öksürük şurubu

hayatto soruyor: 10

Elaya surup içirmekte zorluk cekiyorum ama cok hasta , öksürüyor.

İçimi rahat , tatlı bir surup var mı öksürük için  ??

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


burcuonair

Selam
ben öksürük için şurup içirmeyi tercih etmiyorum çünkü balgamı yoğunlaştırıyor ve henüz kendisi atmayı beceremediğinden bu kez sürekli öğürüp kusuyor.. o yüzden günde 4-5 defa bal veriyorum, faydası oluyor..
ben bazen limon ve karabiberli bazen de tarçın ve zencefilli veriyorum
bir de blogcu anne'de okumuştum bir kez denedim işe yaradı
bal ve karabiberi karıştırıp sırtına sürdüm uyumadan önce
uyanana kadar güzelce emdi..
zaten sadece biberler kaldı sırtında, islak mendille temizledim
çok rahat uyumuştu..
tavsiye ederim..
sevgiler,


hayatto

Sagol Burcu , dün gece gercekten tam dediğin gibi kusmalı bol öksürüklü bir gece yasadık . Gecenin bir yarısı yine nurturiadan ballı karabiberli sırta sürülen karısımdan haberdar olarak uyguladım . 4 ten sonra uykuya daldı , bugünde devam edecegim . Ama yinede destek bir surup istiyorum ben .


hayatto

Hay allah ,  bir benim kız hasta oluyor galiba kimseden cevap gelmedi


Taita

MERHABALAR BENİM KIZIMIN DA 2 GÜNDÜR BURNU AKIYOR. DOLAYISIYLA GECELERİ BALGAMLI KUSMA YAŞIYORUZ :( MESELA BU GECE 3 KERE KUSTU. 4.SÜNDE ANCAK BALGAMINI ATABİLDİ VE SONRA UYUDU.
BİZ DİK YATIRMAYA ÇALIŞIYORUZ, BURUN ASPRATÖRÜ İLE ÇEKİYORUZ VE OKYANUS SUYU DAMLATIYORUZ BURNUNA. TABİ BUNLARIN HEPSİ AĞLAMA SÜREÇLERİ :(


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu:

Öksürüğü, nezle ve gripte burun akıntısını durduran ilaçlar tarih oluyor. Savaştığı mikropları bu yolla atmaya çalışan vücudu engellemek, fayda değil zarar veriyor

Öksürüğü kesmeyin
Birçok kez öksürüğü kesip ateşi düşürmek için ilaç kullanılıyor. Öksürük kesilirse mikrobun içeride kalıp daha önemli hastalıklara yol açabileceğini hatırlatan Dr. Kadir Tuğcu, hastalıklar ve aşılar konusundaki soruları yanıtladı.

Öksürük, kusma, ishal ve ateş korkutucu mudur?
Bunların hepsi vücudun mikroplara karşı gösterdiği tepkilerdir. İnsanoğlu mikropları bilmediği zamanlarda bu belirtileri durdurarak tedavi yoluna gitmiştir. Eski çağlardaki doktorların üç tane ilacı vardır. Afyon, kokain ve kodein. Hastanın midesi ağrıyorsa, mide kanseri dahi olsa 15 damla afyonun alkolda erimiş hali verilir, kanser ağrısı şıp diye kesilirdi. O devrin şartlarında bu yapılacak en iyi şeydi. Adam sulh ve sükun içinde göçüp giderdi. Öksürük de aynı şekilde tedavi ediliyordu. Örneğin adam veremli, öksürükten uyuyamıyor, yiyemiyor. Bu durumda doktor kodeini, öksürük surubunu hastaya verirdi. Ama tedavi olmazdı. İşte tıp ilerlese de biz atalarımızdan gelme alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz. Bu yüzden öksürüğü kesecek hernangi bir şurubu çocuğa içirmemek gerekiyor. Bilhassa balgamlı zatürree tipi öksürüklerde bu son derece zararlıdır. İshal için de aynı şekilde.

Peki öksürüğe karşı nasıl bir tedavi uygulamak gerekiyor?
Öksürük için karabiberli çorba, limonlu bal, zencefilli bal öneriliyor. Bunların ticari versiyonlarını da eczanelerden alabilirsiniz. Burada önemli olan zencefil, karabiber ve limondur. Söktürücü maddelerdir. Balsa çocuğun içmesini kolaylaştırır. Amaç öksürerek içeride mikrobu dışarıya çıkarmaktır.

Mide bulantısına nane-limon iyi gelir diyorlar doğru mu?
Mideye iyi gelen nane veya limon değil, sıcak veya ılık sudur. Ancak sıcak su tek başına pek hoş gelmeyeceği için içine birtakım aromatik otlar konur. Ne nanede, ne limon, ne de ıhlamurda bir mucize vardır.

Terlemek ateşi düşürür mü?
Vücudun ateşi yükseldikçe bağışıklık sistemi çalışır. Ateş kuru kuru çıkar terleyerek düşer. Terlemesi ateşin görevinin bittiğini gösterir. Hasta terlediği için iyileşmemiştir, hasta ateşi çıktığı için iyileşmiştir.

Burun akıntısını kesen şuruplar zararlı mı?
Nezlede, gripte akıntıyı kesen şuruplar son derece sakıncalıdır. O bölgeye bir virüs girmiştir. Vücut oradaki virüsü atmak için burnu akıtır.nilberk

Hayat;

yeni gördüm.Geçmiş olsun.Ben Berk'e benical veriyorum ama reçetesiz vermiyorlar benicali.ayrıca doktorumuz balgamı rahat söksün diye muscoril de verdi.bir ölçü benical,bir ölçü muscoril veriyorum.Bir ara benical'a çok dayandık diye kreval vermişti sanki onun tadı daha acımsı ama Berk içiyordu.

Valla şurupları büyük tezahuratlarla getirdiğimden ağzı açık içiyor.bazen mızıklıyor ama apzını tutup içiriyorum her defasında mama sandalyesinde veriyorum kaçacak yeri olmuyor.mızıkladığında şurubun tadını alana kadar.sanırım Berk benical'in tadını seviyor.


hayatto

Off Nil ya , recetesiz degil yavrum . Yine saglık ocagına ugradım bugün , yazıyor amcam recete. Lakin baska birsey verdi bugün . Bakalım sevecek mi ? Benical aklımda olsun .
Muscoril kas gecsetici degil mi bu arada ?


hayatto

Ah evet Asist verdi bugün , henüz içirmedim . Bu saglık ocagındaki ayrıca hemen antibiyotiğide dayıyor işin kötüsü . Ama onuda içiremediğimden 10 gündür ne gribi atlatabildik ne öksürüğü. 3 gecedirde geceler bana haram vaziyetteyim öksürük nöbetleri yüzünden .Ulku

doktorumuz, artik oksuruk surubu vermiyoruz bebeklere ve cocuklara, demisti.
balgam sokturucu olabilir ama.
kusarak cok guzel balgam atiyor.


yuksel_

biz de aşırı öksürük ve kusmadan gidince doktor sudafed-ekspektoran vermişti. tadı muzlu, güzel galiba...
ama biz de şuruptan ziyade, ballı zencefil ve ayak tabanına vicks sürme gibi anane yöntemleri uyguluyoruz. işe yarıyor.Cevaplamak için Üye ol