özel okulmu devlet okulumu

ayberke soruyor: 7

Merhabalar, oglum bu sene 1.sınıf olacak biz onu özele mi göndersek develetemi göndersek diye kara kara düşünüyoruz.Tavsiye , düşünceleri bekliyorum.

Aslında mahalle develet okulu diyorum ama eminde değilim.Mahalle anaokuluna gidyoruz.Geçne senede doğa kolejinin kreşine gitmiştik.Geçen sene ile bu sene arasında kesinlikle bariz bir fark var.Geçen sene biçok şey ögrenmiştik.Ama özelokulda mutlu değildik.Devlet anaokulunuda pek sevme di.Durum bizde böyle şimdiden düşünmeye başladık.Aslında deniz atı ve efdal belirlediğiim gözdelerim.ama servis işi var,birde uzak olsun istemiyorum.

Sizler ne düşünüyorusunuz ne yapmalı(şimdiden siizn vericeğiniz karar sözlerini işitir gibiyim) Tavsiye ettiğiniz anadolu yakasında başka okullar varmı.

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


ayberke

Merhabalar yoğunluktan yazamadım kaç gündür.Paylaşım yapmamaızın nedeni kendi açımızdan en doğru kararı vermek için.Herkesin deneyimi, çoçuğu , okulu evet farklıdır ama bazı gerçeklerde ortada.Bazı şeyleri içine girmeden yaşamadan insan öğrenemiyor ama genede başkalarının yaşadığı deneyimler bir nebze ışık tutar gösterge olur diye buraya yazdım.

Bende devlet okulunda okudum, üniversiteyi kazandım vs.Ama şimdi böyle değil.Herşey daha kötü.Hersene okullarda bir değişiklik.Mesela oğlumun bu sene anasınıfını okudupu okul bu sene kayıt almayacak ortaokul olacakmış.Ben artık iyi okul iyi öğretmen kavramlarına inanmıyorum sistemde herkes adrese dayalı iken ,hangi devlet okulunu çeceğim ghadi seçtim, hangi öğretmeni, seçtiğim okula nasıl kayıt ettireceğim nasıl çoçuğu o evime yakın olmayacak okula servise ile göndereceğim.Kurslar deseniz o kurstan alıp obür kursa çocukmu yetiştireceğim.Özel okula sıcak bakamın yanı buydu..İllede özel okul yada devlet okulu demiyorum ama karar verirken deneyimli veli öğretmenlerden tabiiki görüş istiyoruz.

Daha öncede yazdım anasınıfınadan önce özel bir okulun kreşine gittik oğlum bi çok şey öğreniyordu ama mutlu değildi, bu sene hiç birşey öğrenmiyor ama geçen seneki gibi mutsuz değil.mutluda demiyorum.Hal böyle iken iken imkan var iken en doğru kararı vermek istiyorum.Bu yüzden de buraya yazıyorum.Ama buraya yazanlar genelde kısa kısa şikayetlerini yazıyor .Mesela demeteferüzgar siz bence çok deneyimlisiniz bizlere açık açık herşeyi ayrıntıları ile yazabilirsiniz sistemi yazabilirsiniz eğitim farkları varmı yazabilirsiniz.Direk birbirimizi eleştirmeden bildiklerimizi paylaşımlarımızı yazarsak bence herkes daha çok faydalanacaktır buraya yazan herkese teşekkürler.


seraparal

2 sene devlet okulu diye direndikten sonra 1.sınıfa başlayan oğlumu özele verdim .Artıları hiçbir ek çalışma yapmadan okuma yazma öğrendi .Eve ödev gelmedi.Sosyal etkinlikler için ayrılmış ders saatleri olduğundan kurs peşinde koşmuyoruz düşünün birer saatlık 2 kurs alsa gidiş geliş tüm c.tesi pazar kayıp. Satranç ,drama ,dans okulların kendi programında oluyor . Sınıf mevcudu devlete göre az olduğundan kendini ifade şansı çok .Yetenekleri daha kolay farkediliyor.6 Yaşına kadar prens yada prenses muamelesi gören çocuklarımız devlet okullarında kalabalığın içinde kaybolabiliyor. Özel okul tercihimin bir sebebide anasınıfını devlette okutmak oldu eksikleri gözlerimle gördüm.Fakat özel okul seçerken butik bir kolej tavsiye ederim.Çocuğu abartılı rahatlığa alıştırmayan şımartmayan izmirdeki bütün okulları gezdim.Okulun eğitim felsefesi hayata bakışı da benim için önemliydi. Seçimimi etkiledi.İyi öğretmen seçip devlet okuluna veren arkadaşlarımda var ama çocuklarına  kısıtlı okul zamanı yetmadi evde uzun süreli ek çalışma yaptılar yada etüde verdiler aynı kapıya ulaşan bir sonuç oldu.Bence bakıcı yada etüde harcanan para yerine özel okul .

