Emmeme sorunu

derinoyku soruyor: 10

Tecrübeli anneler bir sorum var benim kızım yaklaşık 2 haftadır memeyi uyanık almıyo zehir vermişim gibi ağlıyo karanlıkta örtüyle konuşarak denedim olmuyo hatta omzuma oyuncak koyarak bile verdim ama sadece uykulu alıyo aynı sorunu yaşayan varmı düzelir mi yada benim yapabileceğim bişey varmı şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Basak_Ada

aynen bu aylar da benim kızım da aynı şeyi yapmıştı.Aç bile bırakmıştım ben emmekten vazgeçmesin diye ama maalesef bıraktı.Düzelmesini umuyorum ama düzelir diyemem.Sizin yapacağınız şey eğer yoksa hemen bir pompa alıp,sütünüzü emziriyormuş gibi iki saatte bir sağmanız.böylece kesilmesine-azalmasına engel olursunuz.eğer tüm uğraşlarınıza rağmen memeyi kabul etmezse sağdığınız sütü biberon ya da kaşıkla verebilirsiniz.Önce kaşıkla deneyin meme de vermeye çalışın,yok almamakta direnirse biberona geçersiniz.ben 7.aya kadar bu şekilde sütümle besledim kızımı.sonra süt azaldı ve kesildi ama ilk altı ay memeden emer gibi sadece anne sütüyle beslenebildi.Söylemeden geçemem sağma işlemi çok yorucu,yıpratıcı ve yaşam kalitenizi düşüren bir işlem.hele bunu iki saatte bir yapıyorsanız.Ama bu değerli besinden mahrum kalmamaları için değer diye düşünüyorum.Çocuğunuz emmeyi bıraktı diye etraftan sinirlerinizi bozan,suçlayıcı şeyler duyabilirsiniz.Hiç kulak asmayın onlarına,sizin bir suçunuz yok bu bir süreç ve herkes bu süreci başarıyla tamamlayamayabilir.Umarım tüm bunları uygulamanıza gerek kalmadan kızınız eski düzenine geri döner.sevgiler.


zeynepanne

ben kızım 1 aylıkken yaşadım. 1 aylıkken tek mememi istemiyordu. sonra uyanıkken emmemeye başladı ikisini de, sütüm az diye dertlendim aylarca. ama işe başladığımda sağınca gördüm ki sütüm az falan değilmiş. nedenini bulamadım. hep uykuluyken emzirdim, gezme saatlerimizi bile buna göre ayarladım aylarca. işyerinde de gündüzleri hep sağdım.
şu anda 14 aylık hala emiyor. bırakır diye korkma, mücadeleye devam. emmiyorsa mutlaka sağarak vermeyi dene.


alpine

bebeğim 3 aylıkken işe döndüm ve işe döndükten sonra aralıklarla bu sorunu yaşadık. hatta artık emmeyecek diye çok ağladığım zamanlar oldu. gerektiğinde aç bıraktık biraz, kilo alımı azaldı. doktor bile kızmıştı, 'emmeyi bırakırsa bıraksın, önemli olan beslenmesi' diyerek.
dediğim gibi, zaman zaman aç bırakarak ve -belki yanlış ama- uyanıkken asla biberon vermeyerek atlattık o süreci. emmediğinde mümkün olduğunca sağdım sütümü.
şimdi de çok meme düşkünü değil ama en azından gece uykusuna emerek geçiyor. gece birkaç kez uyanıp emiyor. çoğuna göre bunlar da yanlış ama anne sütü alması için hepsine katlanıyorum.
oluruna bırakmamanızı tavsiye ederim. kolay olmadığını biliyorum ama ben boşversem 4 aylıkken bırakacaktı emmeyi. üzerine gidin biraz. umarım sizin bebeğiniz  için de geçici bir süreçtir.


Tosuncuk

Merhaba

Bizde aynı problemi yaşadık 3 ay civarlarında emmek istemiyordu.En fazla iki defa cok cok sonra bırakıyordu memeyi 1 ay böyle devam etti şimdi daha iyi gibiyiz.Bizde düzelme oluyor sanırım.Benimde göğüslerim boşalmış gibi hissetmiştim o dönem.Süt arttırır denilen herşeyi yedim ve içtim :) Şuan daha iyiyim.Sanırım kızımın emmeye başlaması sütümü arttırdı.Yediklerimde benim kilomu.

