım," hasta olursun, iyileşmen gecikir" dedim. "olsun" dedi. Kızdım, "yıkanacak" dedim. Yine aynı.
Geçen gün artık en sonunda çok kızmıştım, eline bir şey bulaşmıştı üstelik. " Ada sen pissin, hakikaten çok pis bir çocuksun ellerini yıkamıyorsun ellerin leş gibi üüfff, aman ne yaparsan yap karışmıyorum, hastalanman da o kadar doğal ki o pis ellerle herkes hastalanır" diye söylendim. Sonra gidip kendi kendine yıkamaya başladı. :)))) Tabii bu 2 gün sürdü ama yaklaşık 6 sefer eder :)))

Okulda bunların hepsini yapıp neden evde yapmak istemediğini anlayamıyorum ben. Sürü psikolojisi mi acaba? MineAda

Ada'da ilk başlarda kendi başarabilmeminin verdiği sarhoşukla yapıyordu. Sonra yapabildiğine kanaat getirdikten sonra sıkılmaya başladı.

Her şeyi ilk öğrendiği dönemler hevesle kendisi yapıyor sonra yapabildiğini kanıtladıktan sonra zorluk çıkartmaya başlıyor.


Damla

Ben yazana kadar bir sürü yanıt gelmiş çok teşekkür ederim. 


Ilgaz hiçbir zaman tiksinen bir çocuk olmadı. Hala uygun olan her ortamda çoğu yiyeceği elleri ile yiyor. Bir şeyden rahatsız olarak elini yıkattığı  çok nadirdir, geçende kendisi un ve sudan cıvık bir hamur yaptı ve elleri buna tamamen bulanmıştı, ancak o zaman hemen gidip kendisi ellerini yıkadı. Hala da göremediği mikrop ile hastalık arasında bir ilişki kuramıyor tam belki.

Kitap, film önerilerinizi değerlendireceğim.

MineAda, bir kez şöyle bir şey anlatmıştı, öğretmeni tuvaletten geldikten sonra Ilgaz elini yıkamadığını fark etmiş ve tuvaletten sonra yıkıyoruz demiş, orada da ne kadar taktığından emin değilim yani :)


nilberk

El yıkama  benim kazandırdığım bir alışkanlık değil.Annem Berk bebekken daha, durmadan elini sildiği için,pis olmuş diye beynini yıkadığı için , çocuk parmağına yoğurt bulaşsa yemeği bırakıp elini siliyor.

Çatal ve kaşık kullanma alışkanlığını da okulda kazandıktan sonra,asla eliyle yemiyor.Çikolatayı da yeni alışkanlığı ,peçete ile tutuyor.Elleri köpürterek yıkamak çok hoşuna gidiyor,reklamına inanıp çocuklarda bile hemen etkili diye aldığımız antibakteriyel sabun fazla köpürmese de pis oldu ellerim diyerek  yıkamaktan bıkmıyor..Okuldan söylediler artık parmak boyasını yapıyormuş.Boya eline değdiği için rahatsız oluyordu.Hemen gidilip yıkanıyormuş çünkü huzursuz ama en azından artık elliyor.

Ben bu durumu uç noktada görüyorum.Çünkü benim annem temizlik hastası,hijen takıntılı.Berk doğduğunda koridorda iki sehpa vardı üstünde o likit sabun olan (susuz kullanılan) birini atlarlarsa diğerini görürler diye.

diş bakımı linki için ayrıca teşekkürler Damla:)) çünkü ellerimiz yıkanıyor ama diş için arıza çıkarıyor.

Berk'in elinin pis olma durumu takıntı gibi.Ben de itiraf edeyim,Berk doğduğundan beri ellerimi daha çok yıkıyorum.Takıntı derken eve gelip uyuyana kadar en az 2 en fazla 4 kez el yıkıyoruz.Arada ıslak mendille sildiklerimiz hariç.

Sonuç olarak el yıkıyoruz ama ben bu durumun normale dönmesine uğraşıyorum okul ile birlikte çünkü böyle giderse kendi ileride üzülecek diye düşünüyorum.

Bir de orta yolu nedir bu çocukların ben bulamadım.jildando

Biz boyle bir sıkıntı yaşamıyoruz. Banyoda lavaboya ulaşabilmesi için bir basamak var, ayrıca onun boyunda kendi ellerini kurulması için ona ait bir havlu var. Birde cesit cesit sabun var, renkli, sekilli ve sıvı sabun. Belli donemlerde birine takıyor ve sadece onunla yıkıyor, sonra onun modası geciyor digerini kullanıyor.
Birde aklıma gelen sunu deneyebilirsiniz. Ellerini değilde lavaboda bir oyuncak yıkamasını sağlayabilirsiniz, ellerde o arada zaten yıkanmış olur. Köpüklü süngerle lavaboyu silmesini isteyebilirsiniz. Maya bazen kendi kendine tum tezgahı boşaltıp, temizlik yapıyor, ortalık ıslanıyor ama cok buyuk iş yapmış oluyor:)


senayc

Damla,fırçalamaya da dirençli,beceremedik biz.
arabalı diş fırçası,özel diş macunu filan geçici çözümler oldu hep.
Kitubi sayfasındaki 7 maddeyi deneyeceğim.

okulda parmak boya yapıyorlar,tırnakalrının arasında kalıyor,o zaman bile zor yıkıyorum o kadar uzak yani.
Nilberk,ben de yemek yerken , boya yaparken azıcık rahat olsun istedim,hiç müdahele etmedim. Yiğit de diğer uçta. Parmak boya filan hiç rahatsız etmez onu. hatta sulu boya,puding,yoğurt dahil herşey parmak boya olarak kullanabiliyor.

Dengeyi tuutturmak lazım aslında.Cevaplamak için Üye ol