Reggio Emilia

anneyazar soruyor: 10

Reggio Emilia eğitim sistemi ile ilgili bilgisi olan var mı? Nedir ne değildir?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ikicocukannesi

kızıma kres secerken karsıma cıkmıstı,
alternatif bir yaklasım klasik egitime oranla...

cok da incelemedim, uygulayan krese de icim ısınmadı. zaten evimize oldukca uzaktı ve inanılmaz bir odeme listesi cıardılar karsıma. samimi de bulmadım kresi. dolayısıyla cok bilgili degilim bu konuda ama bende merak ettim simdi. bu yaklasımın uygulandıgı krese cocugunu yollayan var mıdır acaba aramızda? varsa ne gibi bir fark gorduler yavrularında? artıları eksileri? paylasan olursa cok sevinirim.


esraozlem

http://www.atolyecocukevi.com/
Reggio Emilia yaklaşımını temel alıyor. Yerleri İstanbul Tarabya'da.

Bu kreşe kızları giden yakın arkadaşlarım var. Oldukça memnunlar. Reklam yapmak, ticari amaç kaygısında değilim :) Evim Anadolu yakasında olmasa, Ada'yı göndermek istediğim anaokuludur.

Atölye Çocukevi'nin yaklaşımıyla ilgili siteden bir kısa alıntı:
Okulumuzun eğitim anlayışının temelini, 90’lı yılların başından itibaren tüm dünyada "Reggio Emilia Yaklaşımı" (http://zerosei.comune.re.it) olarak tanınmaya başlayan ve erken dönem çocukluk eğitimi konusunda yapılan araştırmalar sonucunda çocukların gelişimini en etkin şekilde desteklediği saptanan eğitim yaklaşımı oluşturmaktadır (http://www.reggioalliance.org).


ikicocukannesi

inceledim esraozlem,
guzel bir krese benziyor. buyuk ve ferah bir yer aynı zamanda.
ist'da olsaydım arastırmaya deger bulurdum.

lakin ben anlamlı bir fark goremedim bizim kres ile arasında,
ya da sitelerinde detaylamamıslar diyelim,
benzer aktiviteleri bizim kres de yapıyor,
marangozluk kısmı haric:)


ikicocukannesi

yine yazmayı unuttum:)
uyku odaları da sınıftan ayrı sanırım,
bu benim icin acayip belirleyici idi,
takıla takıla gorusmeye gittigim kreslerde bu ayrı uyku odası kısmına takılmıstım ben.


esraozlem

Ayrı uyku odası gibi değil de, yataklar ayrı bir yerde duruyor, uyku zamanı geldiğinde hep beraber sınıfa taşıyıp sınıfı uyku odası haline getirdikleri bir uygulamaları var diye biliyorum.ikicocukannesi

oyleyse tmm,
tasınabilir uyku pedleri dedigin sanırım,
bizim kreste olandan.
buna muthis dikkat etmistim ben.


ikicocukannesi

tmm, itiraf ediyorum ben biraz tuhafım:)

basakcım sende kresleri dolasıyorsun sanırım epeydir, bende krese baslamadan once cok dolastım. toplamda 20 kusur kresi gezdim. simdi bunlarda ortamın buyuk, havadar, ferah ve temiz olması ilk dikkat ettigim husus idi. aralarından bazısının uyku odaları ayrıydı. ayrı olanlarından birinin isletmecisi soyle bir yaklasım gosteriyormus: bizim kreste uyku saati gelince cocuklar uyku odasına girerler ve uyurlar. uyku saatinde uyunulur. ben de diyorum ki illa uyku saatinde uyunulmaz efendim, belki benim kızım o gun uyumak istemeyecek, eee o zaman nasıl vakit gecirecek, yataga bak dur olur mu hic? uyku odasının sınıf oldugunu dusun simdi, cınar bey uyumak istemiyor diyelim. ne yapacak onunde kocaman bir sınıf var ve ozgur:) diledigini yapabilir canı da sıkılmaz boylece...yani mantıgım boyle islemisti.

