hasta çocukla tatile gitmek mi, anneanneye bırakmak mı, hiç gitmemek mi?

zeyzey soruyor: 5

20 aylık oğlumuz var. bir de 6 ay öncesinden planlayıp uçak biletlerini alıp oteli ayarladığımız, Çarşamba-Cumartesi arasında Roma yolculuğumuz.

Korktuğum başıma geldi ve oğlumuz dün akşam hafif ateşlendi. Halen de ateşi 37 sularında seyrediyor. Keyfi yerinde aslında ama birazcık halsizmiş bugün.

Daha önceki hastalığı da ilk iki gün hafif ateşle başlamıştı, sonra sabaha karşı burnu ve genzi tıkanmıştı, kendimizi acilde bulmuştuk. Solunum yolu açılsın diye iğne ve 20 dk.lık soğuk buhar banyosu yapmışlardı. Bir de sol kulağında hafif iltihap varmış, onun için antibiyotik vermişlerdi.

ben diyorum ki, gitmeyelim, bilet parası da otel parası da yanarsa yansın. öteki tarafta eşim çok istiyordu bu yolculuğu ve hasta olduğunu/olacağını/kötüleşebileceğini kabul etmek istemiyor gibi... yarın öğlen uçuşumuz, sabah erkenden randevu aldık doktordan, doktor ne diyecek bakalım, ona göre karar veririz diyor. niyeti ufaklığı da alıp gitmek gibi...

annemse, bana bırak, ben bakarım sen git kocanla, 3 günden bir şey olmaz, idare ederiz, 2. çocuğu düşünüyorsun şimdi gitmezsen bir daha gidemezsin  deyip, gitmezsen sütümü helal etmem gibi abartılı tavırlar sergiliyor.

ben gitsem de eğlenemem, yavrumu hasta hasta bırakamam, annem de zaten çok sağlam değil, yavrum özler beni diyorum ve gitmek istemiyorum.

bir de soğuk algınlığı halinde basınç değişikliklerine maruz kalınması orta kulak iltihabına sebep olabiliyormuş diye okudum... uçak kalkış-inişlerde perişan olur yavrum diye korkuyorum. bir de orada kötüleyip kulağında iltihap olursa dönüşte uçukta kulak zarının zedenlenmesi ve işitme kaybna uğraması riski var sanırım?..

işyerindekiler saçmalama git diyorlar.

gitmemeyi istemekle yanlış mı yapıyorum? bir akıl verin ey anneler....!

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Fundaaa

ya bizdede hep böyle olur bişey planlarız yapmak için,o gün gelincede bizim kuzu nedense hep hastalanır  :( :( Valla bu duruma yorum yapamayacağım;çocuğu bırakıp gidersen aklın onda kalcak,belki gittiğine pişman olcaksın,,,,,gitmezseniz eşinin aklı  romada kalcak :) :) belki bu fırsat bidaha elinize zor geçecek,,,, çocuğuda götürsen dahada kötüleşirse orlarda perişan olcaksınız :( :( :(  TEK DİYEBİLECEĞİM YAVRUN İNŞALLAH SABAHA KADAR İYLEŞİR,DR DA ÖNEMLİ BİŞEYİ YOK DER VE HEP BERABER TATİLE GİDER DOYA DOYA EĞLENİRSİNİZ.....


nanna

sabah erkenden doktora gideceksiniz dr inşallah önemli birşey olmadığını söyler ve sizde vazgeçmek zorunda kalmazsınız.hepiniz için değişiklik olmuş olur.umarım sabaha hiçbirşeyi kalmaz yavrunuzun.


zeyzey

her ne kadar pek ümitli olmasam da.. inşallah :(


irmakveannesi

ben olsam onu kesinlikle götürmezdim. hastalık ilerlerse tamamen yabancı bir ortam. ayrıca uçakla bile olsa yolculuk, ortam değişikliği onu yorar. sırf buna bağlı bile ateşi çıkabilir. Allah korusun ilerlerse, ne yapabileceksiniz, belli değil. ama hemen de iptal etmezdim. yani böyle kararsız kalırdım :) aslında her çocuğun sık sık yaşayabildiği bir enfeksiyon yaşıyor belli ki. ama öyle değilse, ki aslında 37 civarı aslında pek de ateş sayılmaz, önemli birşey değil gibi görünüyor. farz edin ki iş seyahati. ama anne yüreği çocuk hastayken, hem de tatile bırakıp gitmeyi asla elvermez. aslında sadece mantık çerçevesinden bakarsak, annenizin yanında yardımcı birisi varsa, bakabilirim diyorsa gidebilirsiniz. kafanızı daha da karıştırdım değil mi :) bize de haber verin olur mu. çok çok geçmiş olsun, sabaha birşeyciği kalmasın...


zeyzey

cevap yazan herkese teşekkür ederim :)

mesaj attıktan bir süre sonra ateşinin 38 üstüne çıktığını söyledi annem, işten erken çıkıp doktora götürdük. viral bir şey de olabilir bakteriyel de dedi doktor. emin olmak için kan testi yapabiliriz dedi. sonucuna göre antibiyotiğe hemen başyabilirsiniz veya birkaç gün bekleyip ateşi düşmezse başlayabilirsiniz dedi.

sırf viral mi bakteriyel mi anlamak için kan alma eziyeti çektirmeyelim dedik, annemin de ısrarıyla o akşam ilk doz antibiyotiği verdik maalesef ama iyiki de vermişiz :) ertesi gün akşama hiçbir şeyi kalmamıştı, ve evet, gittik roma'ya. aslında istemeye istemeye, sırf eşimi kırmamakiçin düştüm yola ama iyi ki gitmişiz.

uçak hem gidiş hem dönüşte uyku saatine geldi, hiç sorun olmadı. ve burada asla pusetinde oturmayan çocuk, orada gık demeden oturdu, uyudu, hiç sorun çıkarmadı :)
bize de cesaret geldi, artık her yere gidebiliriz diye :)

tekrar teşekkürler herkese!Cevaplamak için Üye ol