Yurtdışına taşınma fikrine nasıl alışır? okula uyum sağlar mı?

aytude soruyor: 5

Merhaba,

oğlum bu yıl anaokulunda, seneye burada devlet okuluna verecektik. Fakat işler değişti, ülke değiştiriyoruz. Seneye okula yurtdışında başlayacak. İngilizcesi şarkı, renk, vücudumuz vb. seviyesinde. Ara sıra beraber Sesame Street izleriz, bazı çizgi filmleri anlamasa da ingilizce seyreder. 
Gidene kadar temel ifadeleri öğretmem lazım biliyorum, bunaltmaktan da korkuyorum, kendisine taşınacağımızı açıklamadık Mayıs ayına kadar uzunca bir süre olduğu için..
Nasıl açıklamalı, okula kolay uyum sağlaması için ne yapmalı? Yapabilir mi? Anlayabilir mi, zaten hassas bir oğlum var çok mu kötü etkilenir? Atlatması ne kadar sürer?
Bir de önce benim gitmem gerekiyor, işe başlayacak olan benim, bebekle birlikte önceden gideceğiz, bir ay kadar sonra da babası ile büyük oğlum gelecek.. Daha hiç ayrı kalmadık. Zor bir süreç olacak.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kurablyemm

Bu konuda tecrübe yok fakat bi yerden başlamak gerek mecburen çalışacak bence şimdiyyavaş yabpvas söylemeye başlayınben olsam ggideceğim yerin fotoğraflarını güzel videolarını haber ve görüntüleri sık izleyip merak ettirirdim buradayyaşamak ister misin şöyle güzel yerler gezcez vs derdim bi sure sonra alışır aavrupalılar2_3yasindaki cçocuklarladdünyayı geziyor siz sakin durup normal bi olay gibi anlatirsaniz uyum sağlar kabullenir ama bi anda başka bi ülkeye taşınıyoruz dderseniz inanın benim bile sinirlerim bozulur orda yapacaklarımızın parklarda ilginçoyuncaklar cçocuklarınsseveceği şeylerissöylememiz öneririmkkorkmayın çocuklarhherşeyiooyun gibi algilatirsaniz etkilenmezler


kurablyemm

Benzer bi soru daha var bugünbakiniz


nercier

merhaba , yurt disinda yasayan biri olarak oglunuzun okula uyum konusunda  dil acisindan  zorluk cekecegini  dusunmuyorum cocuklar sunger gibiler ve en fazla 3 ay gibi bi surede dil sikintisini kismen cozmus oluyorlar ancak mayis ayi yakin bi sure bence simdiden durumu ogrenmesi sizin icin ve oglunuz icin en dogrusu olacaktir...


ecehankoc

Merak etmeyin, ben de cok telaslanmis, uykusuz kalmistim ama cocuklar cok cabuk ogrenip, alisiyorlar. Kizim 2-3 ay icinde dili ogrendi, uyum sagladi Isvec'e. Eylulde Italya'ya geri donuyoruz, bu sefer hic telaslanmiyorum. Nasil olsa alisacak, dili zaten biliyor, olacak bir sekilde. Onceden de yapacak pek birsey yok bence, okula baslayinca hersey kendiliginden oluyor. Rahat olun:)


aytude

Cevaplar için çok teşekkürler herkese. Kendimiz gibi zor öğrenirler zannediyoruz sanırım.Cevaplamak için Üye ol