Gece uyanınca emziriyor musunuz?

sadeceanne soruyor: 10

Merhaba, 7 aylık oğlumu geceleri uyanınca emziriyorum. Uyanmışsa ve meme vermiyorsam bazen unutuyor, çoklukla ağlıyor, kızıyor... Ama artık kabul ediyorum ki, aç değil, sadece emmek istiyor. İstemeden uyku nesnesi oldum galiba? Sizce kaç aylığa kadar sürer gece uyanmaları? Rezene vermek işe yarar mı? Ağlatma ve yatır/kaldır yöntemlerine başlamaya cesaret edemiyorum...

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


hande

Can şu anda günde 1 bazen 2 kere ancak emiyor ama sütüm hala kesilmiyor. kesileceğinden endişe etmeyin lütfen


hande

ben de doktorumun uyarısıyla 10. aydan sonra mecbur kalmadıkça emzirmeyi kesmiştim. "yoksa bir süre sonra memeyi uyku objesi olarak seçebilir bebek ve işin çok zor olur" demişti. uyandığında su veya emzik verdiğimde çoğunlukla dönüp uyuyordu.


Damla

3 yaşına kadar hiç ağlatmamak başarılabilir mi, hep en önde bu hedefin tutulması doğru mudur bilmiyorum. Ama gece ortamında bazı prensipleri koruyarak her zaman hızlı şekilde geri uykuya döndürmeye çalıştık. Gece ağlatmak bana uykusunun açılmasına da yol açar gibi geliyor. Bende uyku ile ilgili gruplara da bir bakın, farklı yöntemleri tecrübe etmiş ebeveynler var.

Yenidoğanken daha mıkır ettiği anda ağlamadan alır emzirirdim. 7 haftalıkken odasını ayırdık. Bundan sonra gece uyandığında önce müdahelesiz beklerdim. Bir iki gıgı-bıgıdan sınra ağlamadan kendi geri uyuduğu olurdu. Yoksa hemen gider uykusu açılmadan emzirirdim.

Katı gıdalara başladıktan sonra ağladığında bile önce yatağında pışpışlamayı dener, sakinleşmezse kucağıma alır, omzuma koyar, sakinlerse geri yatırır, yoksa emzirir (bundan öncesindeki denemelerim 1 dakikayı toplamda geçmese bile vakaların %50'sini geri uyumakla sonuçlandırırdı), yine de susmazsa altını açar (belki 3-4 kez olmuştur toplamda) böyle en kısa sürede geri uyutmaya çalışırdım. 9-10 ay civarında (bu dönemde bütün bebeklerin uyku düzeni bozuluyor ama nedenini çözemedim), gazdan uyandığına kanaat geçirip rezene vermeye başlamıştım, rahatlatıyordu.


iremyavuzisik

merhaba sadece anne, 18 aya kadar gece gunduz ne zaman isterse emzirdim, sutum ozellikle grip baslangiclarinda iyi koruyor, ona da moral oluyor diye bu donemi biraz uzun tuttum. Karsilikli konusarak anlasmaya basladigimiz 18 ay civari geceleri artik sut vermeyecegimi canimin acidigini soyledim. Bir de ona soyle bir aciklama yapmam yararli oldu: gece uyanip meme istediginde ona bay gunes disari cikinca ve kuslar otmeye baslayinca sut verebilirim o zamana kadar memelerin dinlenmesi gerekiyor diyordum. Gecelerce bu aciklamayi yapmak zorunda kaldim. Sanirim kabullenmede gunesin cikmasini beklemek ona biraz umut isigi oldu ve gece memesiz uyuyup beklemeyi kabullendi. Gunduzleri emzirmeye gunde 1-2 kez devam ettim...


hande

Can da doğduğu günden itibaren kendi odasında uyudu. biz de Damlanın dediği gibi arada mıkırdandığında gitmezdik yanına ağlamaya dönüşecek gibi olursa gider emzirir yatırırdım. çoğunlıklada bir iki mıkırtıdan sonra tekrar uyurdu. böylelikle ayrıca uyumayı öğretmeye ihtiyacımız kalmadı. herzaman için (dönemsel problemler hariç) kendi kendine uyuyan bir bebek oldu Can.Pranayama

