Reggio Emilia

anneyazar soruyor: 7

Reggio Emilia eğitim sistemi ile ilgili bilgisi olan var mı? Nedir ne değildir?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ikicocukannesi

klavye berbat, kendi masamda degilim, nasıl yazdım; tam uc tlf gorusmesi yaparken:)

anlam dusuklugu affola,
devrigim ben devrik devrik,
misss:)


Ulku

ben de tam diyecektim, kres secerken sahibi/yoneticisinden degil de sinif ogretmeninden dinleyin kresi, neler yaptiklarini diye. o ne kadar anlamis ne kadar yapiyorsa o kadar uygulaniyor.


burcaksahin

ica yakın bir tanıdığım bursada kreş araştırıyor. Abla'nın gittiği kreşin adını bana verir misin? Tesekkur ederim.


ikicocukannesi

elbette,
mesaj atıyorum hemen.


senayc

Sınıf öğretmeni muhakkak ki önemli, ama o öğretmeni işe alan ve orada görevlendiren, sistemi kuran da önemli diye düşünüyorum. Sadece öğretmen ile konuşarak bir karar vermek bana kalırsa çok zor ki dönem içi bile öğretmen değişebilir,işi bırakabilir. Esas olan sistem bana kalırsa. Bu işletmeyi kuran ve işleten,kurallarını koyan,işleyişi denetleyen sistem önemli.


ikicocukannesi

zaten resim yapmayan kres yoktur ki, basak, olur mu hic oyle sey:) boyama derken resimi kastetmistim...

ben istedim aktivitelerinin ne oldugunu bilmeyi. ne yaptıkları ve icerigi bence onemli. boylece evde de pekistirdigim gibi, ne anlatmak istedigini daha iyi anlıyorum. ben istemesem de kresin programı belli, rutin olan da bu. her hafta onumuze duser. tum aktiviteleri, temaları, ne calısacakları. parmak boyama mı, ip baskı mı, katlama mı, kesme mi, mutfak aktivitesi mi, tema olarak ne, hepsi belli bir duzenin icindedir. 

hala ısrarla ogretmen diyorum. kresin sistemi elbette onem teskil ediyor ama ogretmen ne derece yeterli/etkin/faal bilemiyorum. biz cok memnunuz fahriye ogretmenden. dolayısıyla ic huzurum yerinde. yani sunu anlatmaya calısıyorum; sırf sistem moda ekollerden diye ogretmeni ikinci plana atamıyorum. ogretmen kaliteli ve etkinse kresin ekolu bende ikinci plan. sıralama boyle isliyor kafamda. 

yani once ogretmen yeterli ve etkin olacak. sonra kres ister reggio olsun ister montessori takılsın isterse de waldorfcuyuz biz desin:) zira yavrular montessoriyle degil, waldorfla degil, reggiola degil ogretmenleriyle temas halindeler.

yok canım niye oyle anlasılsın ilahi basak:) kimse kimseyi kucumseme haddine sahip degil burada bence.

ben tam tersini dusunuyorum senaycım, yoneticiden ziyade ogretmenle irtibat ve faliyet aslolan.

opuyorum,
sevgiler.


ikicocukannesi

ayrıca yazmamısım,,

mufredatı kim denetliyor, kim karar veriyor, ne olcude tecrube ve veri var,(gecmise yonelik) arastırmak gerek. basak'ın kresi degil kastım. tum moda ekolleri uygulayan kresler.

bu konudaki genel fikrimi surada paylasmıstım;

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/e5645377-0efe-4f3f-870d-9dd700c4598a/1/egitim-sistemleri-ve-markalandirma#c3ec3263-1fe4-4642-80f6-9dd9000e2220
Cevaplamak için Üye ol