Kızımın kreşe alışması....

Ozgeerdogan soruyor: 10

Çalışan anneyim.Daha önce babaannemiz bakıyordu, kızım uyanmadan önce evden çıkmış oluyorduk.Şimdiyse yaklaşık 3 haftadır kreşe gidiyoruz.Kızım okulunu seviyor ama hergün anne lütfen sen de benimle okulda kal diye arkamdan ağlıyor.Alışır diye bekledikçe ağlama krizimiz artıyor.İşe gitmem gerektiğini,akşam almaya geleceğimi söylüyorum ama nafile...Bırakıp gitme diye ağlıyor...Çalışmak zorundayım, babaanneye bıraksam da giderken arkamdan ağlayacağından eminim.Lütfen yardım edin, 2,5 yaşındaki kızıma nasıl anlatabilirim bu durumu?

Öğretmeni siz bırakıp çıkın, 5 dakika sonra susuyor diyor ama bırakıp giden anne durumuna düşmek, kızımın bana güvenini sarsmak istemiyorum.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ikicocukannesi

nasıl basladınız acaba krese?

biz soyle bir formul uyguladık kızımda;

ilk gun sadece 1 saat oyun saatinde,
ikinci gun iki saat,
ucuncu gun ogleye kadar,
dorduncu gun uyku orda oldu,
besinci gun tum gun kaldı.

ilk hafta ucuncu gun gitmek istemedi ve haftayı krese bırakırken aglayarak tamamladık. ikinci haftada aglayarak gecti, ucuncu hafta alıstı, daha dogrusu aglamalar kesildi. kresteki ogretmeni cabuk adapte olan cocukların evde mutsuz olduklarını soylemisti, zira kres onları daha mutlu ediyor deyip aslında sevinmemizi salık vermisti, bu benim icimi rahatlatan bir kısım:)

kızınıza onun kreste sabah kahvaltı edecegini sonra oyun oynayacagını sonra yemek yiyecegini sonra uyuyacagını sonra yine oyun oynayacagını sonrada eve gelecegini detayıyla anlatın. basına neler gelecegini bilsin. bilmek korkuyu engeller. az kaygı yasar boylece. biz oyle yaptık ise yaradıgını soyleyeyebilirim.

calısan annelerde o ic titremesi hic gitmiyor soylemeliyim, hep bir yanınız kreste oluyor lakin evde oldugunuzu dusunelim 7/24 kaliteli gecmiyor zaman.

hoscakalın.


BASKAYA61

Canım bende oğlumu kreşe vermek istedim sadece oyun grubuna ama malesef alışamadı dediğin gibi peşimden hep ağladı.Sustuğunda isede arkadaşlarına katılmadı kenardan hep izledi.Ben dr çocuk psikiyatrisi ile görüştüm zorlamanın doğru olmadığını güvensizlik yaratacağını söyledi.Belki belli bir müddet alışana kadar yanında durmalısın.Tabiki çalışıncada zor.Ben artık göndermiyorum.Anne olarak bende onun orda ağlamasına dayanamıyorum.


ikicocukannesi

yazmayı unutmusum,
kararlılık da cok onemli,

eger bu aglamaların birinde tamam bugun evde kalalım dediginiz anda cocuk yanlıs mesaj alıyor, aglayınca ve ısrar edince krese gidemeyecegini ogreniyor boylece. zor ama kararlı olmaya calısın derim ben nacizane...


Ozgeerdogan

Çalıştığım için zaten 'tamam bugün evde kalalım' deme gibi bir şansım yok.Kiminle kalırsa kalsın arkamdan bu ağlamanın olacağı da kesin.Kreş konusunda biz de aynen sizin gibi alıştırarak başladık, ilk günler oyun-park gibi algıladığı için çok sorun olmadı,ama şimdi yavaş yavaş işin ciddiyetini kavrıyor, bu nedenle de direniyor.

Ben de çalışan  bir annenin kızıyım, aynen ben de 2,5 yaşında kreşe başlamışım.Dolayısıyla ayrılığın hem çocuk tarafını biliyorum hem de ebeveyn...Zor olan da çocuk tarafının daha zor olduğunu bilmem galiba:(

İkiçocuk annesi haklısınız, bu akşam oturduğumuzda kızıma gün içinde neler yaşayacağını anlatayım..
Akşam 17:30 da alıyorum kızımı.21:15 te yatıyoruz.Bu süre zarfında geçirdiğimiz zaman ikimiz için de çok kıymetli ve kaliteli oluyor.Tüm gün yanımda olsa bu kadar olmaz,hepsinin farkındayım..Tek istediğim süreci kolay atlatmak.