sevgilerimle  


ponyy

seraparal izmir de hangi özel okula verdiniz? 

butik çok alternatif yok .

 benim  oğlum bu sene 1. sınıfa başlayacak. kararsız kaldım okul konusunda. özel olarak karar verdim ama hangi okul konusunda tam karar veremedim.

bornovadayız biz. nokta var bornava koleji var. 2 de butik var sanırım


DEMETEFERUZGAR

Merhaba Ayberke, özel okul karşıtı olarak algılanmak istemiyorum kesinlikle, hepimizin ortak yönü anne olmamız ve evletlarımız için en iyisini yapmaya çalışmamız. Paylaşmak istediğim şu, tek evladım var ve anne - baba olarak çalışıp üreten insanlarız her şekilde çocuğun özel okul ücreti karşılanabilir ancak ne oranda özel okul beklentimi karşılayabilir? Çoğunluğun çok çok iyi olduğunu düşündüğü bir koleje 2 yıl gönderdik oğlumuzu ancak 3. yıl devlet okulunu tercih ettik ve asla pişman olmadık. Özel yada devlet kişisel fikrim prensipli bir öğretmen ile karşılaşmak... Özel okulların ilk öğretim bölümlerinde emekli olmuş ve artık sabrı tamamen tükenmiş ve çoğu öğretmen lisesi mezunu öğretmenler tercih edilir çünkü daha az maaşa çalışabilirler. Uzatmayacağım  arkadaşalar özel okul öğretmen seçerken donanımına, eğitimine, tecrübesine artı olarak çocuklara katabileceklerine değil verdiği o komik maaşları kabuledip etmeyeceğine bakar. Bizzat o sektör içerisinde çalışmış ve daha fazla haksızlığa tahammül edememiş bir öğretmen ve en önemlisi ANNE olarak paylaşıyorum... Saygılar


dilammm

 Aslında demeteferüzgar çok doğru söylemiş, katılıyorum ben de. 2 yıl özelde İng. öğretmeni olarak çalıştım; ilk-orta-lise olmak üzere 3 gruba da girdim. İstanbul da gayet tanınmış ve isim olmuş okullardan biriydi. Komik bir maaşa çalışmadım ben, yani devlet öğretmenlerinin biraz üstüydü ilk yıllarım olmasına rağmen. Marka okullar biraz-cık daha eli açık o konuda. Benim şahsi tecrübem şu ki ; her veli toplantımdan önce zümre başk. ve ilgili müdür yard. ile zümre zümre toplantı yapardık. Konu: "veliye çocuğu hakkında ne diyeceğiz?" Ve müdür yard. direktifleri: "Kesinlikle velimize öğrencimizi kötülemiyoruz arkadaşlar! (kötülemek de tüm çıplaklığı ile çocuğun durumunu anlatmak bu arada) Aslında çocuk çok zeki fakat çalışmıyor... Çocuğunuzun çok yetenekli olduğunu söyleyeyim ilk olarak hanfendi ama biraz disiplin eksiği var... (bu çocukların kağıdından 10 puan bile çıkmaz, hakikaten özel eğitime ihtiyaç duyacak kadar başarısız çocuklar yalnız). 2 çocuk kavga ederse 2 veli karşı karşıya getirilmez asla ve herbirine ayrı ayrı "aslında onun çocuğunun ne kadar mükemmel bir varlık olduğu diğerinin bazı problemlerden dolayı agresif ve istenmeyen biri olduğu" falan açıklanır. Bunlar çok ama çok küçük örnekler.. Zaten fazla ayrıntıyı da ben bir öğretmen olarak vermek istemiyorum. Ama çocuğa karşı saygı, kişiselleştirilmiş ilgi falan derseniz evet zirvede. O da maalesef okul hayatında şişirilmiş bireyler olarak dönüt veriyor sonrasında. İnsan olarak her ortamda aynı ilgiyi görmek isteriz sonuçta.. Neyse çok uzattım sanırım:)) Ben büyük ihtimalle, kaliteli bir devlet okulunu tercih edeceğim ki gerçekten var böyle okullar. Herşeyden de önemlisi, ilkoulda sınıf öğretmeni çokk önemli, özel de olsa devlet de olsa sınıf öğretmenini iyi tanıyın derim nacizane.


ayberke

Yanıtlayan öğretmen arkadaşlara çok teşekkür ederim.İşte bizler görünmeyen diğer yüzleri bu şekilde görebilriz.Anlatın yazinki öğrenelim ona göre seçimlerimizi kararlarımızı verelim mutlka istisnalar vardır.

Teşekkürler daha yazacakolan yokmu.


annepinar

Ankaranın en kaliteli özel okulu, en başarılı okulu Jale Tezer Koleji. Eğitimde, yabancı dillerde çok başarılı bir okul.
Cevaplamak için Üye ol