özel okulmu devlet okulumu

ayberke soruyor: 10

Merhabalar, oglum bu sene 1.sınıf olacak biz onu özele mi göndersek develetemi göndersek diye kara kara düşünüyoruz.Tavsiye , düşünceleri bekliyorum.

Aslında mahalle develet okulu diyorum ama eminde değilim.Mahalle anaokuluna gidyoruz.Geçne senede doğa kolejinin kreşine gitmiştik.Geçen sene ile bu sene arasında kesinlikle bariz bir fark var.Geçen sene biçok şey ögrenmiştik.Ama özelokulda mutlu değildik.Devlet anaokulunuda pek sevme di.Durum bizde böyle şimdiden düşünmeye başladık.Aslında deniz atı ve efdal belirlediğiim gözdelerim.ama servis işi var,birde uzak olsun istemiyorum.

Sizler ne düşünüyorusunuz ne yapmalı(şimdiden siizn vericeğiniz karar sözlerini işitir gibiyim) Tavsiye ettiğiniz anadolu yakasında başka okullar varmı.

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


nilufer_daphne

murty hiç sevmedim cevabını.ben ilahiyat mezunuyum,din dersi öğretmeniyim.ihl mezunuyum.lisede bizim sınıftan sadece üç kişi ilahiyat okudu,kalan 35 kişi başka bölümlere gittiler.ne alaka!!!biz de katsayı adaletsizliğinden yazmıştık zaten bölümü.sen eğer öyle bakarsan şuanki özel okulların içeriğinden hiç haberinin olmadığını düşünürüm.o kadar çok cemaat okulu varki.belki senin çocuğun hacı,hoca olur hem,belli mi olur?


ayberke bir anadolu lisesinde öğretmenim.öğrencilerimizin yüzde doksanı üniversiteye iyi bölümlere giriyorlar.bazlıları bize devletten geliyor,bazıları özelden.hepsinde ortak madde şu:aileler çok ilgili.iyi temel atmak şart.ekonomik durumunuz iyiyse özel okul derim.mahalle okulu olacaksa da iyi bir muhitteyseniz hiç çekinmeyin derim.bizim öğrencilerimiz teneffüste,derste bile test çözerler:))üzüm üzüme baka baka kararır.lise içinse özeli çok iyi bir özel okul olmadıkça hiç tavsiye etmem.


ema

murty

Eşim devlet okulundan mezun ama mühendis ayı şekilde bende devlet okulunda mezunum sağlıkçıyım.Bu genelleme biraz saçma olmuş.


busraa

arkadaş şu anki eğitim sistemi hakkında böyle düşünüyor. Yaklaşık on sene sonra ülkemizdeki imam, hoca, ilahiyatçı sayısında patlama olabilir, Allah muhafaza (!) 


Şahsi fikrim, devlet okulu ile başlamak. Okullarda dini eğitim alması benim için öncelikli değil, dini gelişim ailenin yaşayışıyla paralel olarak gelişecek zaten. Okulun öğrenci-veli profili, ahlaki ve kültürel durumu önemli ilk etapta.  Çevremdeki okulları bu açıdan inceler ve ona göre karar verirdim


adesrun

tehlikenin farkındayız ! düşünmeyi unutmuş beyinler...ne kadar düz bakış


ema

Sorulan soruya verilen cevabı kişiselleştirmek adına size yanıt vermeyeceğim yoksa bu konu uzar gider ve soruyu sorana bir faydası olmaz.SAYGILAR.adesrun

önemli olan kesinlikle öğretmendir. özverili çalışan bütün öğretmenler nerde olursa olsun çocuğa büyük katkı sağlar.tek düşünmeniz gereken özelin artıları aktiviteler ,etütler


asyaperi

merhaba bu soruyu 5 yıl önce sorsaysınız kesinlikle devlet derdim ama değişen eğitim sistemiyle birlikte bende özel okul diyorum, çocuğunuzun ilkokula başlarken daha 1.sınıfta tam 3 farklı yaş grubuyla okuma riski var , aynı zamanda kapasite yetmediği için yeni sistemden dolayı bodrum katları bile sınıf yapılan okullar mevcut ilkokul gibi çocuğun belkide bütün okul hayatını etkilicek, okulu derslerini sevmesine neden olacak ilk adımda kendinden farklı yaş gruplarıyla okuması sistemdeki belirsizlikler belkide onun okuldan soğumasına neden olcak, evet iyi öğretmenler var devlet okulunda ama bu sisteme iyi ögretmenler napsınki kreş yaşındaki çocuklarla ilkokul yaşındaki çocuklara aynı anda eğitim vermeye çalısıyor öğretmenler, eğer imkanlarınız buna müsaitse bence özel okula gönderin çocuğunuzu


nilinmasali

 Cok yakınımızda bir devlet okulu var,bir alt caddeye yeni öğretim yılında devreye girecek bir ek bina yapılıyor bu bina sadece anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerinin eğitimi için kullanılacak,böyle bakınca devlet okuluna göndermekte sakınca görmüyorum..
Ben devlet okulunda okudum iyi bir üniversite kazandım ,sevdiğim bir mesleğim var, özel okulda okumamış olmak eksikliğini yasadıgım bir sey değil,önemli olanın öğretmen olduğunu düşünüyorum,özel okulda okursa şu meslekleri yapabilir,devlet okulunda okursa şunları yapabilir demek,sadece parası olan insanlar kariyer sahibi  olabilirin baska şekilde söylenmiş halidir diye düşünüyorum,böyle yorumlar yazarken biraz daha özen gösterilmeli bence,ha ben  düşündüğümü söylerim isteyen alınır,isteyen üzülür kırılır denirse onada diyecek bişey yok..Şahsen benim çocuğuma en son aşılamak istediğim sey de bu düşüncedir,hafızda olabilir,hoca da olabilir,doktor,avukat,mühendisde olabilirssultan

nurti ve murty sayesinde bi önemli bilgi daha öğrendim..demek devlet okullarında okuyanlar hacı hoca hafız oluyor..  benim çocuğumu devlet okuluna göndermem farz oldu ozaman :))))


06

Devlette çalışan bir ingilizce öğretmeniyim.Daha önce özel okullarda da çalıştım. Ne kendimi ne de okulumuzdaki çoğu meslektaşımı özeldekilerden aşağı görüyorum. Özel okullarda (birkaçı hariç)maddi nedenlerden dolayı sık öğretmen değişiyor. Bu özellikle ilkokul çocuğunu olumsuz etkiler diye düşünüyorum. Ancak şu da varki yabancı dil özel okullarda daha iyi öğretiliyor. Bu öğretmenin değil, fiziksel şartların daha iyi olmasından, ders saatlerinin daha fazla olmasından ve de daha küçük yaşta dil eğitimine başlamasından kaynaklanıyor. Ben yabancı dil eğitiminde devlet köklü reformlar yapmazsa(en azında eskisi gib hazırlık sınıflarına dönüş yapılabilir) sadece dil eğitiminin daha iyi olduğunu düşündüğüm için özele göndermeyi düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol