Kilo alımı normalken mama takviyesi yapılmalı mı?

tiiaarraa soruyor: 10

Merhaba, 2 aylık bebeğimin kilo alımı normal. Bu ay 900 gr almış fakat çoğu zaman emmek istiyor, sık sık ve uzun süre memede kalıyor. Doktorumuz daha fazla kilo alabilecekken bu kiloyu almış olabileceğini ve mama takviyesi denememizi söyledi. Emzirdikten sonra mama verilirse memeyi bırakmazmış. Benzer bir durum yaşan var mı? Önerileriniz nelerdir?

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


yelizindefinesi

900 gr dediğiniz neredeyse 1 kg ne alaka mama takviyesi istemiş doktorunuz !!  merak ettim açıkçası.emzirmeye devam edin derim.mamanın tadına varınca memeyi zor alıyorlar bir süre sonra.


maviboncukk

Biberona alışan bebek memeyi tutmuyor


ilke_esma

Niye daha fazla kilo alsin zaten yeteri kadar almis. Bizim doktorumuz anne sutu alan bebek ayda 500 gr ile 1 kilo almasi normal 500 un altina dusmedikce mama vermiyoruz demisti. Kizim ilk ay 900 ikinci ay 1 kilo aldi.bir de uzun sure memede kalması cok normal çünkü daha küçük.


bellroad

900 gr alan bebege de mama öneren doktora pes diyorum.mama yiyip doyacak, az emecek ve sutunuz azalacak. Sutunuz var ve yarıyorken, emzirme sorunu da cekmiyorken kutu icinde mama vermeyin


mustafamami

bence de insaf! ilk aylarda 500- 1000 arası normaldir demişti bizim doktorumuz da. ilk aylarda öyle gitti, 4. ayda yavaşlamıştı kilo alımı... 900 gram almış zaten içiniz rahat olsun. meme istemesi de çok normal merdane çok güzel anlatmış zaten :)ebruisinefe

Bence de biberona hiçalıştırmayın.Ben meme veremiyorum kendi sütümü sağıp biberonla veriyorum ve meme almıyor bu yüzden alıştı çünkü.Kilo alımı çok normal düşük değil.Anne sütünün içeriği çok zengin.Nası bi doktor anne sütüne mama takviyesiister ki.Gayet tabi sütünü daha da artır diye de tavsiye verebilirdi.Anne sütüiçen bebek hiç bir şeye ihtiyaç duymaz suya bile.


tiiaarraa

Yanitlariniz için çok teşekkürler. Bebeğim 2990 gr doğdu. İlk ay 1000 gr almıştı, bu ay da benzer ilerledi. Açıkçası ben de bu şekilde anne sutuyle beslemeye devam etmek istiyorum, hersey yolunda diye düşünürken doktorun önerisi kafamı karıştırdı istemeden.

Gazlı bir bebek olması da emmeye düşkün olmasına neden oluyor diye düşünüyorum.

Merdane nin önerdiği yazı da çok faydalı oldu, tüm yanıtları içeriyor aslında :)


guta

Bu doktorlar nasıl doktorlar, hayretler içinde kalıyorum. Bebeğiniz 900 gram almış, beğenmemiş mi bu kilo alımını. Bence siz yol yakınken direk o doktoru değiştirin. Bunu söyleyen daha neler söyler. Anne sütüne devam, hiç kafanızı karıştırmayın.bbade

Niye mama vercekmissiniz? Bebeginizin kasaba et borcu mu var?


nihal58

Önerim kesinlikle mama vermemeniz yönünde, bebek sütünüzle doymuyor olsa zaten ağlamasından ve rahatsız oluşundan anlarsınız o zaman dersiniz ki süt yetmiyor mu acaba ve kendi içgüdünüzle buna karar verirsiniz bir anne olarak.

Ama ayda neredeyse 1 kg. almış bebeğe mama öneren doktora kesinlikle güvenmezdim ben olsam.Cevaplamak için Üye ol