Kahvaltıda mısır gevreği 2 yaş için erken mi?

handepamuk soruyor: 9

27 aylık kızıma doktorumuzun önerdiği şekilde sabahları penirli tost, salatalık vs veriyorduk..Fakat bir sabah mısır gevreği ile tanıştı..Tostu binbir güçlükle yerken bir haftadır mısır gevreğini neredeyse silip süpürüyor..Yaklaşık bir haftadır her sabah yediği halde ve ben hala alternatif olarak farklı seçenekler sunduğum halde yine mısır gevreğini yemek istiyor..Tek yönlü beslenmesin diyerek içine kuruyemiş falan da katıyorum ama hala da içim rahat değil..Sizce bu yaş mısır gevreği için erken mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


calimera

Merhaba ben de 4 yaşındaki oğluma severek yediği için veriyordum......Fakat son zamanlarda okuduğum iki kitaptan sonra çok azalttım.....içinde o kadar katkı maddesi varmış ki......bize hep bunların sağlıklı olduğu pompalaniyor basın aracılığıyla ...... Büyük oğluma da diyetisyen yasakladı .....keşke cocuklarımı hiç tanistirmasaydim gevreklerle


melikeninannesi

mısırın genetiğiyle oynanmış diyorlar çok sağlıklı değilmiş mısır gevrekleri ama çocuğunuz sevdiyse arada bir vermeye çalışın bence:)kedidirkedi

Ben bugday gevregi veriyorum arada sırada, mısırdaki GDO hikayesinden dolayı.


handepamuk

aslında crunch denilen ballı patlamış pirinç ve mısır karışımı bir şey yiyor..Ama bugün artık vermedim ve mecburen biraz da özlediği için yedirebildim başka şeyler..kedidirkedi

Nestle Chocapic var, çikolatalı bugday gevregi. Choco Pops ların tadı falan çok kötü geliyor bana.


umutyigit

çocuklara ne kadar az paketli ürün yedirirseniz o kadar iyi diyorlar.

mısır gevreği gibi ürünlerde de yedikçe yeme isteği uyandıran ve bisküvi kraker gibi ürünlerdeki katkı maddelerinden bolca vardır diye düşünüyorum, zaten nerede zararlı bir şey var çocuklar ona bayılıyor,tam buğday ekmeğini biraz kızartsanız gevrekleştirseniz de mısır gevreği diye yuttırsanız diyeceğim de , olmaz galiba :))


handepamuk

Yaklaşık iki haftadır vermiyorum, çok şükür ki sormadı, bazı sabahlar neredeyse hiç bir şey yemiyor ama olsun, onun yerine badem, fındık falan veriyorum..Kahvaltı niyetine onları yiyor..:))En azından katkı maddesi yok..


CokBilmis

Çok sevindim son gelişmelere.
Olumsuz bir şey yazmamak için cevap yazmamıştım ama şu anda yemiyor oluşuna gerçekten sevindim.
O gevreklerin içinde ne olduğu belli değil ve ayrıca kızartma.

Belki arada bir yedirmek için evde organik mısır patlatıp içine bal ve süt katarak yedirebilirsiniz.

Benim kızım halen karışım yiyor. Tek tek yedirdiğim zaman ise severek yediği tek şey siyah zeytin. Onu da sanırım tadını sevdiğinden değil de çekirdeklerini çıkartma oyunu oynayabildiği için severek yiypr :) Kahvaltı konusunda yalnız değilsiniz yani :)


CokBilmis

@ aishwarya: Ben de ilk başladığımda tek tek veriyordum, hapır hupur yiyordu. Ama hareketlenmeye başladıkça reddetmeye başladı. Başlarda zorlandım. Sonra "Ne zorluyorum kendimi, yap karışım ver" dedim. Şimdi sabah kahvaltısında bir muz/avakado, bir yumurta, peynir, tereyağ, bal/pekmezi, keçiboynuzu tozu, fındık/ceviz ve zeytin karışımı yiyor.

1 yaşını geçince düşündüm: Benim için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltısını yesin de diğer öğünleri yemesin. Diğer öğünlerini kızım kendisi yiyor ama kahvaltısını ben karışım olarak veriyorum. Hiç şikayetçi değilim. Bu sayede yedi, yemedi kaygısı ve kızımla inatlaşmada yaşamadım.

Kızım obur, 6 aylıktan beri de eliyle kendisi yiyor. Şu ara çatal ve kaşıkla da kendisi gayet güzel yiyor. Ama ona rağmen elmayı eline verince yarısını yiyip bırakıyor. Ama ben 1 elma, 1 armut ve 1 muzu rendeleyip yedirebiliyorum. Yani tek tek yedirmek daha zorlu bir süreç.

Eğer zorlanmaya başlarsan tek tek yedireceğim diye ısrar etme. Bir noktada yemek yemekten ziyade yeni öğrendiği kas becerilerini kullanmak istiyorlar, yemeğe ilgilerini kaybediyorlar.


Cevaplamak için Üye ol