kreş yaşı

saime soruyor: 9

Arkadaşlar merhaba,
Kızım 2 yaşında .Dönüşümlü olarak anneanne ve babaanne bakıyor.öğretmenim ve günün belli bir kısmını kızımla geçirebiliyorum.Aslında önümüzdeki yıl kızımı kreşe göndermeyi düşünüyordum.Yarı gün.ama bazıları 5 yaşına kadar evde birebir ilginin daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar.görüşlerinizi merak ediyorum.şimdiden teşekkürler... 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


senayc

Yiğit 18 aylıkken başlamıştı. Dil gelişimine ve sosyalleşmesine çok katkıda bulundu. durumun müsaitse yarım gün kreş,yarın gün büyükanneleri düşünebilirsin bence.


Ozge

Ben de arkadaslara katiliyorum, Derin de 14 aylik basladi...kendi yasitlariyla olmasi bence de cok daha iyi. Hem kreslerde bu isin egitimini almis ogretmenler var, daha yasina uyugn ve faydali seyler ogretirler, dil icin de cok onemli...
5 yas biraz cok degil mi...


Allegro

doktorumuzla perşembe bu konuyu konuştuk bizde.. ortak kararımız ben 2,5 yaşında yani önümüzdeki eylülde önce yarım gün 3 yaşından itibarende tam gün başlatmak  ..5 yaş kesinlikle geç biz 22 aylık çocuğa yetemiyoruz nasıl geçecek bu 9 ay diye düşünüyorum açıkçası kara karar..


sinemn

Oglum 31 aylık, gecen hafta , haftada 4 gun 3'er saat olmak uzere oyun grubuna basladı. Hareketleri, oyun oynaması hemen degisti. 5 cok cok gec, artık yasıtlarına ihtiyacları var cunku...Tutu

Ben de gelişim psikologuna sordum. 3 yasına kadar büyüklerin etrafında olmanın cocuk icin daha faydalı oldugunu, 3 yasından sonra ise akranları ile olmanın faydalı oldugunu söyledi.


EBRUUSTUNER

Aslında kreş yaşı 3 yaşdır. Fakat çalışan anneler daha erken göndermek zorunda kalabiliyor. Ben İpek'i 2.5 yaşında haftanı 3 günü olarak gönderdim. Şimdi yeni 5 güne geçtik.


ikicocukannesi

eger uygunsanız evde uc yasına kadar birebir ilgi en ideali,
gerci cocuk 2 yasından sonra sosyallesiyor lakin kisilik ilk uc yılda yuzde doksan sekilleniyor,
insan bu surecte de ister istemez kuzusuyla icice olmak istiyor...

ben calısan bir annneyim, kızımın iki yasına oglumunda bir yasına gelmesini bekledim ise baslamak icin. kızım da benimle aynı tarihte krese basladı, yani tam iki yasında...

simdi ben ofiste calısırken su saatlerde muhtemelen kızımda kesme yapıstırma aktivitesi yapıyordur o minnacık elleriyle, eee calıskan olmak boyle bir sey:)

hoscakalın...serapaltan

oğlum kreşe başladığında 19 aylıktı,onun içinde benim içinde ilk haftalar zor oldu ama şimdi 3.5 yaşında ve onun gelişimden çok memnunum aynı şeyi ben evde yapamazdım yada bir bakıcının yapabileceğine inanmıyorum.ben mecburdum çalıştığım için erken göndermeye ama eğer imkan varsa 2.5 yaş ideal bence.tabiki rasgele biryer olmamalı biraz seçerken titizlenmek gerekli bence bu yaş grubuyla tecrübesi olan bir öğretmen olmalı mesela..kolaygelsin..


elfide

Kreş sahibi bir yakınım var ve tavsiyesi 3 yaşındaki çocukların bile daha zor adapte olabildiğini en ideal yaşın 4 yaş olduğunu söylüyor.

Bende çalışan bir anneyim anneanne bakıyor oğluma ama 2. bebekle beraber 1 yıl evde kalmayı planlıyorum. Daha sonrasında da anneannenin durumuna göre ya yarım gün ya tam gün kreşe başlama mecburiyetimiz var. Tabi anneanne ben bakabilirim derse göndermeyeceğim. Gerekirse yardımcı tutacağım.


Cevaplamak için Üye ol