Kızımın kreşe alışması....

Ozgeerdogan soruyor: 10

Çalışan anneyim.Daha önce babaannemiz bakıyordu, kızım uyanmadan önce evden çıkmış oluyorduk.Şimdiyse yaklaşık 3 haftadır kreşe gidiyoruz.Kızım okulunu seviyor ama hergün anne lütfen sen de benimle okulda kal diye arkamdan ağlıyor.Alışır diye bekledikçe ağlama krizimiz artıyor.İşe gitmem gerektiğini,akşam almaya geleceğimi söylüyorum ama nafile...Bırakıp gitme diye ağlıyor...Çalışmak zorundayım, babaanneye bıraksam da giderken arkamdan ağlayacağından eminim.Lütfen yardım edin, 2,5 yaşındaki kızıma nasıl anlatabilirim bu durumu?

Öğretmeni siz bırakıp çıkın, 5 dakika sonra susuyor diyor ama bırakıp giden anne durumuna düşmek, kızımın bana güvenini sarsmak istemiyorum.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


handeb

Henüz kreş aşamasına gelemedik ama iş yerindeki tüm arkadaşlarımdan gördüğüm bir şey var ki o da kreşe asla annenin bırakmaması gerektiği.Babanesi ,babası,anananesi bıraksın ama siz değil.Çünkü anne bırakınca %90 aynı sorunu yaşıyor


incinaz_sinem

bence 5 yaş altına dadılık yapıyorlar eğitim falan palavra diyerek eğitimcilerimize biraz sert bir ithamda bulunmuşsunuz.

  Çalışmıyor olabilirsiniz ayrıca siz bile yeri geldiğinde kendi çocuğunuzu susturamamış olabilirsiniz bir başka husus ise ev hanımı olduğunuz için çocuk siz okadar alışmışki sürekli onun etrafında bulunduğunuz için bir anda kreşe başlayınca haliyle tepki vermiş.Bunu ogün yaşamasanız 1. sınıfta yine yaşıyacaksınız neyappıcaksınız ozamanada okulamı göndermiyeceksiniz  esra39?İşte ozaman çocuğunuzun 1 an bile hayatından uzak konumlarda bulunduğunuzda yalnışa direk yönlenmesine  sebep bunlar oluyor.

  Çalışan annelerin çocuklarına Allah yardım etsin ederde bende çalışan biriyim  ve anne olucam,doğru anaokulnu bulduktan sonra hiçte korkmuyorum.Sonadan daha çözümsüz ağlıyacağıma baştan ağlıyım ama çocuğum bende kalsın heder olmasın sokakta kötü arkadaş kurbanı olmasın.Ananeyle evede kapatabilirim ama yaşlı yorgun bir  ananemi yoksa eğitim almış insanlarmı çocuğma eğitim ve hayat tecrübesi,sosyalite daha v.s. verebilir.

Siz çocuğunuza evde bakın ama çalışan anneyide huzursuz etmeyin,yazıktır...Öyle yapıcağınıza bence bu sayfada doğru kreş anaokullarını paylaşsın insanlar ki kötü yerleri tekrar tekrar kurbanı olmasın anneler...

 


yesil

biz de kreşe alışma sürecindeyiz. çok zorlanıyoruz.. kızım 23 aylık ve 1 ay oldu hala ağlayarak gidiyor. acaba ne kadar sürmesi normal bu durumun bilemiyorum...okulda sorunca tabi ki onlar yoo çok iyi hiç sorunu yok diyorlar ama ben gerçekçi bulmuyorum.

bir de benim kafamı karıştıran okuduğum bir yazı oldu..eğer alışmıyorsa da çok zorlamanın bir anlamı yok..okul için erkendir diyor ama bizim başka şansımız yok..bakıcıya hiç güvenemiyorum...başka bakacak biri de yok..

5 yaş altı değil ama 2,5 yaş altı için dadılık yapıyorlar denilebilir.. çalışan bir anne olarak, istemeyerek de olsa bunu kabulleniyorum..eğitim falan zor biraz bu yaşta çocuğa..aslında ben eğitimini önemsemiyorum şu anda..sadece alışmasını istiyorum. orada çok mutlu olmasını iyi vakit geçirmesini istiyorum..zaten kesinlikle evde tüm gün birlikteyken kaliteli zaman geçirilmiyor ve çok sıkılıyor..bu bir gerçek..

acaba maksimum alışma süresi nedir..? var mı bileniniz lütfen yardım...
gulefe

merhabalar bizde nasip olursa yarın başlayacağız, hergün artıra arttıra mantıklı geldi, birde gerçekten mecbur alışacaklar yani ne kadar zaman yanımızda kalabilirler ve ne kadar sağlıklı olur?? bende işe başlayacağım için veriyorum ama 1 hafta birlikte gidip geleceğiz yani 1 haftamız var alıştırmak için , burada 1 hafta sonra neler yaşadığımızı yazarım...:( çünkübiizmkide zor ayrılanalr grubundan olacak gibi kreşleri dolaşırken bile bir an bizi görmesin ağlayarak aradı, ama orada olduğumuzu bilirse oyun salonlarında oynadı,, bakalım şimdiden benide stres sardı hayırlısı ile atlatalımda şu durumu :)))


yesil

size de bu süreçte başarılar..tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..sunny

benim kendi fikrim kreşe çocuk mümkün olduğu kadar geç- 3,5- 4 yaşında gönderilmeli. Neden babaannesi varken kreşe gönderiyorsunuz o kısmı anlamadım. Bence tanıdık birisi varken bu kadar huzursuz olacağını sanmıyorum. Sonuçta tanımadığı insanların içinde tek başına bırakılıyor ağlaması çok normal. Bababanne seçeneği , ( eğer babaanne btün gün tv izletmiyorsa, oyun oynuyor full time ilgileniyorsa) daha iyi olabilir.


