özel okulmu devlet okulumu

ayberke soruyor: 10

Merhabalar, oglum bu sene 1.sınıf olacak biz onu özele mi göndersek develetemi göndersek diye kara kara düşünüyoruz.Tavsiye , düşünceleri bekliyorum.

Aslında mahalle develet okulu diyorum ama eminde değilim.Mahalle anaokuluna gidyoruz.Geçne senede doğa kolejinin kreşine gitmiştik.Geçen sene ile bu sene arasında kesinlikle bariz bir fark var.Geçen sene biçok şey ögrenmiştik.Ama özelokulda mutlu değildik.Devlet anaokulunuda pek sevme di.Durum bizde böyle şimdiden düşünmeye başladık.Aslında deniz atı ve efdal belirlediğiim gözdelerim.ama servis işi var,birde uzak olsun istemiyorum.

Sizler ne düşünüyorusunuz ne yapmalı(şimdiden siizn vericeğiniz karar sözlerini işitir gibiyim) Tavsiye ettiğiniz anadolu yakasında başka okullar varmı.

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


ponyy

 

  bu sene benim oğlumda ilkokula başlayacak.  annem emekli sınıf öğretmeni babam fen.  ve devlet okulu taraftarıydılar.

bugun ise eğitim sisteminin karışıklığından dolayı kesinlikle özel diyorlar.

devlet okulunda öğretmenlerin başarı kaygısı yok.  özelde kesinlikle başarılı olmak zorunda öğretmen. temelde çok önemli.

ayrıca sosyal olarak satranç,jimnastik,yüzme ,buz pateni vs. çok etkinlik var.

devlet okulundaki çocuklar ve özel okullardaki çocuklar arasında özgüven farkı da olduğu aşikar. istisnalar tabi ki de var. çocukda iş bitiyor neticede.

fakat özel okulda bireysel gelişim,söz hakkı ve fiziksel şartlar açısından çok önde.

2 .çocuğuma hamileyim şu anda. imkanlar dahilinde oğlumu özel okula kayıt yaptıracağım.

yarım gün devlet okuluna gönderip hafta sonu etkinlik etkinlik gezmek de çok zor.

bir de dil eğitimi var tabii.  haftada 12 saat dil görüyorlar özelde.

özelden yanayım.

 

 


maavii

Ben ilokulu devlet okulunda, liseyi de ozel okulda okudum. Ama ne hafiz, ne hacı ne de hocayım. Hukukcuyum ki meslegimden de cok memnunum. :) Ben ikisine de gitmis bir anne olarak, iyi bir devlet okulu taratariyim. Zira ilkokulda aldigim egitimi, gordugum ilgi ve alakayi, ogrendigim yabanci dili, hissettigim sevgi ve sevkati, hatta sosyalligi egitim hayatımın hic bir doneminde (anaokuluna da ozel bir okulun anaokuluna gittim ve anaokulu da dahil) gormedim. Ilkokul öğretmenlerimle halen gorusurum. Bugün sahip olduklarım hep O nlarin sayesinde... Belki sans... Ama guvenebileceginiz, ozverili bir devlet okulu varsa kesinlikle devlet okulu diyorum. Arastirmak lazim... He bu arada cok eski degil 2002 de ilokuldan mezun oldum.


maavii

Bu arada okuduğum özel okul en iyi özel okullardan biriydi ama dogru duzgun bir üniversite okuyanlarin cogu bursluydu. Ozel okula giden cocukta biraz " Nasilsa ailem bana bakar, ben eglenceme bakayım" mantığı oluyor. Ilkokuldan itibaren ozel okulda okuyan çocukların bil8nen8n aksine başarı duzeyi düşüktür. Parayla hurmet görüyorsun zaten, calisip ogretmenin gozune girmeye ne gerek var mantığı oluyor. Iyi egitimci iyi bir devlet okuluilk ssırada benim icin... Umarim sizin icin en dogru karar neyse ( bunuu yasamadan kimse bilemez, bizimkiler gorus sadece ve her cocuk acisindan da farklıdır aslinda) o karari alirsiniz...


kiki

ayberke, anladığım kadarıyla Üsküdar-Kadıköy tarafında oturuyorsunuz. Bu tarafta birkaç tane beğenilen devlet okulu var: Koşuyolu'nda Cenap Şahabettin, Acıbadem'de Ata ve yine Koşuyolu'nda Reşat Nuri Güntekin. Cenap Şahabettin etüdlü ve beslenmeli bir okul, Reşat Nuri Güntekin ikili tedrisat. Ata İlköğretim Okulu'nu iyice araştırmadım. Cenap Şahabettin İlköğretim Okulu Kadıköy'de çok tercih edilen bir okul, deneyimli öğretmenlere ve ilgili öğrenci velilerine sahip, sınıfları 30 öğrenci sayısını geçmeyen ve gayet temiz bir binada eğitim veriyor. Bu tip okulların sayısı çok değil ama var ve bu okullara veliler maddi olarak destek oluyorlar. İngilizce, dans, drama eğitimi vs. gibi eksikler dışarıdan öğretmenler getirilerek tamamlanıyor. Sonuçta her ay belli bir masrafı oluyor bu tip okulların.

