LÜTFEN OKUYUN (ORTOPEDİST)

Ezgi_ soruyor: 10

ARKADAŞLAR EĞİTİM MASRAFLARI VE TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILADIĞIM 13 YAŞINDA DÜNYA TATLISI BİR KIZ VAR. KENDİSİ  ÇOK BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ. HER YIL TAKDİR BELGESİ GETİRİYOR. BU KIZIMIZIN GEÇEN GÜN AYAĞININ ÜSTÜNDE KEMİK TARZI BİRŞEY ÇIKMIŞ VE GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR   EĞER TANIDIĞINIZ İYİ BİR ORTOPEDİST VARSA (ANKARADA) VE BU KIZIMIZI ÜCRETSİZ TEDAVİ EDEBİLİRSE ÇOK SEVİNECEĞİM. YARDIMCI OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN CEVAP YAZSIN....

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


banuo

Merhabalar,

Benim eşim de benzer bir problem yasamisti. Ayak kemiklerinin arasinda kistik bir olusum oldugu tespit edilmisti. Atatürk Araştırma Hastanesinde aldirdi kistini, sonrasinda da bir problemle karsilasmadik. SGK'li oldugu icin cok da cuzi bir miktar odedi.
18 yas alti tum cocuklar artik SGK'li. Dogrudan tanidigim bir ortopedist yok ama biz memnun kaldigimiz icin diyorum, Ataturk Arastirma Hastanesi denenebilir.


Ezgi_

öylemi? süpermiş:) şimdi ben bu çocuğu atatürk hastanesine götürsem ilgilenirlermi? yani benim bildiğim hiçbir sigortası yok. 18 yaş altı olduğu için direk sigortalımı sayılıyor? biraz daha açıklayabilirmisiniz banuo....


banuo

Evet aynen oyle.. Kimligi ile gitmeniz yeterli. İsterseniz gitmeden once arayip bilgi alabilirsiniz hastaneden, beklenmedik bir problemle karsilasmamak icin.

http://www.sgkbilgi.net/18-yas-alti-cocuklarda-gss

Bu sayfadan daha ayrintili bilgi alabilirsiniz. Sorular bolumunu de inceleyin..Ezgi_

iyi de burda anne yada babanın sigortalı olması durumunda yazıyor. bu çocuğun ailesinde sigortalı kimse yokki!!!!


banuo

ezgi_duru sanirim bahsettigim duzenleme sadece 1 ay icin uygulanmis. Sonrasinda degistirilmis. Biraz arastirip bakayim.

Yanlis bilgilendirme icin kusura bakmayin..Ben kendi kizimin kaydini yaptirmadan yararlanmistim, demek ki tam o doneme rastlamis. Ezgi_

ben bu kızımız birgün çok ateşlendiğinde annesiyle birlikte sami ulus çocuk hastanesine götürdüm. evlerine yakın bir devlet hastanesi. bana direk sigortası olup olmadığınısöylediler ben de yok dedim. o zaman bakamayız dediler. ben de hemen özel bir hastanede paralı tedavi ettirdim. belki ameliyat konusunda geçerlidir ama bu çocuğun durumunu henüz bilemiyoruzki! ayağındaki kemik çıkıntısını önce muayene edecek sonra tanı koyacak bir ortopedist arıyorum ben. yine de yardımcı olduğunuz için teşekkürler...


banuo

http://www.sgkbilgi.net/18-yas-alti-cocuklarin-muayene-provizyon-sikintisi-giderildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdür Vekili Nurdan Yılmaz, Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile 18 yaş altı çocukların anne ve babalarının sosyal güvenlik şemsiyesi altında olup olmadığına bakılmaksızın muayene ve tedavilerinin ücretsiz yapıldığını söyledi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, bazı çocukların provizyon sistemine kayıtlı olmaması sebebiyle sıkıntı yaşandığını ifa ederek, bu sıkıntının kolaylıkla giderilebileceğini söyledi. Sadece nüfus cüzdanı ile SKK müdürlüklerinde gidildiği taktirde çocuğun provizyon sistemine hemen kaydedildiğini vurgulayan Yılmaz şöyle dedi:

“Muayene ve tedavilerde sadece nüfuz cüzdanı yeterli oluyor. Ancak bazı çocuklar provizyon sistemine kayıtlı olmayabiliyor. Bu da hastanelerde sıkıntıya sebep oluyor. Provizyon olmadığı için sistemde görünmüyor. Ancak bu sıkıntı sadece nüfus cüzdanı ile SGK şubelerine gelindiği taktirde sorun hemen çözülüyor, çocuk provizyon sistemine dahil ediliyor.”


batuhaninannesi

18 yaş altı her hastanede ücretsiz tedavi olabilir.Buna sgk ile anlaşmalı özel hastaneler de dahil canım.ozguranne

ashes,  18 yaş altı SGK olayı koşulsuz sanıyorum.  Ama kayıt ettirilmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanıyla bir SGK merkezine gidip kayıt ettirmek gerekiyor. Yeşil kart sahibi olmak bunu etkilemez diye düşünüyorum ama tam bilemiyorum.


ozguranne

www.habervaktim.com/yazar/23069/18_yasindan_kucuk_her_cocuk_sgknin_saglik_guvencesi_altindadir_.html


"28.08.2008 tarihli ve 26981 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği’nin 6 ıncı maddesi 10 uncu fıkrasında; 18 yaş altındaki bütün çocukların başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın genel sağlık sigortalısı olacakları ve tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanıp ödenmesi hüküm altına alınmıştır. 

18 yaşın altındaki çocuklarının babalarının ya da analarının Bağ-Kur’lu olması, Bağ-Kur’a borcu olması, işsiz olması ya da buna benzer diğer sebeplerin olması çocuklarının sağlık yardımlarının SGK tarafından karşılanmasına hiçbir şekilde engel değildir. Yani, ana ya da babanın durumları 18 yaş altındaki çocuğun sağlık yardımı almasına mani olamaz. 

Peki 18 yaş altı çocukların muayene, tetkik, tahlil ve tedavi giderlerinin SGK tarafından ödenmesi için ana ya da babalar ne yapmalıdır? Öncelikle 18 yaş altı çocuğu bulunan her kişi, SGK ile sözleşmesi olan istediği devlet ya da özel hastaneye gittiğinde çocuklarının tedavileri başvurulan sağlık kuruluşunca yapılmak zorundadır. 

Bazı sağlık kuruluşları tarafından, kendilerine başvuran 18 yaş altı çocuklara SGK tarafından MEDULA sistemine aktivasyonları yapılmadığı gerekçesiyle, geri gönderilmekte ve tedavileri yapılmamaktadır. Bu şekilde yapılan uygulamalar yanlıştır. 18 altı çocuklardan kendisine başvuran her sağlık kuruluşu, çocukların tedavisini yapıp ve form 1 denilen bir formu düzenleyip SGK’dan tedavi giderlerini talep etmelidir. `


www.sigmacenter.com.tr/kutuphane/y23.pdf da bahsedilen resmi gazete şeysi var ama açıkcası okuyunca anlamadım tam:(Cevaplamak için Üye ol