triodit

toscana soruyor: 8

hamilelik sonrası triodit olan var mı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Hayats03

Hamilelik döneminde vardı bende. Eutrox gibi  bir ilaç kullanmıştım


chroma

Ben geçen hafta boyun ultrasonu ve kan testi yaptırdım. Ultrasonda "Haşimoto troidi bulguları" yazıyordu (Ultrasonu da işyeri hekimi "guatr büyümüş gibi sanki" diyerek yaptırmamı önermişti, benim hiç bir şikayetim yoktu). Kan testi sonucu TSH normalin 3 katı, Anti TPO ">600" çıktı (normalde <34 olmalıymış). Hamileyken ve daha öncesinde de rutin kontrollerde TSH bakılırdı, bugüne kadar hiç yüksek çıkmamıştı. Haftasonu bir endokrinoloğa gideceğim.


toscana

ben de tsh öce düşük çıktı.sonra dahiliyeye gittim.ultrason çekildi ve tsh yüksek çıktı.doktor önemli değil ilaç kullanamana gerek yok dedi.radyologda haşimato olmuşsun ilaç kullaman gerekir dedi.sağlık ocağındaki doktor ilaç kullanmalısın dedi.kadın doğım doktorum mutlaka bebeğine de baktır onda da olabilir gelişim bozukluğu olabilir dedi.çocuk doktoru çocuğunda öyle bişiy yok kan testine gerek yok dedi.benim kafam çok karıştı.birde kilo aldırıyormuş.hayat03 bebeğinde herhangi bişiy var mı?şimdi nasılsın?chroma bana da yazarmısın sonra sonucunu.geçmiş olsun.


tubitub

bende zehirli si cıktı..tedaviye baslamadan hormon seviyem düşüşe geçti ve şimdi hipotiroidi de kaldı. doktor hamilelik sonrası stresten dolayı oldugunu soyledi.simdi devamlı hormon takviyesi yapıyorum..neyran

Merhaba,

Bende haşimato tiroditi var. Hamile kalmadan önce hormonlarıma baktırırken tesadüfen ortaya çıktı. O günden beri düzenli olarak ilaç kullanıyorum ve ömrüm boyunca da kullanmam gerekecek.

Doğumdan sonra kızımın da  TSH değerlerine bakıldı ama birşey çıkmadı.

Tiroiditiniz var ise mutlaka bir endokronoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Bebeğinize de mutlaka baktırın.

Bebeğinizi iyi günlerde büyütmeniz dileğiyle...


toscana

gittiğim doktor başından mı salladı acaba beni.çok ciddi bişiymiş..


toscana

çok teşekkür ederim


rana_defne

Bende de hashimoto tiroidi var, gerçekten de önemli bir konu, mutlaka doktora gitmelisiniz.
Anti-tpo'nun yüksek olması, vücudun tiroid hormonunu baskılamaya çalıştığını gösteriyor, ki  bu durumda tiroid bezinde büyüme olabiliyor. İlaç kullanımı şart.
Neyran çok haklı, mutlaka oğlunuza da baktırın. Doktorum kız bebeklerde çıkma ihtimali daha çok demişti, ama yine de tedbirli olmak lazım.
Sevgiler..


Cevaplamak için Üye ol