Stresli iş hayatı, amniyon sıvısının azalması, sorular sorular...

bocuay soruyor: 10

24 haftalık hamileyim, bugüne kadar normal giden hamilelik sürecim amniyon sıvısının azaldığını öğrenmemle alt üst oldu. Kurumsal bir firmada orta düzey yönetici olarak çalışıyorum, tüm gün ayaktayım, işlerimi devredebileceğim nitelikte bir çalışanım da yok, yedeklemem de yapılmıyor o yüzden çok çalışmak zorunda kalıyorum. 3 gün sonra yılın en önemli iş aktivitem denetimim başlıyor, doktorun vermek istediği 10 günlük raporu da alamadım, doktor baya sinirlendi.

Amniyon sıvısı dinlenmekle ve bol sıvı almakla gerçekten artar mı, canım çok sıkkın, bana akıl ve moral verebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


esrasena

çok üzüldüm ,inşallah düzelir bir an önce.işyerinizde de bol bol su için,masanızda sürahi bulundurun.sadece denetim zamanı kalın diğer zamanlar bir şekilde izin almaya çalışın.doktorunuzun tavsiyesine 3 gün dinlen 1 gün çalış şeklinde de uyabilirsiniz belki,bilmiyorum inşallah herşey çok güzel geçer ve sağlıcakla kucaklarsınız bebeğinizi.


bocuay

Öncelikle desteginiz icin cok teşekkürler. Belki kendimi cok iyi ifade edemedim, bu kadar çalışmak zorunda olmamın sebebi hırs ya da kariyer değil, yaşadığım sehirde fazla is imkanı yok, performansından memnun olmadıklarında isimden olabilirim, sadece esimin maasiyla düzeni devam ettirmemiz imkansız.

İsyerinde bol bol su icmeye, yediklerime dikkat etmeye çalışacağım. Aranızda yorgunluk sebebiyle amniyon sıvısı azalip su icmeyle ve bakimla amniyon sivisini zamanla arttıran bir anne var mı?


dileksem

Ikizlere mi hamilesiniz?


asklepios

Amnios sıvısı azlığının altta yatan farklı sebepleri olabilir. Bebeğin üriner sistem anomalileri, uteroplasental yetmezlik, erken membran rüptürü (annenin suyunun 37. hafta önce gelmesi) başlıca nedenlerdir. Öncelikle amnios sıvı azlığınızın altında yatan neden saptanmalıdır, zira 24. hafta suyun azalması için çok erken. Oligohidramniosda, en sık görülen neden uteroplasental yetmezlik denilen durumdur, amnios sıvısında azalma, plasentayı besleyen damarlarda direnç artışı, annede yüksek tansiyon ve bebekte gelişme geriliği ile seyreden, yavaş yavaş oluşan bir tablodur. Eğer sizin için bu tablo söz konusuysa; stres ve yorgunluk yüksek tansiyonu tetiklediği için; dinlenmeniz gerçekten önemli. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; annenin içtiği suyun bebeğin amnios sıvısı miktarına olan katkısı çok çok azdır.


Ancak lütfen aklınızda bulundurun, burada veya internette herhangi bir yerde okuduklarınız sizin tıbbi durumunuza uymuyor olabilir. Aslolan bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeniz ve onun tıbbi yaklaşımıdır. Geçmiş olsun...


dincelay

Bence mantıklı düşünmüyorsunuz. Erken doğum problemleri yaşayan bir bebeğin üzüntüsü, maddi sıkıntıların çok çok üstündedir. Hiç bir iş ve para bundan daha önemli olamaz. Amniyonsıvısı azalması ciddidir, bebek o sıvı olmadan rahimde kalmaya devam edemez. Kendinize gelin,raporunuzu alın ve dinlenin.istirahat,bol sıvı ve iyi beslenme ile toparlayabilirsiniz.iş yerinde ayak uzatıp,cok su içmekle olacak birşey değil. Umarım toparlarsınız,size sağlıklı günler dilerim.eh_iste

Çok dallı budaklı bir konu bu.
asklepios  bahsetmiş ( bildiğim kadarı ile kendisi doğum uzmanı) Neden olduğu saptanmalı. Eğer yüksek tansiyona bağlı ise dinlenmeniz gerekir. Altında yatan sebep önemli.
Arkadaşımda yüksek tansiyona bağlı olmuştu. Yatıp dinlenmesi gerekti.
Bende farklı sebeplerden oldu. 4-5tane uzman doktor aynı şeyi söyledi. Yat ve bolbol su tüket.Yalnız bunun kanıtlanmış bir etkisi yok dediler.
Tabi belirttiğim gibi tansiyona bağlı olduğunda bağlantı oluyor. Stresten uzak durup,dinlenmek gerekiyor.
Çok geçmiş olsun.


bocuay

Kendi doktorumu dogrulamak icin bulunduğum şehirdeki en iyi doktora gittim, 20 dakikalik bir ultrason yapti, plasentanin normal oldugunu,bebekte gelişimin normal olduğunu, doppler ölçümlerinin normal olduğunu,tansiyon ya da seker hastalığımın olmadıgını belirtti, suyu ise 10,5 cm olarak ölçtü. Annem,babam ve esim kendime dikkat etmediğim icin bana cok kızgın,onlar söyleniyor ben ağlıyorum. Keşke biraz birikimimiz olsaydı ve istifa edebilseydim.


Annecikk

merhaba, çok su içmenin bildiğim kadarıyla bir etkisi olmuyor. ama stres herşeyin başı maalesef. kendinizi iş için çok sıkmayım sonuçta çocuklarınızın sağlığı herşeyden önemli.alpine

Ben de aynı haftada aynı problemle karşılaştım ve sizin gibi yogun çalışıyordum. Üstelik psikolojik olarak beni zorlayan başka konular da vardı. Doktorum 32. Haftada iznimi hemen başlatmamı önerdi. Ancak 16 haftadan fazla iznimi uzatma şansım yoktu ve 37. Haftaya kadar çalıştım. İşte ayakta geçirdiğim zamanı azalttım, evde sürekli sol tarafıma yattım. İlgisi yok deniyor ama çok su ictim, bir de sekeriz komposto... 39. Hafta dolduğunda sezeryan ile dogum yaptım. Doktorum normal doğumun riskli olabileceğini söylemişti. Belki işine oyle geldi, bilemiyorum. Bebegim 2900 gr doğdu. Su azlığı sadece kilosunun biraz düşük olmasına sebep oldu.

Bence başlıca neden stres, rahat olmaya çalışın. Söylemek kolay biliyorum ve su anki durumunuzu birebir yaşadığım icin sizi çok iyi anlıyorum. Hiçbir problem olmayacak, sadece biraz yavaşlayın ve rahatlayın...

Kolaylıklar dilerim.


bocuay

Alpine, mesajınız için çok teşekkür ederim, tam yine ağlıyordum ki mesajınızı okudum ve rahatladım. Sanırım sadece aynı şeyleri yaşamış insanlar birbirini anlayabiliyor, gözümü iş bürümedi yalnızca para kazanmaya ihtiyacım var. Yaptıklarınızı ben de uygulayacağım, Cumartesi gün kontrolum var, umarım güzel haberler alırım.Cevaplamak için Üye ol