Emzirme

ayssegulll soruyor: 8

Bebeğim 13 haftalık 3 saatte bir besliyorum.1 ay önce sağdığımda toplam 180cc çıkardı ama artık 60cc zor çıkıyor.1 aydır emziriyorum mama huysuz olduğu akşamlar veriyorum.Gece uyanması olmadı hiç yani kilosu falan da normal.Ama nasıl doyduğunu anlayamadım.Emdiği süre 5-10dk ve bazen sadece birinde doyuyor.Ama sağınca onun yediğinin yarısı kadar bile çıkmıyor.Bu arada mama verdiğimde 120-90 arası içiyor.Bu nasıl oluyor?Emzirdikten sonra mama verince kusuyor.Bazen vermeyince de kusuyor.Fazlasını çıkarıyor diyorlar ama sütümün az olduğunu düşünüyorum nasıl fazlasını çıkarıyor olsunki?2 saat sonrasında bile karnı tok oluyor.Örneğin en son 16:00 da yemiş oluyor 17:00 da şekerleme yaptırıp 18:00da kaldırıyorum.emmiyor 1 dk şöyle emip bırakıyor.keyfi de yerinde oluyor bazen ağzının kenarından süt geliyor.ama her gün bir ikilemde kalıyorum çok sıkıntı yaptım bu konuyu.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


denizderya1

Doktorumuz bebeklerin emme gucunun sut sagma makinelerinin 3 kati oldugunu soylemisti. Sagdiginiz da 60 cc geliyorsa bebeginiz emdiginde cok daha fazlasini aliyordur.16 dan sonra 18 e kadar 2 saatte cok acikmiyordur belki normalde 3 saatte 1 beslendigi icin.


ayssegulll

evet onu duymuştum ama bu kadar kuvvetli olabileceğini tahmin edemiyorum bir türlü inananmıyorum cevabın için teşekkürler :)


missmarttle

bence şu an 60 cc sağmanız değil baştan 180 cc sağmanız anormal:) ben kızımı ilk 15 gün hariç tamamen anne sütüyle besledim, çok da iştahlı obur bir bebektir ama hiç tek seferde 180 cc sağabildiğimi hatırlamıyorum, maşallah size :) anne sütünün besleyiciliği ve doyuruculuğu hacim ile ölçülmez. bazen sudan zengin süt gelir, miktar olarak daha fazladır ama doyuruculuğu azdır çünkü kalorisi azdır. bazen daha yoğun daha koyu renk bir süt gelir, miktar olarak daha azdır ama bebek çabucak doyar ve uzun süre acıkmaz. gelen sütün ne kadar uzun süre tok tutacağını tahmin etmek veya sırf miktarına bakarak ne kadar sütümüz olduğunu tahmin etmek bu yüzden zor. bebeklerin sütü çekerken kullandıkları emme hareketleri ön süt ve orta süt için farklı, son süt için farklı. benim doktorum da pompaların bebeğin son sütü sağmak için kullandıkları emme hareketini taklit edemediğini söylemişti sütüm az mı acaba diye sorduğumda. o yüzden sağma ile emzirmedeki ölçüler asla birbirini tutmaz. ayrıca sağdığımız zaman ancak süt kanallarında biriken sütü çekebiliyoruz. oysa bebek emmeye başladığında tükürüklerindeki enzimler ve dil/çene hareketleri ile yeni süt üretimini başlatır. yani bir yandan emerken bir yandan üretim faaliyeti sürdüğü için emdiği sürece süt hiç bitmez. oysa sağarken biter. siz sağdığınız miktara takılmayın, bebeğiniz kilo olarak ayının gerisine düşmediği doktor tavsiye etmediği sürece de emmiş bebeğe mama vermeyin bence. zaten kusuyormuş, fazla geldiğini başka nasıl anlatsın bebiş:)


ayssegulll

çok teşekkür ederim çok güzel anlatmışsınız inanın çok yardımcı oldunuz rahatladım.teşekkürler :)zehrashn

İnanarak emzirin ben hep oyle yaptım ilk çocuğum 2 yaşına 1 ay kala bıraktım ikinci 8 aylık belki ikisine de birer kere mama  ancak vermişimdir çok dediler sütun yetmiyodur diye ama ben emzirdim hep bana göre gayette doyuyordu hem kilosuda normal gidiyor sen sütüm yetmiyor dersen yetmez çünkü beynin süt zaten yetmiyor deyip az uyarı verebilir o yüzden her zaman sütüm yetiyor artıyor diye emzir 😀  kusmasida anneannem yaglisini içiyor yavanini atıyor derdi yani o attığı ağız dolusu değil de az miktardaysa bu sıkıntı yoktur bence bu gün olur göğsün solar taşar bir gün olur hiç yok gibi gelir ama inan bebeğin doyuyordur doymasa zaten ağlamaktan susturamazsin hem mamayi çok içme sebebi anne sütü kadar doyurucu olmadığından olabilir sağlıklı gunler dilerim😃


ayssegulll

cevabınız için teşekkürler aslında mama vermemeye çalışıyorum emin olamadığımda sütümü sağıp vermeye çalışıyorum bu aralar dikkati etrafta olduğu için acaba daha emer miydi diye bir soru oluyor aklımda.Malum merak etme dönemine giriyor.


zehrashn

Bu aylar memeyi reddedme durumları olabiliyor belki bir dk emip bırakma olabiliyor ama acıktığında zaman kendi zaten istiyor eger emebiliyorsa sagmadan direk emzirin o zaman daha çok içiyor 


ayssegulll

zaten 3 saatte bir beslediğim için acıkmaması imkansız. emdikten sonra etrafa bakmaya başlıyor o yüzden mecbur veriyorum haklı da çıkıyorum içiyor. Ama dediğiniz gibi pes etmiyorum inşallah sonuna kadar emziririm.


Cevaplamak için Üye ol