acil cevap lütfen

ozdeniz soruyor: 3

çocuklar için olan augmentinin neden toplatıldığı ile ilgili bilgisi olan var mı???

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


kuzeynep

Firmadan açıklama

GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret A.Ş, "Augmentin adlı ilacın tümüyle piyasadan çekilmediğini ve geri çekme kararının insan sağlığıyla ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle olmadığını" bildirdi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Augmentin adlı antibiyotiğin, tüm dünyada 1981, Türkiye'de ise 1999 yılından beri onaylı ve hekim kontrolünde güvenle kullanıldığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünce, "Augmentin 625mg/10 film tablet" adlı ürünün sadece 8103265 no'lu (İ.T: 10/2008, S.K.T: 10/2011) serisinde 23 bin 183 adette tedbir amaçlı olmak üzere, 2. sınıf B seviyesinde (yalnızca ecza depoları ve eczanelerde) geri çekme işlemi talep edildiği kaydedilen açıklamada, şu hususlara yer verildi:

"Augmentin adlı ilacımız tümüyle piyasadan çekilmemektedir. Söz konusu durum sadece ilacın yukarıda belirtilen seri numarasındaki bir numunede görülen fiziksel uygunsuzluk (ambalaj içerisindeki bir tabletin ortadan ikiye bölünmesi) nedeniyle tedbir amaçlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu geri çekme kararı insan sağlığıyla ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle değildir. Augmentin'in yukarıda belirtilen seri numarası dışında kalan tüm formları piyasada bulunmaktadır ve her zaman olduğu gibi hekim kontrolünde güvenle reçetelenmektedir. GlaxoSmithKline olarak 8103265 seri no'lu ürünler için gerçekleştireceğimiz geri toplatma işlemini Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüyle karşılıklı işbirliği içerisinde ivedilikle yürütmekteyiz."


spellBir de blogcuanne'nin yazdığı bir yazı var özdeniz, endişelenmeye gerek yok gibi gözüküyor :)
Cevaplamak için Üye ol