çocuğunuzun bir dahi olabilir mi? (disleksi olduğunu nasıl anlarsınız)

cyberknife soruyor: 2

Çocuğunuzun;

Okuması gecikti mi?
Harfleri ters mi yazıyor?
Zaman konusunda sıkıntımı yaşıyor? ( zamanı ayırt edemiyor)
Pedal çevirirken yarım yarım mı çeviriyor?
Sürekli hayallere mi dalıyor?
Resim ve diğer konularda rakipsiz mi?

Çocuğunuz disleksi olabilir. Çocuğunuzu yetkili bir piskiyatr a götürünüz ve testleri yaptırınız bu konuda erken teşhis çok önemlidir. Çünkü bu bir hastalık değildir. Basitçe çocuğunuzun beyninin sağ löbü sol löbünden daha fazla (sol löbü normal) çalışmaktadır. Fakat eğitim sistemimiz beynin sol löbüne göre ayarlanmıştır ve çocuğunuzun bununla mücadele etmesini öğrenmesi gerekmektedir. Unutmayın einsteinda ilkokulda matematikten kalmıştı. Sebebini artık öğrendiniz. Eksik bazı şeyler yazmış olabilirim diğer arkadaşlar umarım eksiklikleri tamamlarlar. 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


uraseval

Benim oğlum 5 yaşında , bu durumlardan bizde şüphelendik ve bu konuyu araştırdık. Sonrasında biraz beklemeye aldık, bi ihtimal düzelir mi diye.

Neler yapabiliriz?


cyberknife

Merhaba ilk önce bunu eski insanlar gibi bilmemnenin oğluda böyleydi büyüyünce birşeyi kalmadı diyerek askıya almayın lütfen ve bu olayı herkesle paylaşmayın, aaaa canım nesi var benim torunumun hiçbişeyi yok masallah diyenlere disleksiyi anlatmaya çalışmayın anlamayabilirler. İlk önce WISC-R Testi  yaptırın ve gerçekten çocuğunuzun tanısını koydurun disleksi mi yada başka birşey mi? bizim gittiğimiz bir psikolog var oda alman sistemi ile bu süreci aşıyor AFS metod diye onuda yaptırabilirsiniz ama ilk önce çocuğunuzun tanısını koyun ve onun üzerine gidin sanırım wısc-r testi 6 yaşından önce yapılmıyor. Bizim çocukta şüpheyi psikiyatr anne ve babanın resmini çiz demiş ve bizimkisi bizi çizmeye ayaklardan başmlamış normal bir çocuk kafadan çizmeye başlıyormuş. Eğer soracağınız birşey olursa yardımcı olabilirim bazı doktorlara yönlendirebilirim ama bir çoğu 15 dakikada tanı koyuyor bunlara güvenmeyin soyguncu doktorlarda yok değil.Cevaplamak için Üye ol