Ayrıca Üsküdar'da özel okul olarak Doğan Koleji, çok masraflı olmayan orta halli bir okul. Uzun zamandır eğitim işiyle uğraşan Üsküdarlı bir aile tarafından kurulmuş. Klasik kolej göz boyamalarının pek fazla olmadığı bir yer anladığım kadarıyla ve burayı tercih eden pek çok arkadaşım da var.

Blogcuanne'nin blogunda devlet okulu-özel okul tartışması epeyce yapılmıştı zamanında, orayı da okuyabilirsiniz: http://blogcuanne.com/2011/08/12/cocuklarimizi-devlet-okuluna-gondermeliyiz/


mother_of_sons

bir kaç yıl önce kolları olmayan engelli bir vatandaş doğudaydı sanıyorum, çobanlık yapıyordu ama ingilizce tıp kazanmıştı!!


devlet okulu tü kaka değil yani. ha tamam eğitim sistemi değişti bir türlü oturamadı v.s ama parası olan versin özel okula kalkındırsın pazarı. olmayanın çocuğu mahalle okulunda artık ne kadar ne öğrenirse öyle mi??

eşitsizliğe katkı değil de ne bu??

şahsen şuan oturduğum çevreyi asla beğenmiyorum, okul zamanı geldiğinde taşınılacak, ve eğer bir mucize olupta milyarder falan olmazsam devlet okuluna gidilecek.

aktivite v.s dışarıdan alınabilir, yüzme istiyorsanız haftasonu 1 gün derse yollarsınız örneğin. derslerine destek istiyorsanız dersaneye yollarsınız mümkünse değilse üniversite öğrencisi abla/abi arar bulursunuz. (onlarda harçlık çıkarır)

velhasıl caanım ülkemde eğitimde fırsat eşitliği diye birşey yok, olacak gibi de değil...

ayrıca inançlı bir insan olarak oğullarımın dini eğitim almalarını deseklediğimi de belirteyim.  ileride ne olacakları onların bilecekleri birşey;

annemler hep bankacı ol, muhasebeci ol dediler iş sahası geniş diye ben anaokulu öğretmeni oldum. mutluyum. 

saygılar.DEMETEFERUZGAR

Merhaba,
Bende önümüzdeki eğitim yılında ilk okula başlayacak oğlum için okul araştırması içerisindeyim, bu araştırmada net olan tek şey devlet okulu tercihim, ancak hakkında çok iyi şeyler duyduğum, öğretmenlerinin düzenli olarak hizmet içi seminerlerle artılarını arttırdığı, beyaz bayrağı ile hijyen konusunda mükemmel vs. vs. artıları olan bir okul buldum ancak evime 22 km. mesafe de, dolayısıyla karasızlığım duygusal düşünmemden ibaret. Sorum şu , acaba duygusal davranmak yerine oğlumun biraz yorulacağı gerçeğini kabul ederek bu okulu tercih etmelimiyim.. Ayrıca yıllarca özel okullarda çalışmış bir anasınıfı öğretmeni olarak özel okulu asla ve asla düşünmüyorum...
Şimdiden yönlendirmeleriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim.


domer

Benim kızım Ankara'da butik bir özel okula gidiyor. Şuan 2. Sınıfta.muhit, güvenlik, iyi bir eğitim(özellikle dil eğitimi) sosyal olanaklar düşüncesiyle devlet okulunu tercih etmedim.küçük de bi oğlum olduğu için onu kurs kurs gezdiremezdim. Şimdi okulunda mental aritmetik,tekvando, yüzme, piyano gibi kurslar alıyo, ben bile okula girerken kimlik göstermeden giremiyorm, ingilizcesi gayet iyi lisede Amerika'da seçtiği bi okulda okuma imkanı var(okul bu imkanı sağlıyor)sınıfı 12 kişilik. bir sınıf,birde İngilizce öğretmeni var. İkiside aynı anda sürekli sınıftalar. Haftada 2 gün öğretmenlerin görüşme saatinde aklıma takılan herşeyi sorma imkanım var, hem ders hem kişilik gelişimi hakkında istediğimi sorup cevap alabiliyorm. Şımarıklık olayına gelince: öğretmenler gayet bilinçli okula telefon ı- pad getirmek yasak, vinxli, barbieli kalemlık kalem dahi yasak,özendirici, çocuklar arasında rekabete yol açacak markalı eşyalar yasak. Bu birazda ailenin tutumuyla alakalı bence. Ben kızıma kıyafetin, eşyanın, hatta bir çikolatanın bile ihtiyaç varsa alınması gerektiğini öğretmeye çalıştım ve şuana kadarda başarılı oldum. Kalemini artık tutulamayacak olana kadar kullanır, defterinin sonunda bır sıra boşluk kalsa yeni bi ödeve başlarken başlığı o sıraya yazıp arkada sıradan devam eder( öğretmeni böyle bir disiplin vermiş) okul ve öğretmen çok önemli. Özel okuldafa öğretmen seçmek gibi bi lüksünüz var.imkanınız varsa iyi bi özel okula gönderin derim.


