şişli yeni okul

mustafamami soruyor: 8

oğlumu çeşitli sebeplerden dolayı 13 aylıkken kreşe başlattım. bu durumda çoook uzuuun bir okul hayatı olacak zavallının. şu an 3,5 yaşında ve kreşte bir sürü şey öğreniyor. şarkılar, ingilizce, renkler bilmemneler... İlkokula başladığında çok sıkılacağını düşünüyorum. hassas ve yaratıcı bir çocuk, devlet okulunda tornadan geçip sadece sınav odaklı da yetişmesini istemiyorum. Aslında özel okul pek düşünmüyordum. şimdi kardeşi de olduğu için maddi açıdan bizi çok zorlayacak ve değecek mi emin değilim.  şişli'deki yeni okul'u takip ediyorum bir süredir. giden memnun olan olmayan var mı? daha vakit var elbette ama maddi imkanları toparlamamız için önceden plan yapmamız lazım eşimle...  

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


yuksel_

Merhabalar,

Benim kızım 1.sınıfı Yeni Okul'da okudu. Alternatif Eğitim konusuna ciddi olarak eğilmiş ve yıllarca BBOM Derneği'nde aktif olarak çalışmış birisiyim. Yeni Okul tam bir hayal kırıklığı oldu bizim için ve aynı zamanda pek çok diğer veli için. 1.sınıfın sonunda yönetimin akıl almaz tutumları, akademik olarak beklentimizin çok çok altında kalması sebebiyle (ki müthiş beklentilerimiz yoktu, ödev/ders/sınav mantığından çok uzaktayız elbette) kızımızı okuldan aldık.
Uzun uğraşlar ve konuşmalardan sonra maalesef bizimle beraber bu sene başında yaklaşık 25 Veli, 8 öğretmen ve müdür de okuldan ayrılmak zorunda kaldık.
Şu an, tamamen değişmiş bir kadro ile yollarına devam ediyorlar. Son durum hakkında yorum yapmam yanlış olur, belki geçmişten ders alırlar, bilemiyorum.
Fiyat skalası olarak oldukça yüksekler. Mesela, bu sene (2015-2016) için bize bildirilen fiyat 25.600 tl idi. Bence aşırı yüksek bir fiyat.

Eğer, baskıcı standart okullara göndermek istemiyorum diyorsanız size BBOM İstanbul girişimini araştırmanızı öneririm. Henüz oğlunuzun yaşı küçük, okul açma çalışmaları size yetişebilir.

http://www.baskabirokulmumkun.net/

Ayrıca, Merak Eden Çocuk (MEÇ) okuluna da bakmanızı öneririm.

Benim kızım bu sene Beyoğlu Tarhan Koleji'ne gidiyor, ve çok çok memnunuz. Öğretmenleri, müdürü, kurumun ciddiyetle esnekliği çok uygun şekilde harmanlaması sayesinde gerçekten çok iyi bir yıl geçiriyoruz.

Umarım gönlünüze göre bir yer bulursunuz.

Sevgiler


mustafamami

çok teşekkür ederim cevabınız için... bakmaya devam :) 


ayberke

Merhabalar,

Bizde özel okuldayız.Oğlum şuan 2 sınıfta.Bende şuan özel okul devlet okulu sorgulamaya başladım.Ama ben ne kadar sorgularsam sorgulayayım fıyatı eğitimi en iyi okuldan fiyatı en düşük okula varana kadar bir çok insanında sorgulamadığını, gerek bütçe meselesi gerekse beklentiden burada çok büyük önem taşıdığını belirtmek gerekir.Öncelikle biz neden şikayetçiyiz onu söyleyeyim,ödevler dengesiz, birden sınav yapmalar, notlar değerlendirmeler, bütün veliler evde çocukları ders çalıştırıyoruz.Ayrıca çocuklar arasındaki bireysel farklılıkların ön planda tutulmayışı standart bır uygula ekstra çalışma yapılmaması vs.Bu bağlamda çevremde hem devlet okuluna giden hemde özel okula giden veliler ilede konuşuyorum soruyorum.Delet okulunu bir kenara bırakıyorum.Sorduğum okullar bahçeşehir, çevre, sev anabilim .Buraya giden velilerin çocuklarıda velileri ciddi anlamda çalıştırıyor.Ödevler deseniz bir o kadar çok.Ve kimsede okul saatlerinin uzunluğundan ve okadar ödevler derken çocuğun çocukluğundan çalındığına bakmıyor.Aslında farkındlar ama iyi eğitim ve rekabet önde engel.Bu bağlamda Meç Okuluna gittim.
Görüştüm.Sınav odaklı değiller çocukların bireysel öğrenme ve farklılıkları ön planda.Size müşteri gibi bakmıyorlar.Siz orayı isteyebilirsiniz ama mantığınız onların matıklarına uymuyorsa almıyorlar sizi.Yani onlarda seçiyor.Şuan başka okul arayışım var ama çocuğum için değişiklik iyi olurmu bilemem.
Ama eğitim hayatına Meç te başlamadığıma pişmanım.
Tabii birde dediklerini yapabiliyorlarmı bilemem.
İşin bütçe kısmı ise bayağı yüksek.(30.000) lerde.
Daha çok şey yazabilirim:)
Okul seçiminde kolaylıklar diliyorum. 


mustafamami

MEÇ'i bir arkadaşım daha söylemişti. Kendisi de Boğaziçi Mezunu olmasına ve indirim almasına rağmen çok yüksek gelmişti yıllık ücret. yıllık 30.000'i zaten karşılamamız çok zor... ayberke

Aslında burda bence sorulacak soru özel okul mu devlet derken, ingilice bilsinmi bilmesinmi, bilmesin daha sonra öğrenir diyorsanız gönderin devlete iyi hoca bulabilirseniz, çeşit çeşit kaynak kitap alır çalıştırırsınız.Yada hoca tutarsınız.Özel okula vereceğiniz parayı o şekilde kullanabilirsniz.Özel okulda olsa devlette olsa zaten ders çalıştıracaksınız devlete gidip en azından daha erken çıkar vakit çocuğa daha çok kalır:)


mustafamami

yok aslında ingilizce endişem en sonlarda. ben de hazırlıkta başlamıştım eskiden yoktu böyle kreşte ilkokulda ingilizce. o nedenle öğrenir nasıl olsa diyorum. kreşte başlamasalardı kendimiz uğraşıp başlatmazdık :) o konuda aynen dediğiniz gibi düşünüyorum. yılda 25-30 bin TL ile neler neler yapılır çocuk için :)) tek endişem hassas ve hayalgücü yüksek çocuğun körelmesi, okula gitmeye de çok küçük başladığı için sıkılıp bıkması...  


london

mec gecen sene 34 bın ıdı bu yıl  37 dır olmaz boyle bır fıyat okulun muduru ev hanımıyken velıyken ıse alınmıs..gerısını yazmaya gerek varmı....aldanmayın bumed e falan...


london

keystone okulu super okul


Cevaplamak için Üye ol