Anneanne

diesra soruyor: 7

16 aylık bebeğime haftanın 4 günü annem bakıyor. ben yarım gün çalışıyorum. anne babası olarak istemediğimiz bir durum oldugunda aglayarak anneannesine gidiyor ve mızmızlanarak sarılıyor. bu durumda uygulamaya calıstıgımız kurallar çiğnenmiş oluyor.10 gündür annem yoktu dün geldi. öğle uykusunda 4 5 kez ayaklarını sallayarak uyumak istememiş. bu sabah geldiğimde annemin kucagında kahvaltı yapıyordu. mama sandalyesine oturmak istememiş gibi şeyler. her başı sıkıstıgında sıgınıyor gibi geliyor ve o varken baya mızmız bir çocuk oluyor. bu sabah babası altını değiştirmeye çalışırken kıyameti kopardı inmek için,yeni yeni huylar ediniyor. aralarındaki ilişkiye müdahale etmeli miyiz yoksa oldugu gibi bırakmalı mıyız?evde üçümüz varsak en cok vakit gecirmekten hoslandıgı kişi annem, cogunlukla suratımızı dahi bakmıyor:) şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


guta

Bence her gün şükredin, annem bakıyor ve çocuğum seviyor demelisiniz. Çünkü gerçekten şanslısınız. Bakıcı baksa her şeyin mükemmel olacağını mı zannediyorsunuz? Ah ah 9 senedir bakıcılarla uğraşan ben. 

Biz gençler biraz hata biraz da kusura bakmayın ama şımarıklık yapıyoruz. Anneannesi yemeği kucağında yedirmiş ne olacak, canından bir parça, onun sevdiği gibi kimse onu sevemez. Siz annesi olarak kurallar koyabilirsiniz ve siz bakarken kesinlikle bu kuralları uygulayabilirsiniz. Çocuklar çok akıllı, size karşı öyle anneanneye karşı da onun kurallarına göre davranmayı öğrenir. Bir de şöyle düşünün, her çocuğun şımarabileceği, yanında istediği gibi hareket edebileceği bir kapısı olmalı bence, bu da anneanesi olsun. Fazla müdahale etmeyin bence, hep kendinizi düşünün. İleride torununuza baksanız, kızınız oğlunuz size  anne ama öyle bakma dese kırılmaz mısınız? 


bulut_denizin_annesi

merhaba ,

peki annenizin bebeğinize olan davranışları nasıl? yani siz ona hayır dediğinizde amaaan yapsın diyor mu yada sizin izin vermediğiniz bir şeyi yapmasına yemesine siz yokken müsade ediyor mu ? ve en önemlisi de anne- baba olarak siz bebeğinize müdahale ederken araya giriyor mu ? ve sizden daha çok ilgi sevgi gösteriyor mu ? Ben bakan kişinin davranışları bu durumu belirliyor diye düşünüyorum 


ilknur

Gutaya sonuna kadar katılıyorum. Siz kurallarınızı uygulamaya devam edin. Onları esnetin demiyorum ama bırakın anne-babası çalışırken onu canı gibi seven anneanneye sığınsın. O onların arasındaki ilişki. Doğallığını sentetik belki sizin bile bir kaç yıl sonra abartı bulacağınız kurallarla zorlamayın. Çocuklarımı bakıcımız değil de annem büyütseydi çok çok daha içim rahat olurdu. Aileniz için olmazsa olmaz güvenlik, sağlık açısından kurallar vardır bunları anneanne ile de konuşup uygulayabilirsiniz ama ha mama sandalyesinde yemiş ha onun kucağında ne fark eder?


ayberke

Oğluma kendim baktım ama işin içine dedeler annaneler dedeler girince şımarıyor.Haliyle onların lügatında hayır kelimesi yok.Ablamın bakıcısı var yeğenim bakıcının düzenini kurallarını uyguluyor fakat bakıcı izinli olduğunda gerek anne ve babası gerekse diğer büyükler devreye girdiğinde anında fabrika ayarlarına geri dönüp şımarıyor.Boşverin çocuk kimin annesi ve babası olduğunu biliyor.


seyircikoltugu

Annneanne çok büyük bir nimet bence. Evet, hemen hepsi torunlarını şımartıyor ve otoritemizi sarsıyorlar. Mama sandalyesi yerine kucakta yediriyorlar. İstemediğimiz huyları kazandırıyorlar ama emin olun tek başınıza bakmaktan çok daha iyidir. Ben kendim bakıyorum bebeğime ve keşke yakınımda anneanne ya da babaanne olsa diyorum. Bakıcıyı düşünemiyorum bile çünkü kurallara uysa bile içinizde hep bir endişe kalır. Anane babanede ise sadece huyunu suyunu düşünürsünüz, güvenliğini ya da aç tok kalmasını değil. Eminim ki iyi niyetinizi ve bazı bilimsel olayları daha çarpıcı şekilde anlatıp annenizi ikna edebilirsiniz. 


verkhoyansk

merhaba. naçizane fikirlerimi belirtmek isterim. 1.) 16 aylık çocuğa kural olmaz, koymayın, denemeyin. aslında kural gerekli mi dir? tartışmak lazım. 2.) çocuğu kendi haline bırakın, kafanıza takmayın. selamlar :-)


diesra

Bakıcı hakkında yazdıgınız tüm şeylere katılıyorum ve tabiki annem baktıgı için çok çok şanslıyım. Bugün öğle uykusunda uyumak istememiş 4 5 kez yatırmış annem, çok agladı dedi. Normalde ikimiz yalnızken yatırdıgımda genelde ağlamaz. sanırım annemin ağlamasına kıyamayacagını düşünüyor, uyumak istemiyor. Bu akşam annem şehirdışına evine gitti.3 gün sonra gelecek. Etini koparırlarmışcasına ağladı. uyku zamanında yine uyumak istemedi, ağlaya ağlaya bir hal oldu. napcagımızı şaşırmış haldeyiz::(Cevaplamak için Üye ol