Alp'i 5 aylık olana kadar geceleri 1 defa uyandığında emzirdim. Sütüm sabaha kadar çok birikip rahatsız ettiği için emzirmek te istiyordum zaten. Sonra bir gece uyku sersemi saati erken sanıp ağladığında emzik verip susturdum. Meğer saat sabah 4müş. Ondan sonra da uyanmadı sabaha kadar. Tracy Hogg un kitabındaki rutini uyguluyordum zaten. Saat 23.00 te uykusundan alıp emzirip geri koyuyordum. 5 aylıktan beri son öğünümüz bu. Şimdi 22.30 a aldım. Gece 2-3 kez ağlıyor. Koşup emziğini veriyorum, elimi sırtına koyuyorum,  1-2 dönüyor uyuyor tekrar. Ama emziksiz uyumuyor. Maalesef buna fena alıştı. Yatağında uyumaya alıştırmak için 4 aylıkken yatır-kaldır yöntemine başladık bakıcısıyla. O kadar çok ağladı ki anlatamam:( Ama ya kucakta ya da yatakta el teması ile. Böyle olunca güveni sarsılmazmış. Yalnız kitapta yazdığı gibi 1-2 haftada bitmedi ağlaması. Valla 3 ay sürdü.
Akşam 17.30 gibi tahıllı meyveli mamasını yediriyoruz. 19.00da emzirip, 19.45 gibi yatırıyorum. 20.30 u buluyor uyuması.


sadeceanne

Tecrübeler için çok teşekkür ederim :) Son durum özeti: Yatmadan 19 civarı tahıl veriyoruz, yatmadan çok az emziriyorum. Gece uyanmalarımız kendiliğinden 1'e düştü. Sabah 4-5 civarı uyanıyor. İlk seçenek baba gidiyor, bazen işe yarıyor, Can uyuyor kendiliğinden, tekrar uyanmıyor. Bazen 15 dakika sonra ağlayarak uyanıyor "Amanın dalmışım yanlışlıkla!" gibi bir durum oluyor galiba :) Bazen ben gidiyorum, emzirmemeye çalışıyorum, su-rezene vs. Ama ben gitmişsem "meme almadan uyuyayım" durumu olmuyor. Emzik kullanıyoruz, hele gece uyandıysa bayağı yardımı oluyor.. Ama emziksiz de daldığı oluyor. Biraz ortaya karışık durumdayız. Sanırım 9-10 aya kadar böyle böyle azaltacağım gece emzirmelerini.. Göreceğiz :)


elif_alya

bizde halaa her gece sayısız kere uyananlardanız ne yazıkki..
meme alya içn uyku probu oldu çıktı.kolikli günlerden hatıra bide bu kaldı:(
kuzu her saat başı uyanıyor  ağzına meme almadan kesinlikle ve kesinlikle uyumuyor.sabahları 4-5 gibide uyanıyor.bu yüzden doğduğundan beri hep birileri oldu yanımızda yardım için.(anneanne-babaanne-teyze)
gelecek ay işe başladığımda nasıl olcak bekleyip görücem bende..Annegozuyle

Benim kuzu 3 aylık. Saat 18:00 gibi emiyor ve uyuyor. Sonra sabaha kadar her 3-4 saatte bir mıkırdıyor ve emziriyorum. Saat 01:00 gibi altını temizliyorum. Sabah 6:30'da uyanıyor. Aralarda mıkırdadığında emzik veriyorum, geri dalıyor uykuya.

Gün içinde 1-2 saat uyanık kalıyor, 45 dakika uyuyor. Ama yine 3 saatte bir emmeye devam ediyor.
 
Şimdilik midesi çok minik, kendi de ombul bir bebek olduğundan acıkıyor diyerek emziyorum. ama bu şekilde bakalım ne kadar devam edeceğiz? İlerleyen aylarda bir şekilde azaltmaya başlamalıyım sanırım.


Pranayama

Dağlarkızı, size "Bebek Sorunlarına Mucize Çözümler" isimli kitabı öneririm. Ben bu kitaba göre 3 aylıkken 3 saate bir emzirmeye başladım. 4 aylıkken de 4 saatte bire geçtik. Tüm gününü bu kitaptaki rutine göre ayarladım. Zaten ayına göre yazdığı şeyler Alp'e tam uyuyordu. Zor uyuduğu için de 4,5 aylıkken buradaki yatır/kaldır yöntemine başladık. Bir düzeni uygulamaya çalışmak çok kolay olmuyor. Ama faydasını gördüm. Belki de bu sayede Alp 5 aylıkken geceleri emmeden kesintisiz uyumaya başladı. Uyku ve beslenme saattleri belli olunca ve o da buna alışınca daha huzurlu olduk. Yalnız bazıları sanıyor ki böyle bir düzenden kasıt uykusu olmadan uyutmaya çalışmak ya da aç değilken beslemek. Kesinlikle böyle değil. Aksine bebeğin ihtiyacına göre bir rutin oluşturuluyor. Zaman içinde bu ihtiyaçları değiştikçe rutini de değişiyor.Cevaplamak için Üye ol