Stresli iş hayatı, amniyon sıvısının azalması, sorular sorular...

bocuay soruyor: 10

24 haftalık hamileyim, bugüne kadar normal giden hamilelik sürecim amniyon sıvısının azaldığını öğrenmemle alt üst oldu. Kurumsal bir firmada orta düzey yönetici olarak çalışıyorum, tüm gün ayaktayım, işlerimi devredebileceğim nitelikte bir çalışanım da yok, yedeklemem de yapılmıyor o yüzden çok çalışmak zorunda kalıyorum. 3 gün sonra yılın en önemli iş aktivitem denetimim başlıyor, doktorun vermek istediği 10 günlük raporu da alamadım, doktor baya sinirlendi.

Amniyon sıvısı dinlenmekle ve bol sıvı almakla gerçekten artar mı, canım çok sıkkın, bana akıl ve moral verebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


Cansu88

Stres maalesef tek sorun.keske çalışmamak gıbı secenegınız olsa ağlayacak yada düşünerek durum daha ıyıye gıtmez ama su onermıslerdı bana bnmde azalmıştı .dınlendım sudan tıksınene kadar ıctım:)şükür bırsy olmadı en azından ızın alsanız bırkacgun daha ıyı gelır sanırım .cok gecmis olsun.bıde dunyanın en büyük yalanı su kı "cocukta yaparım karıyerde"olmuyor;))


smmm06

benim 38.hafta suyum azalmıştı acilen sezeryana alındım ben 37.haftaya kadar çalıştım bol su içmekte belki faydası olur ama bence kesinlikle dinlenmek önemli olan ayaklarını uzatıp yatcaksın  işini bırakamıyosan nebiliyim sabah geç git akşam erken çık bu şekilde talep et işyerinden 10 gün rapor kullanmaktan ii dir bence


neretva

Su miktarı ultrasondan bebeği etrafındaki sulu alanlar ölçülerek hesaplanır. Bildiğim kadarıyla normalde 15-20 oluyor bu rakam. 5'in altına düştüğünde su azalmasından bahsedilir. Ben su azalması ve plasenta yaşlanması nedeniyle sezaryanla doğum yaptım. Suyun azalmasının nedeni plasenta yaşlanmasıydı. Bebeğim 2740gr doğdu. Suyum 4tü (2-2-0-0). İki bölgede hiç su kalmamıştı. Bunun sakıncası nedir derseniz, su bebek için bir tampon vazifesi görür. Su azaldığında kordon sıkışması olabilir, bebek az beslenir, eğer hiç açılma yoksa suni sancı kullanmak bebeği strese sokabilir, çünkü bebek itilirken suyun sağladığı rahattan mahrumdur. Öncelikle doktorunuza ne kadar suyunuz kaldığını sorun derim. Eğer 5in altındaysa mutlaka o raporu alıp evde dinlenin. Su içerek amniyon sıvısı geçici sürelerle takviye edilebilir. Ancak siz 35 haftalık hamile değilsiniz. Yani geçici süreyle takviye edelim, olmazsa doğuma alırız diyemez doktorunuz. Bu nedenle doktorunuzu ciddiye alın derim. İş durumunuzu anlıyorum, ama herşey planladığımız gibi gitmiyor. Eğer doktorunuz size rapor verirse kanunen bunu uygulamak zorundalar ve bunu bahane ederek sizi işten çıkartamazlar. Dava açma hakkınız doğar. Bence raporunuzu alın, denetlemeyi erteletme imkanınız varsa bunu kullanın, patronlarınızla direkt görüşün ve durumun ciddiyetini anlatmaya çalışın. En azından 32. haftaya kadar bebeğin içeride kalması gerekiyor. Biliyorum siz rahatlamak için bu soruyu sordunuz, ben de sanki gözünüzü korkutuyorum, ama size gerçekleri söylemek zorundayız. Geçmiş olsun ve inş. sağlıkla doğum yaparsınız.
 


gokcey

Bence bukadar dert etme benim hamileliğimim son aylarında da olmuştu aynı durum günde 3 litre su içmemi önermişti doktorum birde şuan ismini hatırlamadığım bi ultrasona girmiştim fakat ordada herşey normal çıkmıştı. seni anlayabiliyorum fazla stres yapma ama herşeyin hayırlısı saglıkla eline almayı nasip etsin Allah.


