Demir damlasi bebeginde gaz yapan var mi?

OLBEY soruyor: 6

Merhaba,


Bir arkadasimin kizi ve oglum arasinda 12 gun var. Ayni doktor takiplerimizi yapiyor. Demir damlasi baslamislar ve kizinda cok gaz olmaya baslamis. Benim oglum cok gazli bir bebekti daha yeni yeni geciyor gazimiz. 4. ayda muhtemelen bize de baslar demir damladi. Ama gaz yapacaksa ben vermek istemiyorum.

Bebeginde demir damlasindan dolayi gaz olan var mi acaba? 

Bir de ben hala hergun gyno ferro sanol aliyorum. sutten bebege geciyormudur acaba, illa bu damlayi kullanmak sart mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


tiara

anne sütünün demir içeriği çok düşüktür. bugün kontrolde doktorumuz demir vermedi, bebeklerin %70'inde demir eksikliği olur, bu eksikliği olanlardan %50'sinde anemi olur dedi. oğlumun demir eksikliği olmayan %30'un içinde olduğuna inanıyor, kilo alımı, görünümü, ailede anemik kimsenin olmayışı vs gibi etmenler de var. gerekirse hemogram bakar başlarız dedi ama her bebek özgün tabi, ihtiyaca göre vermek gerekebilir. doktorunuzla konuşun bu konuyu.


fistikcik

Evet yapar. Hatta fazlasını da yapabilir (genel huzursuzluk, sindirim sistemi tahrişi vs...). Biz yaşadık, bu sebeple doktor onayıyla vermeyi kestik. Kendi doktorumuzun ifadesini aktarayım "Türkiye'de demir eksikliği yaygın diye bunu zorunlu tuttular ama bence herkese gerekli değil. Düzenli kontrolleri olan bir bebekte demir eksikliğini biz farkederiz zaten" dedi. Başka doktorlar da kan tahlili yaptırmadan vermenin uygun olmadığını söylüyor. Çünkü eksiklik yoksa fazladan verilen demirin sakıncaları dahi olabiliyormuş. (Bakterilerin demire bağlanması ve demir fazlalığı durumunda hastlaıkların daha ağır geçmesi gibi). Her koşulda bebeğiniz anne sütü alıyorsa, anne karnında aldıklarının da etkisiyle 6. aya kadar demir eksikliği yaşamaz.


asyaperi

bebekler 6 aya kadar fızyolojık olarak demır eksıklıgı yasarlar demır damlası alsada yasarlar bunu doktorumuz soylemıstı 6 aydan sonra yapılacak kan tahlılıyle ıhtıyacı varsa kullanmanızı tavsıye ederım bır cocugun 1 ysına kdr gunluk alması gereken demır mıktarı 11 mg dır ve aslında 6 ayda ek besınle bırlıkte bunu rahatlıkla alabılır demırden zengn besınler ı arastırabılırsınız bnm bıldıklerım cevız kuru kaysı kuru uzum kırmızı et yumurta pekmez daha bır cok besınıde netten bulabılırsın gazlı olan bır bebekte demır dahada fazla gaz yapcaktır benım kızım 6 aylıkken basladı demıre ve ınanılmaz kabızlık yaptı doktorumuz bana gunlu neyden nekdr yerse demır ıhtıyacını karsılıcagını yazdı bana bır lısteyle atıyorum bır tane cevız ıkı kasık pekmez bır yumurta gıbı ve demırı kestık hergun gereklı yıyecklerle demır ıhtıyacını karsıladım bır yasındakı kan tahlılınde demır baglama sonucları normalın ustundeydı doktorumuz demır deposu kızınıza 3 yasına kdr hıc demır almasa bıle yeterlı dedı bnce gaz sancınız varsa 6 ayda ekbesınle bırlıkte gereklı yıyecklerı ogrenıp yıyeceklerlede rahatlıkla karsılayabılırsınız demr ıhtıyacını


nec5139

Demir damlası bizde kabızlık yapmıştı ama ben bazen ara veriyorum iki güne bir.Gaz yapmadı ama


julyet

bizede başaldı doktor, ama malesef oğlum damlayı verdiğim gün ve gecesind eçığlıklar atarak uyandı ve şiddetli gaz sancısı çekti, vermeyi kestim. 5. ay kontrolün de hemogram isteyeceğim ihtiyacı yoksa boşuna telef olyor çocuk uyku namına bir şey kalmıyor hep huzursuz. kesince hiç bir şeyi kalmıyor. ama eksiklik vars ayapacak başka bir şey yok malesef sizde hemogram isteyin doktorunuzdan duruma göre vermezsiniz beki.


nec5139

demir damlasını değiştirin bence biz kabız yapanı değiştirdik önceki ferro sanol kullanıyorduk santafer ile değiştirdik takmayın fazla:)
Cevaplamak için Üye ol