Bebeğiniz nasıl yemek yiyor?

montana soruyor: 8

Merhabalar, oğlum 16 aylık, beslenmesi-boyu-kilosu iyi çok şükür. Benim sorum "yemek yeme şekli" ile ilgili. Doktorumuz kendisi yemesine izin vermemizi söylüyor, biz de öyle yapıyoruz. Çatal-bıçakla değil tabii ama önüne koyduğumuz lokmalık yiyecekleri eli ile yiyor. Zaten bizim yedirmemize de izin vermiyor, kendi yemek istiyor. Ama bir yandan da ağzına aldığı lokmaların bir kısmını geri tükürüyor, önüne koyduklarımızın bir kısmını etrafa fırlatıyor, saçına başına sürüyor, önüne vantuzlu tabak bile koysak onu masadan kaldırıp yere atmayı beceriyor. Suluğunu bile, isteyince veriyoruz, içiyor, sonra yere fırlatıyor (aynı Bülent Ersoy gibi :)) ). Merak ediyorum, bütün çocuklar mı böyle? Sizin çocuklarınız bu yaşlarda düzgün bir şekilde yemeğini yiyor mu? Ne zaman normal insan gibi, "fırlatmadan", "evi savaş alanına çevirmeden" yiyecek?... 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ema

Sanki benim oğlumu anlatmışınız:))))


nilinmasali

merhaba,ek gıdaya 4.ayda gecmek zorunda kaldık,o zamandan beri kızım sofrada bizimle yer,ben bunun faydasını çok gördüğümüze inanıyorum ,sizin yöntemlerinizi bilemiyorum ama kısaca kendi yaptıklarımı anlatıyım 3,5 aylıkken biberonda devam sütünü kendi içiyordu eline verip geri cekiliyordum,6. ayda önüne koyduğum minik lokmaları ağzına götürüyordu,kahvaltısını hiç bulamac vermedim ,günde bir öğün kendi karnını doyuruyordu diyebilirim o aylar için,hatta mycey beslenme kasıgı vardı 7-8. aylarda püreleri ona batırıp eline tutuşturuyordum,10 aylıkken ucu yuvarlatılmış bir çatal edindik sabahları omletini,öğlen sebze yemeklerini,meyvelerini ben parcalayıp önüne koyuyordum o yiyordu,son 2 aydır kasıklada basarılı diyebilirim döke saca da olsa yarım kase corbasını,pilavını  kısaca cok akışkan olmayan herseyi kasıkla yiyebiliyor,elle yemesine erken baslamamızın etkiside muhakkak ki vardır bunda ilk dönemler bizdede muzu mıncıklama ağzındakini püskürtme çatala batırdıgını geri çıkartma yada catalla alıp elle yeme gibi olaylar yasanıyordu:)bence sofrada sizin kullandıgınız tabaklarla ona uygun catal kasıkla yemesine olanak tanıyın


ipekkusgoz

Bizimki de yeni yeni başlıyor atıp fırlatmaya.Normalde kendi yer.Bazen yardımcı olmak için çorba tabağını yatırmaya çalışsam izin vermez, elimi ittirir vs. Ama bu suyunu içip yere atma vs yeni başlıyor.


nilinmasali

soda, ben kendi çocuğumla ilgili gözlemlerimi yazdım,elbetteki çocuklarla ilgili konularda genelleme yapmak yanlış,belki iki çocuğun aynı masada olması işi oyuna cevirmek için baslı basına bir sebeptir bilemiyorum..Soruyu soran anne'' çatal kasıkla değil tabii '' diye bir tabir kullandıgı için bu açıdan baktım olaya yoksa o aylardaki bir bebeğin çatal kasık kullanabilmesi benim bebeğime özgü enteresan bir davranış elbetteki değil..
Gözlemleyerek öğreniyorlar belki bazı bebeklerin ilgisini cekmiyor cezbetmiyor sofraya oturmak,çatalla kasıkla uğrasmak ama benimki için durum öyle değildi ,ben bu sekilde davranarak yol katettiğime inanıyorum..ipekkusgoz

Evet ben de onu demek istedim.Her çocuk birbirinden çok farklı ya da bir o kadar benzer olabiliyor. Benimki de bayılır mutfaktayken bacaklarımdan çekiştirip kucağıma gelmeye ve ocaktaki tencerelerin içinde ne var ne yok teftiş etmeye. Dolap ,çekmece merakımız da ne zamandır var zaten:)


neretva

Ne zaman biter? Yerçekiminden emin olunca :)) Bunları yapmaları normal. Biz şu anda şöyle yapıyoruz: eliyle yiyeceği şeyleri önüne koyuyorum, ama hepsini birden değil, o zaman hepsini aynı anda atıyor ağzına. Yoğurt veya koyu çorba gibi şeyleri eline kaşık veriyorum, kendi yiyor. Ben de bir taraftan pilav gibi şeyleri yediriyorum. Bazen kaşığı bana uzatıyor, sen yedir diyor, uyuyorum. Atmaya genelde doyduğunda başlıyor. O zaman yiyecekleri atmıyoruz deyip sert çıkıyorum, yine yaparsa doyduğuna kanaat getirip doyunca, yemek bitti işareti yapıyoruz, doydum diyoruz deyip ağzını siliyorum. Bu her çocuğa göre değişen bir süreç. Benim oğlum önüne konanları yemeğe oldukça geç başladı (13 aylık). Dolayısıyla tamamen kendi kendine yemesi de 2 yaşını bulur diye düşünüyorum.


Sanemm

Eline plastik çatal veriyorum (ikea'nınkiler) bir iki lokma çatalla alıyor, ardından çatalı yere atıp eliyle yiyor. Buradaki maksatım çatala aşinalığı olması, aslında kullanmayı biliyor ama tercih etmiyor.


Evet yemekleri yere atıyor. Çare olarak mama sandalyesinin altına büyük bir örtü seriyorum, kollu faaliyet önlüklerinden de giydiriyorum ki üzeri kirlenmesin.

Yiyecekleri yere atmaması için önüne az az koyuyorum (Beş lokma omlet, 5 lokma domates, 5 lokma.... vb. )

Yemek yerken eğer ben de yiyeceksem karşıma alıyorum ama hiçbir şekilde kontak kurmuyorum. Bu sayede yemek yemenin ciddiyetini anlıyor yoksa bana pas vermekten yemiyor. Yalnız başına yerken de yan odada oluyorum, yer yer kapıdan kontrol ediyorum.

İçeceğini de akıtmaz bardağa koyuyorum yemeğin bitimine doğru veriyorum yoksa sadece içeceği içiyor ve karnını onunla doyuruyor.

Şimdi tüm bu aşamalardan sonra sabahları ve öğlenleri sorunsuz kendi başına yiyen bir bebek oldu şükür.

Akşam yemeklerinin kıvamına göre de kimin yiyeceğini aramızda kararlaştırıyoruz :)


bade02

peki kendi yemesine izin verdikten sonra atmaya ve oynamaya basladiktan sonra direk almak mi lazim sandalyesinden? cunku genelde yemegin ortalarina dogru "oyun" basladigi icin sonraki kisimda ben karsisina gecip kalanini yedirmeye basliyorum ama dogru mu yapiyorum emin olamiyorum. (benimkiler 18 aylik)


Cevaplamak için Üye ol