Denemeye devam et.Dikkatleri çok çabuk dağıldığı için böyle oluyor sanırım.İnş sizde düzelirsiniz.


derinoyku

Teşekkürler cevaplarınıza bende anlamadım zaten gündüz çalışıyorum akşama kadar 3 kez sağıyorum ertesi gün gündüz yetiyor sağdıklarım akşam koşarak emzirmek için gittiğimde istememesi beni kahrediyor ama uykulu emiyor bende anlamadım neden böyle ama çok üzücü olduğu kesin
Sanırım o emmediği için de sağdığım miktar günden güne düşüyor çok üzülüyorumderinoyku

Birde zeynepanne sen kaç saatte bir sağıyordun 3 aylıkken ek gıdalara geçtiğinde ne kadar süt ihtiyacı oluyor şimdiden -erken ama- o zaman sütüm yetmezse diye kara kara düşünmeye başladım


zeynepanne

bizim doktorumuzun yorumu: anne sütü ilk dakikalarda hızlıca gelip sonra tazyiki düşüyor, sağarken sen de farkediyorsundur. işte hep o ilk anlardaki gibi hızlı aksın istiyordur, akmayınca sinirleniyordur, sağıp biberonla ver demişti.
yani sütün yetmemesi gibi bir durum yok sakın öyle düşünme. haa bana o zamanlar sorsan, sütüm yetersizdi, mama bile verdim kızıma arada, çoğu zaman onu da almadı. bizde kilo alımı da hep alt sınırda 600-700-800 gr olduğu için takmıştım kafaya. ek gıdalara geçince o kiloyu da almamaya başladı. çocuğun yapısı böyleymiş meğer.
neyse diyeceğim, sakın sütüm az telaşına girme, onunla alakası yok.
ben o dönemde 2-3 saatte 1 sağıyordum. şimdi baktım, önce 2 saatte 1 başlamışım, ama sonra çok yorucu geldi herhalde 3 saatte 1'e çekmişim. benim kızım benim sağdığımdan hep daha az içti. o yüzden hala dondurucumda bir sürü stok var.
ek gıdalara doktor 4 veya 6 aylıkken başlatabiliyor. ama ilk başlarda 1 öğünle başlıyorsun. senin sağdığın miktar kızına yeter merak etme. şimdiden onları düşünme. her bebeğin içtiği miktar ve her annenin ürettiği miktar çok farklı.
günlük süt ihtiyacında şöyle bir kaba formül var, kilo başına 150cc gibi düşünebilirsin demişti doktorumuz. bu sana bir fikir verir. yani 6 kilo bir bebek, günde 900cc civarı süt içmeli toplamda.
bir de son bir olasılık, son zamanlarda sarımsak, lahana gibi keskin tadı, kokusu olan birşey yedin mi, o nedenle de reddedebilir emmeyi.
ayrıca parfüm falan kullandıysan ya da banyo jeli onun kokusu da hoşuna gitmemiş olabilir. bunlar olasılıklar işte, aklıma geldikçe yazıyorum.


derinoyku

çok sağol yazdıkların beni rahattı biraz parfüm filan değiştirmedim zaten o emsin diye 3 aydır sürmüyorum da yediklerime de çok dikkat ediyorum :(
Bende netten kiloya 150cc diye gördüm ama Derin 6kg 900cc yapıyor gündüz 500-550cc alıyor daha fazlasını almıyormuş bakıcımız öyle diyor akşamda ben emziriyorum ama onun cc bilgisi maalesef yok artık iyice kafayı yedim heralde tartı filan bakmaya başladım emzirip tartıcam o kadar yani allah tüm annelere özellikle benim gibilere biraz rahatlık versinzeynepanne

sakın sakın tartı alma. ben o manyaklığı yaptım. emme öncesi, kaka sonrası falan tartıyordum. şimdi gülüyorum. ne kadar salakmışım diye. tartı ile kafayı yiyecekken, eşim ve annem tartıyı benden sakladılar. geçen aylarda burada bir çocuk hastanesine bağışladım. sakın böyle bir hata yapma.
lütfen rahat ol. bak ne güzel 3 aylık olmuş kızın, herşey yolunda merak etme. belki de geçici bir dönem, sizinki geçecek, yine sakin sakin emecek. benimki emmeyi bırakacak mı derken, şimdi akşamları üstüme atlayıp bluzumu sıyırıyor meme diye saldırıyor. senin de öyle olacak.
gündüz 500-550cc alıyorsa gece senden çok daha fazlasını emiyordur rahat ol. zaten bir problem olsa, kilo almaz, doktorunuz da müdahale ederdi. bebek emişi pompaya göre daha fazladır ve randımanlıdır. bence herşey yolunda. lütfen tadını çıkar.


derinoyku

tekrar tekrar teşekkürler benim gibi yeni annelerin grubu varmı acaba tecrübeli anneler bizi ratahlatsa terapi gibi oluyo diyorum kontrolü 30ekimde takmıycam kafaya ama maalesef olmuyo eşimide bıktırdım başka hiçbişeyden bahsetmez oldum offfCevaplamak için Üye ol