DEMETEFERUZGAR

Mutlaka bir şekilde olanak sağlanır ve özel okul maliyeti karşılanır belki, ancak yukarıda bahsettiğiniz özellikleri taşıyan yada ismini koyduğu o etkinliklerin içini tam anlamıyla doldurup sunan kaç özel okul var istanbul sınırlarında yada herhangi bir yerde? Mental aritmetik dediğiniz olayı şuan okadar ticarileştirdiler ki 500 tl ye 70 saat eğitim alan herkes eğitmenlik sertifikası alarak özel okullarda çalışabiliiyor. Sizce ne derece farklılığı ve verimi olabilir beni tatmin etmez açıkcası. Yine piyano demişsiniz ne yazikki burada gezdiğimiz, kendi yaşanmışlıklarımızla  yada bir şekilde soruşturarak bilgi edindiğimiz özel okullarda herhangi bir müzik aleti çocuğa tanıtılarak ilgisi çekilir sonra aile ile irtibata geçilir ve ''bu çocuk çok yetenekli hocamızdan özel eğitim alabilir'' diyerek yine ticari yönünü ön plana çıkarır. vs. vs. bir çok örnek. Ayrıca Özel okullarda çalışmış bir öğretmen olarak bizzat şahit olduğum dialog laradan örnek vermek istedim. Herkesin tercihine sonsuz saygım var kesinlikle. Çünkü herşey beklentiler doğrultusunda netleşebilir.Mimoza_78

Ben devlet okulunda okuyup 4 yıllıkta üniversitemi okumuş bir bayanım ben eskiden tam bir özel okul düşmanıydım sebebine gelince ; devlet okulunda binbir güçlükle okuyup çok güzel yerlere gelmiş insanlar duydum gördüm ama özel dersler alıp derslerinde başarılı olamayan özellere gidip aklı okumak dışında herşeyde olanlarıda duydum gördüm yani bana göre okuyacak adam heryerde her koşulda okur yeterki azim o okuma aşki içinde olsun tabii burda anne babanın çocukla ilgilenmesi yardımcı olup onu okumaya tşvik etmeside çok önemli

He sonradan fikrim biraz değişti nedenıne gelince benim eşim ve kardeşi özel okul mezunları 2 dil biliyorlar ve mezun oldukları kolej iş bulmalarında çok büyük avantaj sğladı onlara.onlar zengin bir aile değillerdi sınavları dereceyle kazanıp girmişler koleje ve ebeveynlerinin sonsuz fedakarlıklarıyla basarıyla bitirmişler eşim okulunda derslerin çok güzel anlatıldıgını söyler mat, fen öz. Çok ıyıdır ve kendini bilen ıyı aıle eğtimi alan şımarmaz bence , ben şu an yurtdışındayım çocuklarım 2 yabancı dil görüyor turkıyede olsam ve ımkanım olsa galıba bende koleje gönderirim çünkü başta dil olmak üzere diğer derslerinde daha saglam işlendiğini düşü nüyorum ve bıde saglamkı eşimin tum arkadaşları ıyı bırer meslek sahibi


domer

Tabii bende herkesin fikrine saygı duyuyorm. Soru sahibi arkadaş özellikle Veli görüşü almak istediği için ben de bir Veli olarak görüşümü yazdım.etkinliklerde içi doluluk olayına gelince yüksek oranda verim aldığınızda var düşük oranda aldığınızda. Bu öğrencinin ilgisi, yeteneği, öğretmenin donanımıyla da ilgili tabii.verim alamazsam 2. Dönem çocuğumun isteklerine göre kursunu değiştirme şansım var.mental aritmetikci bu sertifikayı kaç saatte kaç lira vererek almış bilmiyorum ama kızım severek gidiyo ve verim aldığını görüyorm, benim için önemli olan bu.ben öyle çocuğunuz yetenekli kurs aldıralım gibi etik dışı birşeyle karşılaşmadım, o konuda bi tecrübem yok bilemiycem.ben ve eşim Anadolu lisesi mezununuz, iyi derecede İngilizce biliyoruz dolayısıyla İngilizce seviyesını kontrol ediyoruz ve bizi tatmin ediyo. Konu biraz kişiselleşti ama kısaca ben koleje gönderdiğim için mutluyum herhangi bi dezavantajını gormedım.Cevaplamak için Üye ol