Gece uyanınca emziriyor musunuz?

sadeceanne soruyor: 10

Merhaba, 7 aylık oğlumu geceleri uyanınca emziriyorum. Uyanmışsa ve meme vermiyorsam bazen unutuyor, çoklukla ağlıyor, kızıyor... Ama artık kabul ediyorum ki, aç değil, sadece emmek istiyor. İstemeden uyku nesnesi oldum galiba? Sizce kaç aylığa kadar sürer gece uyanmaları? Rezene vermek işe yarar mı? Ağlatma ve yatır/kaldır yöntemlerine başlamaya cesaret edemiyorum...

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


sadeceanne

Senira, Alp gece kaçta yatıp kaçta kalkıyor? Hiç mi uyanmyor, yoksa aralarda emzikle mi uyuyor? Biz geç kaldık galiba gece emmelerini kesmekte...


Pranayama

Merhaba Sadeceanne,

Alp'i saat 19.00da emziriyorum, 19:30 da yatırıyorum. Uyuması 20:00 - 20:15 i buluyor. Sonra bahsettiğim kitaptaki gibi 22:30da uyurken alıp emziriyorum. Tekrar yatırıyorum. Sabah 7gibi uyanıyor. Bazen gece boyunca hiç sesi çıkmıyor. Ama genelde 2-3 kez ağlar gibi oluyor. Gidip emziğini verip yan çeviriyorum, gerekirse elimi 10-15 sn kadar sırtında tutuyorum. Zaten aslında uyanmamış oluyor. Hemen yanına koşmamak gerekiyormuş aslında ama ben yapamıyorum.

Sizin oğlunuz emzik kullanıyor mu? Meme yerine emzik verseniz? 

Ağlatma yöntemi pek önerilmiyor. Bebeğin güvenini sarsarmış. Ben yatır/kaldırı mantıklı buldum ve denemeye karar verdim. Öyle kitapta dediği gibi 1 haftada değil 2 ayda sonuç aldık biz ve çok zorlandık. Çok ağladı ama burada bırakıp gitmiyorsunuz yanındasınız. Sonunda geç te olsa yatağında uyumaya alıştırdık. Ama kendi kendine çok nadiren uyuyor, o da akşam.


Annegozuyle

Senira, Tracy'nin kitabını okudum. Henüz yatır/kaldır denemedim. Ama Ela akşamalrı kendi yatağında ve genelde kendi kendine ya da emerken uyuyor. Fakat 3-4 saate bir mutlaka acıkıyor. Emzirmeden emzik verip sırtını sıvazlayarak uykuya devam etmesini sağlamaya çalıştım. Ama gerçekten acıkıyor sanırım, çünkü ağlıyor uyanıp bu sefer.

22:30'dan sabah 7:00'ye kadar aç kalabileceğini sanmıyorum henüz. Ama belli bir düzene alıştırmak gerek kesinlikle. Bu hafta işe başladığım için cesaret edemedim zorlamaya, ama gece emmelerini azaltmanın bir yolunu bulmam gerek sanırım.


Pranayama

Yok yok Ela için erken tabi. Alp 3 aylıkken ben de 2 bazen 3 kere emziriyordum gece. Sonra zamanla daha az uyanmaya başladı. 5 aylık olduktan sonra 23:00 - 07:00 arası hiç emmemeye başladı.
Bir de bazı bebekler memeye çok düşkün oluyor ondan uyanıyor. Kitapta okumuşsunuzdur, eğer gece uyandığında uzun uzun emiyorsa acıkmıştır, yok iki çekip uyuyorsa aslında aç değildir.


YesilAnne

Bence de Dağlarkızı siz şuan bebeğiniz nezaman emmek isterse gece gündüz farketmez emzirin. Gece emmelerini azaltmak sizin için henüz erken.morkoc

Merhabalar ;

Benim minik oğlumda tam 9 aylık.Bizim uykuya geçme problemimiz var.Uykuya dalması için salıncakta sallama , ayakta sallama,meme,kucakta pışpış hepsini deniyoruz bazen çok yorucu olabiliyor.İstegine göre hareket ediyoruz gözler kapalı ama uykuya zor geçiyor.Gece ise yine gözler kapalı uykuda ağlıyor , meme veriyorum ve uykuya devam ediyor.Bazende sadece yer değiştirmek istiyor ve uykuya devam ediyor.Gece meme veriyorum gündüz zaten az anne sütü aldığı için kıyamıyorum ve nekadar içmişse kardır deyip gece emmesine izin veriyorum.Sanırım uykuya rahat geçmesi için daha farklı bir yöntem bulmak gerekiyor.Herkese kolay gelsin mutlu günler.


elif_alya

merhaba morkoc
bizim yaşadıklarımızın birebir aynısını yaşıyosun.kendi yaşadıklarımı yazsam ancak bukadar yazardım.yazdıklarını anneme okudum evet evet aynısı diyip durdu garibim. uyku saatleri yaklaştıkça hepimiz(ben işe başladığım için anneanne bakıyor 2 haftadır)stres oluyoruz nasıl uyutacağız diye..ne yapmalıyım bende bilemiyorum..
ama varlığını bilmek bile rahatlattı bizi..
sevgiler...


morkoc

merhabalar sizede;
Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim ama bir gerçek var onun istediğine ayak uydurmaya çalışmak.Mutlu olmasını sağlamak , bu ne kadar daha devam edicek hiç bir fikrim yok.Biryerde yanlış mı yapıyorum diyede sormadan edemiyorum aslında. Allah hepimize ve önce bu bücürlere yardım etsin .

Kolay gelsin . SevgilerOzlem_Can

Can 15 aylık olmak üzere ve gece uyanmaları da emzirme de devam ediyor :) Bazen çok üstüste uyanırsa babamız destek oluyor ama gece 3 kereye kadar ben kalkıp emziriyorum. Bir süredir rezene, anason, papatya karışımı bir bebek çayı vermeye başladım. Uykuları biraz daha düzene girdi gibi. Tabii eğer tesadüf değilse :) Bu arada odasını da çaya başlamamıza paralel ayırdık. Galiba onun da faydası oldu. Ama uyku düzenimiz azı dişleri zorladıkça yine bozuluyor maalesef.


Emelerdogan

merhaba, oglum 6.aya yaklasiyor.. geceleri uyaniyor hala ortalama iki kez... bir uyandiginda emzik verip pispisliyorum... ikinci uyandigi saatlerde ( ki bu ortalama sabaha karsi 4 bucuk civari) emziriyorum... ilk uyandigi saatin gaz-veya gerinmek isteyinden kaynakli oldugunu dusundugumden emzirmiyorum.. ancak ikinci uyanisinin hem biraz acikmasindan, hemde kendini anne kolunda hissetmek olduguna inandigimdan emzirip guven duygusuna katkida bulunmak istiyorum.. benim deliksiz uyumamdan cok, onun guzel uyumasini su an hala kendi uykuma tercih ediyorum bir anne kalbi ile..... ileride deliksiz uyuyacagimiz cok zamanimiz olucak diye de avutabilirim biraz kendimi......Cevaplamak için Üye ol