pakize_efe

aynı durumu ben de hamileligimde yasamıstım. burda onemli olan bunun sebebi. benimkinde hicbir anomali tespit edilememisti. ancak amniyo sıvısı hep azdı. 1 hafta hastanede yattım. serum takviyesi ile biraz normale donunce hastaneden taburcu oldum. her zaman normalden daha fazla su icmemi onerdi doktorum ama bunun olaganustu bir degisme gostermeyecegını de her zaman hatırlattı. her hafta kontrole gidiyordum ve amniyo sıvısı kontrol ediliyordu. nst ile de bebegimin kalp atısları normal mi diye kontrol ediliyordu. doktorum calısıyorsam isi bırakmam gerektiğini stres ve yorgunlugun bu durumu etkileyebilecegini soyluyordu. ustelik benim hamile oldugum yaz cok sıcaktı. bunun da ter kaybı ile vucudumda su kaybına neden oldugunu izah etmisti. netice olarak 30. haftada ogrendigim bu durum 37. haftama kadar bu kontrollerle devam etti. bebegimin durus pozisyonu sebebiyle sezeryan olmam gerekiyordu. sezeryan günümü aldık ama doktorum dogumun bizim planladıgımızdan daha erken olabilecegini soyledi  nitekim de oyle oldu. dogum 37. haftada basladı ve bebegimi sezeyanla dünyaya getirdim. bildigim kadarıyla amniyo sıvının az olması durumunda sezeryan oneriliyor. bebegin dogum esnasında susuz kalmaması adına... bunu bilmenizde fayda var diye dusunuyorum.


bunlar benim yasadıklarım... doktorunuzla gorusun ve takiplerinizi sıklastırın ve amniyo sıvının azalmasının sebebini arastırın ve bence yorulmayın.  


 ilknurk

henüz 2 aylık hamileyken aynen sizin gibi yoğun bir döneme girdim yılda 1 kere olan önemli bir fuardı dr.dinlenmem gerektiğini söylediği halde yapmadım (para hırsından değil görev bilincinden ve çalışmam gerektiğinden arkadaşlar sizi nasıl yanlış anladılar inanamadım) fuarımız bitti ve ben iş yerimde rahatsızlandım 4 gün hastanede yattım onları kaybedeceğimi sandım ve o gün benim hayatım değişti... herşeye bakış tarzım değişti önceliklerim değişti hala kızarım kendime nasıl böyle bir risk aldım diye şimdi dünya batsa önce çocuklarım 1 salise düşünmem bile...
tam olarak okuyamadım ama eğer dr.unuz dikkat etmenizi söylediyse o zaman hiç düşünmeyin bile. Ama gereksiz yere panik olmanında alemi yok tabii.
ben doktoruma demiştim bana sadece ne yapmam  gerektiğini, ne yemem gerektiğini ne düşünmem gerektiğini söyleyin yeter hepsini eksiksiz yapacağım diye.

umarım güzel haberler alırsınız....


bocuay

Öncelikle herkese desteği için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi yılın en önemli denetimi sebebiyle izin alamadım, çok yoğun çalıştım (2 gün gece 12ye kadar), ama hep ayaklarımı uzattım, 3 litre su içtim ve en ufak fırsatta revirde uyudum. Denetimi de dün başarıyla atlattım ;) Bugün doktor kontrolüne gittim, su seviyesi normale dönmüş ve 3,5 cm artmış, çok mutluyum :) 10 günlük raporumu da aldım, bir güzel dinleneceğim.

Şunu diyebilirim, kesinlikle su içmenin etkisi yüzde yüz, aynı problemi yaşayanlar lütfen üzülmesin, bol bol sıvı alsınlar ve dinlensinler.


Cansu88

Gecmıs olsunbocuay

Arkadaşlar,

Ne olur ne olmaz diye kendi doktorumun dışında 2 hafta önce şehirdeki en iyi kadın doğum doktoruna kontrole gitmiştim, tedbir için genetik testim yapılmıştı, bugün öğrendim ki kan pıhtılaşma problemim varmış, doğuma kadar her gün 2 kez kan sulandırıcı iğne vurulmam gerekiyor.

Sizden ricam, lütfen amniyon sıvısı azalan hamileler ne olur ne olmaz kan pıhtılaşma testini yaptırın ve önleminizi alın.


derya08

Çok iyi olmuş,erken farkedip tedbir almaları.Bende kullanıyorum bu iğnelerden.Sağlıklı ve hayırlı doğumlar hepimize inşallah...Cevaplamak için Üye ol