Bebegim sebze yemiyor alternatif lutfen

ilknurbade soruyor: 9

8 aylık kızım sebze puresi çorbası yemiyor. Sadece meyve ve Yogurt yiyor. Yogurtla sebze karistirinca da yemiyor. Sebze corbalari tatsiz tuzsuz yememekte haklı fakat alternatif tarifler varsa lutfen paylaşın. Mesela 7 tahilli eklesem nasil olur denemedim ama. Nasil tatlandirabilirim?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mutluannelif

Kendinize yaptığınız gibi pişirebilirsiniz sebze çorbalarını ama tabii yağı az, tuzu sıfır ve salçasız. Yavaş yavaş normal yemeklere geçebilirsiniz. Yani ben 8 aylıkken vermedim ama 9.ayda hatırlıyorum ıspanak ve semizotu yemeklerini yediğini. Bir de hemen pes etmeyin, yemek zevkleri çok değişken olur. Haşlanmış kabağı minik kalem gibi kesip eline verebilirsiniz, hatta çiğ bile deneyebilirsiniz. Kızım mesela çiğ fasulye yer, küçükken değil şimdi yapıyor bunu ama biliyorsunuz sebze ve meyveler çiğ daha sağlıklı. Sebzeyi eline alıp yerse tarhana ve domates çorbası deneyebilirsiniz. Domatesin tam mevsimi ve domates pişmiş halde en sağlıklısı. (Yazdıktan sonra aklıma geldi, domates alerjen olabilir, bekleyebilirsiniz belki onun için biraz daha)


mavinot

çorbalarına kemik suyu, tereyağ-nane eklemek tatlandırıyor. ben hep öyle yapıyorum. yoğurtla karıştırınca kızım da hiç bir şeyi yemiyor. haşlayıp önüne koymayı deneyebilirsiniz, çatalla ya da elle kendi kendilerine yemek hoşlarına gidiyor. 


kurablyemm

Kızım 9aylik oldu sebze çorbasını yoğurtla yerdi şimdi konuda yemiyo diş çıkarıyor galiba hiç bi şey yememeye başladı sadece mama yiyor bende çözüm arayisindayim arkadaşlar yoğurt severdi onu bile zorla yiyor


mavinot

diş çıkarma zor bir süreç gerçekten. bir de onu yemedi şunu pişireyim derken yorucu oluyor. hiç birini yemezse muhallebi yiyordu o dönemde. tarhana çorbası, yayla çorbası, mercimek çorbası denenebilir. yayla çorbasını pirinç yerine haşlanmış buğday ile yapabilirsiniz. o da bir çeşit olur.kle

haşlanmış patetesi ve havucu eline verirdim.Severek yerdi.Deneyebilirsiniz.Meyvelerden vitaminini alıyordur.Sebze yemiyor diye üzülmeyin bence.


maviboncukk

O yasta iki uc kadik lsq yeter. Beni kide yemezdi, simdi az da olsa yiyor. orlamayin, tiksindirmeyin..


sLnKA

Ben 7ayliktan beri tencere yemeği veriyorum artık. Çünkü oğlum pure seklini sevmedi. Şimdi kıymalı sebze yemeği yapıyorum hatta içine bulgur da katıyorum mesela yoğurtla yiyor onu. Tabi Sıfır tuz salça. Sadece domates rendesi bol Soğan.


ilknurbade

Et suyu ve et yiyor:) benim gibi etçil. Sebze sevmiyor fakat meyve yiyor. Zamanla sebze de yer diye umuyorum. Ben cocukken asla sebze yemezdim hatta neredeyse 20li yaslarima kadar zorla yedim. Benim gibi olsun istemiyorum.


filikoz

Kendi yemeklerimizden tattirdiktan sonra sebze puresinı yemeyi yavaş yavaş bıraktı. Bizde artık kendi yemeklerimizden yediriyoruz. Tabi ki ona uygun şekilde pişirmek koşuluyla. Hergün farklı bir yemek deniyoruz. Mutlaka sevdiği birseyler oluyor. Mesela kıymalı ıspanak, fırında patatesli tavuk ve sehriyeli buğday pilavini sevdi. Biz de meyve yediremiyoruz. Ona da bi çare buluruz umarım...


Cevaplamak için Üye ol