Ozgeerdogan

Sevgili BASKAYA61;

Dayanmak gerçekten çok zor...Kızım gözyaşlarını ardarda sıralarken, benim gözyaşlarım da içime akıyor..Ama başka şansımız yok..Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için çalışmak zorundayız.Tek isteğim güvenini kaybetmeden bu durumu aşmak.ikicocukannesi

kolaylıklar size ozgeerdogan;

varolan o kısacık anlarda da herbirimize kaliteli ve keyifli anlar diliyorum,

hoscakalın. 


alkan

kızımız bir yaşından beri kreşe gidiyor ve sabahları ben bırakıyorum. bir baba olarak daha sert bakıyor olabilirim annelere nazaran ama kapıda çocuk ağlarken bırakıp gitmiyorsanız, çocuğun alışması zor diye düşünüyorum. bunun yanında çocuğun kreşe hazırlanması da çok önemli. bence evdeyken ve kreşe gitmeden önce kreşe gideceğini, orada oyunlar oynayacağını detaylı ve ballandırarak anlatmalı. ben seni kapıdan bırakacağım ve sonra işe gideceğim diye de vurgulanmalı. ayrıca daha önceden söylendiği gibi kararlılık çok önemli. kesinlikle içeriye girilmemeli ve kapıdaki ayrılma uzun tutulmamalı diye düşünüyorum. alkan

İçeriyi birlikte girip rahatlatılmalı tabi ki, ama bence bu kreşe tam gün başlamadan yapılmalı, tanıma amaçlı. Hatta bazı kreşlerde oyun gruplarına anneler de katılabiliyor. 1-2 gün oyun grubuna da beraber katılınabilir. Ama tam gün başladıktan sonra, eğer eninde sonunda bırakıp gidecekseniz, her sabah içeriye girip ayrılığı uzatmak bence çok doğru değil. 

Ben şahsen hiç girmiyorum içeri. Bir keresinde kreşin müdürüyle konuşmam gerekiyordu, sabah bıraktıktan sonra kızı girdim. Benim içeride olduğumu gördükten sonra benim yanımdan hiç ayrılmadı ve tekrar çıkmak çok zor oldu. Ozgeerdogan

Cevaplarınız için teşekkür ederim...

Başak Hanım Çınar'ı alıştırma döneminde size kolaylıklar diliyorum. Ancak kreş kararınızın isabetli olduğunu düşünüyorum.Size önerim:oğlunuzun sınıfında kaç arkadaşı olacağını öğrenmeniz. Küçük yaş gruplarında sayının az olması daha çok ilgiye ihtiyaçları olduğu için çok önemli.20 aylık oğlunuzun tuvalet eğitimi almadığını varsayarak ayrı bir alt değiştirme odalarının olup olmadığını da sorgulayın lütfen.Önemli bir konu bence.Bazı okullarda tuvaletlerde ya da sınıflarda değiştirildiğini duyuyor ve sağlıklı bulmuyorum.

Alkan Bey evet bir baba olarak daha kuralcı bakabiliyorsunuz duruma.Ben de bugün tavsiyenize uyup babasıyla gönderdim kızımı.İçeri girdikten sonra ayrılmanın daha zor olduğu konusunda da kesinlikle hak veriyorum size.


ESRA39

Benim oğlumda oyun gurubuna katılsın diye kreşe başlayan bir çocuk,çalışmıyorum  oğlum sosyal ortamda bulunsun diye verdim...Bir kaç gün  her çocuk on beş gün ağlar alışır dedi öğretmenimiz hadi bakalım dedim, dördüncü gün  ben dışarda bekliyorum susunca  haber verin öyle gideyim dedim ,ne susması yavrum sürekli ağlıyor, beni gönderip pışpışlayarak zaman dolduruyorlar alışmasına gerek yok  ben çalışan anne değilimki  ısrarcı olayım alışmasında ..çalışan annelerin alllah yardımcısı olsun..kreşlerde beş yaş altına dadılık yapıyorlar  eğitim falan palavra...Cevaplamak için Üye ol