ek gıda kabusu:((

river soruyor: 10

kızım 6. ayını bitirdi fakat ek gıdalarda çok zorlanıyorum..öğlen verdiğim çorba dışında (sebze veya tarhana) herşeyi reddediyor..kahvaltı yemiyor(peynir-yumurta sarısı-pekmez-ekmek)akşamları da tahıllı mama aldım yemiyor.meyve pürelerini de yemiyor.hazır kavanozdakilerden aldım onu da yemiyor.sütlü pirinçli mama da yemedi..pirinç unu aldım onu denedim onu da yemiyor...sadece öğlen öğünündeki çorbasını severek yiyiyor.bir de biz sofradayken yanımıza gelmek için deliriyor ve bizim yediklerimizden istiyor.bazen yiyebileceği bişi olursa tattırıyorum devamını istiyor vermezsek ortalığı yırtıyor..ben nasıl
sevdireceğim diğer öğünleri?????

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


nilinmasali

merhaba benim kızımda 6 aylık ve bizde sebzelerde sıkıntı yasıyoruz biraz,ben sewdikleriyle sewmediklerini karıstırarak azda olsa bi yol kat ettim.öyle bişey deneseniz ,mesela erik sewiyor ama yoğurt yemiyordu,yogurtla eriğikarıstırdım zamanla erik miktarını azaltıp yoğurdu öne çıkardım,çorbasına dewam sütü kattım vs vs birde bugün yemediği bir şeye 10 gün sonra bayılabiliyolar moralinizi bozmayın ,kolay gelsin :)


fistikcik

Ne güzel işte, kızınız sizin yanınıza gelmek ve sizin yediğiniz yemekleri yemek istiyor. Doğru olanı yapıyor aslında. Bunu neden engellemek ve mutlaka ona mama olarak hazırlanmış şeyleri vermek istiyorsunuz ki ?

Baby led weaning (Bebek öncülüğünde katı gıdalara geçiş) ismini taşıyan bir yaklaşım var. Bu yaklaşımda bebekler tam da kızınızın yapmak istediği gibi diğer aile bireyleriyle aynı anda sofraya oturur (bir mama sandalyesi bu işi görecektir) ve onlarla aynı yemeği yerler (tabii bebek te yiyeceği için tuzsuz ve baharatsız pişirmek gerekli). Bu yaklaşım bebeğin elleriyle kendisinin yemesini öngörür. Aslında uzun kollu önlükler ve yere bir muşamba serilmesiyle oluşabilecek kirlenmenin önüne geçilebilir. Ama bu size uygun gelmiyorsa bari bırakın kendi istediği gibi sizinle sofraya otursun ve sizin yemeklerinizden sizin yardımınızla tatsın.

Merak ediyorsanız şurada Baby led weaning'ten bahsetmiştim :
http://www.nurturia.com.tr/questions/9e3d8c35-dbc9-4596-9217-9f7c00d173fd/1/kati-gidayi-aylaridir-reddeden-bebekriver

çok teşekkür ederim arkadaşler..valla emzirmek daha kolaymış.. oysaki doğum yaptıüım ilk zamanlar emzirmenin zorluklarını yaşayıp allahım ne zormuş diye hergün ağlardım..bu ek gıda işi daha zormuş..tekrar tekrar vermeye devam edicem fakat kusar gibi öğürdüğü için sanki hiç sevmiycekmiş gibi geliyor..bugün ilk defa pirinç unu verdim.öğürdü kıpkırmızı oldu.sonra içine biraz pekmez koydum tekrar verdim (pekmezi sever) iki kaşık yedi bidaha yemedi.hayır bide resmen ağzını kitliyor küçük cadı..ama biz akşam yemeği yerken yürüteçle nerdeyse masaya çıkıcaktı..içtiğimiz çorbadan azıcık verdim devamını istiyor resmen..başım dertteee...


river

@fıstıkçık evet çok doru söylüyorsunuz kesinlikle size katılıyorum..fakat benim demek istediğim kızım bizim yediğimiz tadlardan yemek istiyor özellikle tuzlu olanlardan.tabi ben de vermek istemiyorum.sofaya oturtup meyve püresi ya da kahvaltı veriyorum mesela yemiyor..


nilinmasali

peki siz onunla aynı şeyleri yeseniz mesela ben bugün bizim cadıya koyduğum çorbadan önce bir iki kaşık aldım,onun benim olduğunu sanınca saldırdı yemek için bizde beraber yedik (!) :)river

@ iranon çok teşekkür ederim ben de yiyebileceği şeyleri sofrada az da olsa vermeye çalışıyorum..fakat ben böyle olacağını hiç düşünmemiştim.ona güzel güzel,yararlı,sağlıklı sebze ve meyvelerden püreler,çorbalar yapacaktım oda yiyecekti :)))) peki bu fileyi nerden aldınız acaba.kızım de elde yemeye baylıyor..


river

@ iranon çok teşekkür ederim ben de yiyebileceği şeyleri sofrada az da olsa vermeye çalışıyorum..fakat ben böyle olacağını hiç düşünmemiştim.ona güzel güzel,yararlı,sağlıklı sebze ve meyvelerden püreler,çorbalar yapacaktım oda yiyecekti :)))) peki bu fileyi nerden aldınız acaba.kızım de elde yemeye baylıyor..


river

@nilşafak bu aklıma gelmemişti yarın ilk iş bunu deneyeceğim :))teşekkürler..

@nilos çok teşekkür ederim çok güzel tavsiyeler.kesinlikle hepsi işime yarayacak eminim..bundan sonra her sofraya birlikte oturup yemeyi de deneyeceğim...river

@ nilos çok teşekkür ederim.zira kızım iki gündür hasta bu yüzden de hiçbirşey yemiyor..normalde de öyleydi ama şu iki gündür daha fazlaa..ben de hiç ısrar etmiyim en iyisi.bkaç gün bekliyim.
@iranon teşekkür ederim en kısa zamanda alıcam şu fileyi..kızım elinde yemeye bayılıyor.tam aradığımız şey..
sevgiler...


sg

benim kızımda ek gıdaya ilk geçtiğimizde ağzına bir şey verdiğimde öğüryordu

zamanla bol sulu şeyler vererek alıştırdım
şimdi her şeyi bayıla bayıla yiyor

sabırlı olmak lazım

9. ayda hala nerdeyse %80 anne sütü alıyordu
anne sütüne devam etiğiniz sürece aç kaldı mı diye korkmanıza da gerek yok

eninde sonunda yiyorCevaplamak için Üye ol