sunny

Şimdi, farkettim ki 2 sene öncesinin konusuna biri cevap yazmış biz de devam ettirmişiz :)


gulefe

vallahi bende devam etmesinden yanayım aslında 2 yıl önce yazmış ama sonrasında ne yapmış yazmamış, merak etmiyor değilim..:) bizim sürece gelirsek 1 yarım gün ebnimle birlikte kreşte kaldı ama çocukların uyku saati olduğu için onlarla hemen tanışamadı, hoş uykudan uyanıp ikindi kahvaltısı için hazırlanmaları baya zaman aldı çünkü başta bize söylendiği gibi sınıflarda ŞİMDİLİKMİŞŞŞŞ 2 öğretmen ve bir yardımcı yoktu,, tek öğretmen 13 çocukla ilgilendi uykudan kalkanları giydirdi , yataklar o yaş grubunun sınıfının içindeymiş ayrı yatak odaları yoktu ve öğretmen çocuklar uyandıkça hem yatakları topladı hemde bir taraftan çocukları giydirdi,, diğer öğretmenler ve yardımcı elemanalr ne zaman gelecek dediğimde bir kısmı 1 hafta sonra bir kısmı 2 hafta sonra dediler.... bilmiyorumm açıkça çok hoşuma gitmedi, söylediklerine göre öğretmenler bu dönemde izinde oluyormuş normalde ama talep çok olunca sınıf öğretmenlerini acil çağırmışlar,,birde çocukalr uyurken oğlum oyun salonundaydı kreşin ama oğlumun öğretmeni olacak hanım niye bilmiyorum hiç yanaşmadı oğluma, çocuklar uyandıktan sonra biz sınıfa çıklaım dedik, çıktık şimdi gelmeyin çocukları giydiriyorum dedi,,, oğlumu sınıfla hiiççç tanıştırmadı,, ve en kötü bulduğum taraf 3 yaş dedikleri sınıfın öğrencilerinden birini öğretmen tek başıan tuvalate göndermiş çocuk tuvalette şortunu , iç çamaşırını çıkardı yerlere değdi falan sonra kendisi oturdu tuvaletini yaptı, nasıl temi,zlik yaptıda tuvaletten çıktı oğlumla uğraşmaktan fark edemedim,,,, anlayacağınız buraya göndermemeye karar verdim. istedikleri parada az değil yani servis dahil 700 istiyorlar, şimdi başka bir yeri düşünüyorum orası daha kurumsal bir yer bakalım nasıl olacak..SimgeAda

Gönül hangi okul burası ? Biz de pazartesi başlıyoruz ya da salı acayip endiseliyim. Çalıştığım icin Ada yi bırakıp ise gitmem gerekiyor. Ama diğer anneler orada kalırsa o da kendini yalnız hissedecek diye çekiniyorum. Sınıflara kesinlikle Veli alınmayacak dediler ama insanlar cocuklari ağlayınca bırakıp gitmek istemeyecek. Bundan eminim Ada kendini çok hazırlamış gibi görünüyor dışardan öğretmeni de öyle düşünüyor ama tabii onun da ağlama olasılığı her cocuk kadar var. Of ne zor isler bunlar ya :(


jeromia

Bizde bugün ilk oyun grubu deneyimimizi yaşadık. Kızım 33 aylık. Haftada 2 yarim gün Gaziemir Akd Kids'e gönderiyorum. Ilk iki gün oryantasyon olacak. Bugün 2 saat kaldık. Öğretmen birebir kizımla ilgilendi. Öğretmenimizi çok sevdik ama arkadaşlara sınıftaki kalabalığa hareketliliğe alışması zaman alacak gibi... ben çalışmıyorum sadece kızımın sosyalleşmesi toplum içi kuralları bir eğitici tarafından öğrenmesi, oyunlar esliğinde kendi yasıtlarıyla birşeyler öğrenmesi ortak paylasımlar yapması en büyük arzum, bu yüzden gönderiyorum. Ama dediğim gibi ilk gün buruk geçti. Zamanla kızım ve bende alışırız diye umuyorum. Her geçen gün kreşte kalış süresini biraz daha uzatacaklar. Yavaş yavaş alışacağı söyleniyor. Sınıfta 2 öğretmen ve 15 çocuk var. Hepsi birbirine alışmış mutlu gözüküyorlar. Umarım bizde bu dönemi sorunsuz atlatırız.Cevaplamak için Üye ol