birde basakcım ilk kez minnolar krese baslayacagı icin insan ister istemez tuhaflasabiliyor. yani ben oldukca tuhaflasmıstım. yazsam roman olur:) mesela ucuncu gun abla krese gitmek istemedi sabah, ne yapabilirm ne yapabilirim derken aklıma borek yapmak geldi. sabah kahvaltıyı orda ozendirmek icin. geceden berbaber sigara boregi sardık ablayla gece boyunca da sabah kreste arkadaslarınla bu yaptıgımız borekleri yiyeceksin ne guzel di' mi diye sohbet ettik. sabah oldu bizimki bir heves bir heves, verdim eline borek sepetini, kahvaltı salonunda arkadaslarına ikram ediyor filan:)diyecegim o ki kres konusu derin mevzu...

ilk fırsatta yazmalı bence herkes deneyimlerini,
kres seciminde nelere dikkat edilmeli...

not: yok basakcım, ankarada degilim,
iskender cenneti bursadayım.


anneyazar

Hımm peki o şekilde çocuklar uyuyabiliyormu ki? Oyun odası uyku odası aynı fikri bana da uymadı sanki. Neyse bu ayrı konu ben şimdi bu Emilia cılara taktım araştırmaya devam o zaman ama benim canım annelerimden dah çok cevap bekliyorum yakın takipde olan muhakkak vardır. Esra'cım hemen linke tıklıyorum teşekkürler:) senayc

Anneyazar,
bu felsefe ile ilgili bilgi bulabildin mi?
http://www.rotacocuklar.com/tr/egitim
ankara da bu okul da emilia felsefesini benimsemiş.
benim takıldığım nokta, bu alternatif sistemler klasik kreş çocuklarından daha farklı bireyler yetiştirecek mi?yani bir fark yaratacak mı? potansiyeli olan çocuk her ortamda kendini gösterir mi?


ikicocukannesi

kilit ogretmendir diyorum ısrarla.

yonlendirici olan ogretmenin tavrı. zira sanmıyorum tum kreslerin mufredata birebir uyduklarını. bizimkisi meb'in mufredatını uygulayan klasik sistemli özel bir kres ama bir ogretmeni var ablanın cok yonlu bir hanım. her seyi paylasır, ucu acık davranır. kendini gelistirmis, cok okuyan akıllı bir kadın. guvenim sonsuz. tlf 24 saat acık ve ulasılabilir. detaycı, ilgili, sevgi dolu. sınıf ogrenci sayısı az. daha ne olsun. 

eger ogretmen kaliteli ve donanımlı ise, gorusmelerinizde size neler uyguladıklarını anlatıyor, fikirlerini paylasıyorsa, uyguladıgı sistemde cocugun kendine yetmesini hedef alıyor(kendi kendine giyinmesi, yemek yemesi, uyuması, tek basına oyun kurabilmesi, wc tavrı vs. vs.) ise bence yeterli. sart degil ahsap oyuncak ya da sayı kuleleri. diyelim cocuk muzige ilgili, ogretmen bunu farkedip aileye geri donus yapıp ilgili ortamı saglıyorsa bence tamamdır. bunu sadece bu ekoller yapmaz, klasik sistemle eğitim veren kurum calısanları da yapar. ornek:biz:)

basak sizin kres boyama yapmıyor mu ki? sınır derken ben anlayamadım? bizim kresin aktivite saatleri ve icerigi bellidir. ne aktivite yapacagı da haftalık onume gelir benim. kontak halinde oluruz. mesela bu hafta kagıt peceteden agac yaptılar. birde yesil sulu boya ile parmak baskısı teknigini kullanarak agacın yapraklarını olusturdular. kızım bayıldı. buzdolabına astık zevkle ugrasmıs. sevmeseydi ve begenmeseydi ogretmeni zorlamazdı ama.

ogretmen isin kilit noktası kısaca.

senaycım cocugun potansiyelini biz belirliyoruz. anne, baba ve sosyal cevresi. bizim birebir tavırlarımız saglıklı/yeterli oldugu muddetce cocugun potansiyeli gelisecektir.  ekolden ziyade annenin babanın ve ogretmenin tavrı/yaklasımı yani. diyelim baba ilgisiz, anne asırı cocuguna baglı(hayatını ona adamıs, sacını suğurge edenlerden), gittigi kreste bu alternatif sistemlerden. istedigi kadar cocuk ahsap kule dizsin, istedigi kadar sayı kartlarıyla oynasın, mayası izin vermez! 

farkı yaratan bizim yuregimiz, fikrim budur benim.Cevaplamak için Üye ol